Публікація

Як зекономити на студентах. Рецепт від Кабінету міністрів України

Уже другий рік поспіль держава намагається перекласти витрати по виготовленню випускних документів про освіту на плечі самих студентів.

 

З цією метою у 2009 році Кабінет Міністрів України затвердив Постанову № 133 “Про затвердження Порядку використання у 2009 році коштів, передбачених у державному бюджеті для виготовлення випускних документів про освіту”. Нею передбачено, що видача дипломів про освіту, котрі видаються вищими навчальними закладами, здійснюється не за рахунок бюджетних коштів, а навпаки за рахунок коштів осіб, які їх отримують.

 

Сума, яку студенти змушені були б платити за отримання диплому загалом-то не така вже й велика − близько 35 грн. Хоча є питання щодо вартості достатньо простого документу. Очевидно, що коншти частково осядуть у комерційних структурах. Але головна проблема в іншому: встановлюючи таку плату держава де факто порушила своє законодавство.

 

Можна згадати не тільки 53 статтю Конституції України, яка проголошує безкоштовність освіти, але і статтю 9 Закону України «Про вищу освіту», у якій напряму сказано для осіб, які навчалися за кошти державного бюджету, документи про вищу освіту виготовляються та видаються за рахунок коштів Державного бюджету України.

 

Звернення багатьох організацій у 2009 році щодо незаконності такої практики привели до того, що Кабінет міністрів України прийняв Постанову від 27 січня 2010 року № 83 “Про виготовлення документів про освіту”. Нею установлювалася норма про виготовлення документів про освіту для осіб, що навчалися за кошти державного бюджету, Міністерством освіти і науки на умовах державного замовлення відповідно до переліку документів про освіту і вчені звання.

 

І ось у 2010 році маємо те ж саме: Кабінетом міністрів України приймається Постанова від 26 травня 2010 р. № 358 “Про порядок використання у 2010 році коштів, передбачених у державному бюджеті для виготовлення випускних документів про освіту”, відповідно до якої виготовлення документів про професійно-технічну та вищу освіту, а також про вчені звання здійснюється за рахунок коштів осіб, які їх отримують.

 

Як оцінити такі дії? Вбачається, що держава прагне будь-яким способом протиснути рішення, яке дозволить їй зекономити велику суму коштів, оскільки якщо взяти до увагу кількість дипломів, які необхідно виготовити, то економія вийде чималенька. І навіть, якщо впровадження такої економії не відповідає законодавству, це абсолютно нікого не зупиняє.

 

Більше того, на відміну від 2009 року впровадження цього рішення у 2010 році було зроблено хитріше, оскільки на цей раз Кабінет міністрів України прийняв свою Постанову у кінці травня, а отже часу на реагування громадськості фактично не залишилось…. І вже на сьогодні багато студентів оплатили виготовлення своїх дипломів, а держава отримала свою економію.

 

З огляду на порушення права на безкоштовну освіту УГСПЛ звернулася за роз’ясненням до Кабміну, а також зі зверненням до Генеральної прокуратури з проханням внести протест на рішення, що порушує права людини. Хоча надії на те, що прокуратура буде виконувати свою конституційну функцію практично не має. Людям залишається лише платити або набратися терпіння й оскаржити вказану постанову до адімнстративного суду.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

УГСПЛ продовжує виконання проекту «Подолання безкарності за масові порушення прав людини та інші міжнародні злочини, вчинені в умовах збройного конфлікту»

Минулого тижня юристи та документатори УГСПЛ спільно із журналістами hromadske.ua здійснили моніторинговий візит до міста Кривий...

01 Квітня 2019

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: