Юрист УГСПЛ та військовий Олександр Данилов – лауреат Національної правозахисної премії - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Юрист УГСПЛ та військовий Олександр Данилов – лауреат Національної правозахисної премії

Події

10 грудня, у День прав людини,  у Києві відбулася церемонія нагородження Національної правозахисної премії, яку проводить Центр громадянських свобод. Її присуджують за особистий внесок у захист прав людини в Україні. Цього року коаліція правозахисних організацій «Правозахисний порядок денний», яка обирає лауреата, відзначила адвоката, юриста Української Гельсінської спілки з прав людини і благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я», а нині – військовослужбовця Олександра Данилова. 

Олександр Данилов родом з містечка Гола Пристань на Херсонщині, що і досі залишається в окупації. У 2004 році юрист працював у громадській організації херсонського обласного «Фонду милосердя та здоров’я». З 2018 року, вже як адвокат, долучився до  проєктів, спрямованих на надання безоплатної правничої допомоги мешканцям Херсонської області, зокрема і в структурі Української Гельсінської спілки з прав людини.

З кінця 2021 працював координатором Херсонської громадської приймальні УГСПЛ. За час його керівництва вдалося зібрати і об’єднати досвідчених фахівців, які й зараз щодня  надають людям якісну правничу допомогу. З початку повномасштабного вторгнення приймальня надавала активну правничу підтримку  військовослужбовцям та ветеранам у захисті їхніх прав, зокрема і військових з ЛГБТКІ+ спільноти. Консультування цивільних приймальня не зупиняла ані під час окупації Херсона, ані опісля – коли місто щодня потерпає від обстрілів російської армії. 27 листопада 2023 року постраждало і саме приміщення приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у Херсоні, яка працює на базі благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я»  – російські снаряди влучили в будівлю.

Олександр Данилов регулярно їздив до деокупованих населених пунктів Херсонщини для документування воєнних злочинів росіян, а також надання правничої допомоги людям на місцях. Для цього правозахисник із командою обходив кожен будинок звільненої території, аби зібрати свідчення постраждалих.

Так, у селі Правдине, команда зібрала свідчення про групове вбивство росіянами цивільних осіб, про розстріляну і розчавлену автівку з цивільними. 

У селах Нововоронцовської громади — про перебування у неволі й катування десятків цивільних чоловіків, деякі з яких загинули, а дехто після звільнення — закінчив життя самогубством. Люди пережили й приниження, і відсутність їжі, і жорстоке побиття, зґвалтування, тортури електричним струмом. Зафіксована навіть смерть від введених наркотичних речовин. Подібних історій, на жаль, сотні й вони могли б залишитися невідомими, якби документаторки не фіксували ці свідчення. В деяких випадках юристи змогли надати правову підтримку,  в деяких – інформаційну. У решті справ робота полягала виключно у зборі інформації для її розповсюдження та доведення до національних, міжнародних правоохоронних та судових органів.

Олександр задокументував понад 8 тисяч ймовірних воєнних злочинів на Херсонщині та продовжує працювати з цією тематикою. Він встигав не лише допомагати людям із юридичними консультаціями та захистом їх у судах, а ще й приділяв чимало уваги роботі з медіа. Місцеві херсонські видання та центральні медіа часто зверталися за фаховими роз’ясненнями до Олександра Данилова. Чимало людей змогли отримати відповіді на свої питання онлайн, завдяки таким ефірам.

В лютому 2024 Олександр і сам долучився до лав Збройних сил України, де проходить службу у 81-й окремій аеромобільній Слобожанській  бригаді Десантно-штурмових військ Збройних сил України. 

Національною правозахисною премією відзначається робота правозахисників, які зробили вагомий внесок в розбудову демократії та відповідального суспільства, стоять на захисті справедливості та громадян. Отримати відзнаку Олександр Данилов зміг особисто.

Це премія не лише моя. Це відзнака всієї команди, яка допомагає документувати і надавати правничу допомогу. Це премія моїх сталевих дівчат, які працюють у Херсоні і під жужання дронів, і під розриви «градів»… це премія Херсона… і всіх, з ким я працював всі ці роки: Фонду Милосердя і Здоров’я в Херсоні, медіаплатформи «Вгору» та ініціативи Трибуналу для Путіна, Української Гельсінської спілки з прав людини – і центрального офісу, і всіх прималень… всіх, з ким ми записували свідчення, ставили прапорці довкола нерозірваних снарядів. Також, вважаю, що ця премія стане новим імпульсом в нашій роботі. Попереду ще багато роботи. Як і всі, ми чекаємо деокупації всієї України. Там величезний, на жаль, обсяг роботи як по документуванню, так і щодо правової допомоги. А там чекають. Просто я хочу вам сказати, що херсонці чекають на звільнення, – зазначив Олександр Данилов.

Символічно, що Національну правозахисну премію Олександру Данилову вручив правозахисник та військовослужбовець Максим Буткевич, який повернувся з російського полону 18 жовтня 2024 року. Минулого року він був обраний лауреатом: відзнаку отримували рідні Буткевича. 

Після звільнення в мене часто запитували чи немає в мене розчарування в цінностях прав людини? Так, здебільшого зараз міжнародні механізми не працюють. Не тому що права людини не існують або не прауюють, а тому що Російська Федерація послідовно та свідомо підриває все, що лишилось від МГП  та все, що лишилось від міжнародної системи безпеки. Вони це роблять по відношенню до всього світу, тому що русскій мір не передбачає таких речей, якособиста індивідуальна незалежність, як права та свободи, він передбачає зовсім інше: право сильного, послух, страх, амбіції і те, що вони називають традиційні цінності – при цьому з набором, окрім гомофобії, вони самі ніяк не можуть визначитись. Мабуть ніколи раніше я не відчував з такою гостротою необхідність, важливість, цінність, пріоритетність дотримання прав і свобод людини, як перебуваючи на території, де їх немає. Ні, я не втратив віри в це. Для мене це не питання віри. Для мене це питання відчуття себе та тих, хто поруч, це про нас. Без дотримання прав і свобод не буде нас, ні як спільноти, ні як окремо вільних і солідарних індивідів, – підкреслив Максим Буткевич.

Національна правозахисна премія – це всеукраїнська недержавна нагорода. Цього року її вручили вже вдев’яте.


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube | Viber