Юридична допомога учасникам АТО потребує прогресивних змін
Представники громадських приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини у Чернігові, Сумах, Черкасах та Рівному взяли участь у всеукраїнському заході з питань захисту прав учасників АТО, якій відбувся в Одесі.
6-7 жовтня до Одеси з’їхалися учасники проекту розвитку громадських ініціатив ветеранів антитерористичної операції з різних регіонів України. Також до них приєднались юристи, залучені до реалізації проектів допомоги ветеранам, військовослужбовцям, членам їх родин. Громадська організація «Юридична сотня», завдяки підтримці Європейського фонду за демократію, об’єднала в одному заході більше 30 практикуючих юристів і громадських активістів. Деякі з них займалися наданням безоплатної правової допомоги ще під час подій на Майдані в Києві у 2014 році. Два роки активної роботи з учасниками АТО, членами їх сімей дали багато приводів для плідних дискусій та обговорення основних проблем у всіх сферах захисту прав і свобод бійців та волонтерів.
«Дуже класно що зібралися волонтери з усієї України, саме ті, хто займається допомогою учасникам АТО. Такі зустріч і потрібно проводити регулярно, оскільки в кожному регіоні свої специфічні питання. Обмін досвідом допомагає більш швидко реагувати на проблеми і своєчасно допомагати Атовцям», — ділиться враженнями Тарас Щербатюк, координатор громадської приймальні УГСПЛ у Черкасах.
«Кожен з нас працює у своєму ключі, і в чомусь класно у нього це виходить, у другого по іншому, але також добре. Цінним було те, що тепер є бачення по регіонах — що відбувається», — підкреслює Таїса Антонова, координаторка Центру допомоги учасникам АТО в Хмельницькій області, керівник БФ «Неопалима купина».
З ними згодна і Марія Цип’ящук, координаторка громадської приймальні УГСПЛ у Рівному: «Дуже задоволена можливістю особисто поспілкуватися зі стількома практиками у непростій сферівійськового права. „Взяла на озброєння“ чимало корисних порад».
Два дні правозахисники шукали рішення найгостріших проблем ветеранів АТО, обговорювали питання медичного забезпечення, соціального захисту, доступу до правової та психологічної допомоги. Також були представлені окремі досягнення, які вже працюють в цьому напрямку, напрацьовані представниками ГО «Юридична сотня». Зокрема, було обговорено стан справ з ветеранськими організаціями в окремих регіонах, проблеми цих регіонів і шляхи вирішення проблем. Була досягнена домовленість усіляко підтримувати ініціативи активних ветеранів на місцях, бо саме в цьому громадські активісти вбачають найбільший вплив.
«Для початківця у вивченні військового права участь у заході такого рівня — це серйозний досвід та можливість отримати знання під час спілкування із досвідченими юристами. Розроблені посібники та матеріали, які
ми отримали від організаторів — велика праця в систематизації законодавства та написання такої інформації зрозумілою „неюридичною“ мовою. Такі матеріали дають можливість військовослужбовцям ознайомитися із законодавством легко та доступно. Загалом, подібні конференції спонукають боротися і надалі за права військовослужбовців. Допоки в одних людей суцільна „зрада“, „Юридична Сотня“ працює», — розповідає Ольга Валянік, юристка, волонтерка, журналістка інтернет-видання «Волинське агентство розслідувань».
«Тренінг був побудований грамотно, інформація легко засвоювалася. Мене цікавило особливо питання профзахворювань військовослужбовців, (багато звернень на цю тему). Відповідь була очікуваною — треба вносити зміни в нормативно-законодавчу базу. Рада новим знайомствам», — Марина Чуйко, координаторка ГО «Юридична сотня» в Маріуполі, член громадської ради Маріупольської міськради, голова Маріупольської організації ПП «Самопоміч».
«Основний висновок за результатами зустрічі, який був підтриманий всіма учасниками, — гостра необхідність переходити до нових, більш прогресивних
форм юридичної допомоги, зокрема — це розширення заходів з розвитку громадянських можливостей ветеранських організацій, забезпечення їх необхідними інструментамита навичками для боротьби з бюрократією і порушенням їх прав в регіонах. Юристи, в цьому випадку, повинні стати спрямовуючою силою таких намірів», — зазначає Ірина Лоюк, президент ГО «Юридична сотня».
«Підтримуючи прагнення ветеранів АТО до самоорганізації та надаючи їм інструменти для захисту власних прав, „Юридична Сотня“ прагне вирішити значно серйозніші проблеми, які спіткають ветеранське суспільство. Нормативно-правова база щодо захисту військовослужбовців та ветеранів АТО потребує суттєвого реформування. Для досягнення ефективних змін „Юридична Сотня“ співпрацює з відповідними державними структурами і сподівається долучити до цієї праці новостворені ветеранські організації», — зазначає Леся Василенко, голова «Юридичної сотні».
Також учасники мали змогу побачити презентацію щодо створення грантових проектів, дізналися як точніше формулювати власні ідеї задля отримання фінансової підтримки на їх реалізацію, таким чином усі присутні отримали щось корисне: актуальну інформацію, обмін думками, знайомства та нові зв’язки між громадськими організаціями. Зустріч стала цікавою можливістю для усіх присутніх поділитися унікальним досвідом і напрацюваннями в різних напрямках правового захисту.