ЄСПЛ визнав кримські «суди» нелегітимними: що відомо - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

ЄСПЛ визнав кримські «суди» нелегітимними: що відомо

Новина

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні наголосив, що кримські «суди» не визнаються легітимними, а їхні «вироки» є порушенням прав людини. Застосування російського законодавства на півострові порушує Конвенцію з прав людини. Це фактично означає, що окупаційна влада Криму є нелегітимною, а всі її судові рішення не мають юридичної сили.

Про це Суспільне Крим розповів виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

«Відповідно і ось це рішення визнається ще й з зауваженням, що кримські суди взагалі не розглядаються як легітимні. Тобто це уже само собою є порушенням окупаційної влади. Не визнається, що це територія Російської Федерації», — зазначив він.

Виконавчий директор УГСПЛ Олександр Павліченко

У рішенні ЄСПЛ розглянуто справи кримчан, які зазнали переслідувань за висловлення своїх поглядів. Зокрема, випадок Анжеліки Косарєвої, яка отримала штраф у 30 тисяч рублів лише за плакат «Я за мир».

«Тобто за цей плакат вона була засуджена в Криму і їй присудили штраф у розмірі 30 тисяч російських рублів», — уточнив правозахисник.

Інший випадок — кримськотатарська вчителька Сузана Безазієва, яка була засуджена за розповіді учням про війну Росії проти України.

«Вона була вчителем в середній школі і вона учням на уроках розповідала про те, що в Україні немає фашистів і фашизму, і що український народ зазнав атаки, і про те, що були вбивства і зґвалтування, які вчиняли російські солдати», – розповів Павліченко.

Суд ухвалив рішення про виплату постраждалим компенсацій: Косарєвій — 5 тисяч євро, Безазієвій — 8 тисяч євро, а також покриття судових витрат.

«Якщо ми говоримо про матеріальну частину, то це, мабуть, не найважливіша частина, тому що в першому випадку пані Косарєва за рішенням суду має отримати від Російської Федерації 5 тисяч євро», — пояснив правозахисник.

Водночас він підкреслив, що Росія, найімовірніше, не виконуватиме ці рішення.

«Але, як ми знаємо, на сьогоднішній день Росія не виплачує ці визначені Європейським судом рішення. І в цих справах, і в попередніх», — нагадав Павліченко.

За його словами, ситуація із правами людини в Росії та окупованому Криму лише погіршується, а атмосфера репресій стає ще жорсткішою.

«Росія створює атмосферу передовсім залякування і це не просто якісь індивідуальні акти проти конкретних осіб, а це просто вибіркові мішені, яким умисно дають такі величезні терміни», — зазначив правозахисник.

ЄСПЛ ще раз підкреслив, що російська влада у Криму діє незаконно, а кримчани, які зазнали переслідувань, мають право на компенсацію. Однак головне питання — як змусити Росію виконувати ці рішення.

«Одним рішенням Європейського суду Росія не зміниться. Це зрозуміло, тим більше, якщо вона вважає для себе і його рішення нікчемними, вона їх не визнає», — підбив підсумок Павліченко.

Нагадаємо, Європейський суд з прав людини визнав Росію винною у системному придушенні свободи слова та переслідуванні людей за критику війни проти України. Суд окремо наголосив, що всі «вироки» окупаційних судів у Криму є незаконними.

Суд ухвалив важливе рішення у справі «Новая Газета та інші проти Росії», що об’єднала 161 заяву, серед яких заявниками були й троє громадян України. Суд одноголосно визнав, що Росія порушила право на свободу слова, використовуючи закони про «дискредитацію армії» та «фейкові новини» для придушення критики війни проти України.


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube | Viber