Публікація

Як вирішити проблему захисту прав і здоров’я ув’язнених упродовж пандемії COVID-19

До вашої уваги інтерв’ю адвоката Центру Стратегічних Судових справ (ЦСС) Української Гельсінської спілки з прав людини Євгена Чекарьова щодо вирішення проблематики захисту прав вразливих груп населення України, зокрема ВІЛ-позитивних ув’язнених, під час пандемії COVID-19.

01 квітня 2020 комісар Ради Європи Дуня Міятович  закликала країни-члени Ради Європи захистити права і здоров’я усіх ув’язнених упродовж пандемії COVID-19. Вона зазначила, що ці особи є найбільш уразливими до інфекції, адже перебувають в умовах високого ризику. Це пов’язано з тим, що місця утримання не адаптовані до умов протидії масштабним епідеміям. Міятович повідомила, що у багатьох європейських країнах в’язниці переповнені, людей утримують у групових камерах, багато ув’язнених мають хронічні хвороби, зокрема туберкульоз, діабет та ВІЛ, а стан медичних служб є незадовільним.

Ситуація із пандемією COVID-19 вже призвела до бунтів в італійських колоніях.

В США і в Ірані з’явилася практика масового звільнення ув’язнених, із метою запобігання їх смерті через COVID-19.

Однак в Україні така практика відсутня.

Євген Чекарьов, адвокат ЦСС УГСПЛ

 

Адвокат Центру Стратегічних судових справ УГСПЛ Євген Чекарьов розповідає, чому ця практика є важливою, та як юристи УГСПЛ намагаються вирішити проблему захисту прав і здоров’я усіх ув’язнених під час пандемії COVID-19:

«Загальновідомим фактом є те, що жертвами COVID-19, як правило, є:

  • люди, імунна система яких ослаблена, в тому рахунку ВІЛ-позитивні;
  • люди з хронічними хворобами органів дихання;
  • люди з захворюваннями серцево-судинної системи;
  • люди, що хворіють на онкологічні захворювання;
  • хворі на діабет.

Велика кількість людей, що мають вищенаведені діагнози знаходяться в місцях позбавлення волі не тільки в Україні, але і по всьому світу.

Людство стикнулося з COVID-19 дев’ять місяців тому. А отже інфраструктура для лікування хвороби не є розвиненою не тільки в Україні і в українських колоніях, а і по всьому світу.

Таким чином збігаються два критичні фактори, а саме:

– знаходження великої кількості хворих засуджених в групі ризику;

– відсутність розвиненої інфраструктури для лікування в колоніях,

які в сукупності можуть призвести до масових летальних випадків серед ув’язнених.

Таким чином хворі люди, які відбувають покарання знаходиться в групі ризику.

З огляду на вищенаведене, юристи ЦСС УГСПЛ намагаються вирішити цю проблему шляхом формування стратегічних кейсів.

По-перше, до Ірпінського міського суду Київської області було подано клопотання про звільнення Руслана С. Він відбуває покарання в Бучанський виплавній колонії. У Руслана С. хворе серце, він потребує операції. Проте є зрозумілим те, що провести операцію на серце в колонії неможливо. При цьому у випадку розповсюдження COVID-19 в колонії існує істотний ризик для життя Руслана С. Не дивлячись на вищенаведене, Ірпінський суд не звільнив його від відбування покарання в колонії. Подано апеляційну скаргу.

По-друге, до Ірпінського міського суду Київської області було подано клопотання про звільнення Володимира Є. Він відбуває покарання в Бучанський виплавній колонії. Підставою для звернення до суду є позитивний ВІЛ-статус Володимира Є. У нього четверта клінічна стадія ВІЛ і велика кількість супутніх захворювань. Тому він знаходиться в групі ризику у випадку розповсюдження вірусу в колонії. Але суд також не звільнив його від відбування покарання в колонії. Юристи УГСПЛ подали апеляційну скаргу.

Таким чином в Україні відсутня практика звільнення ув’язнених, що знаходяться в зоні ризику, але ЦСС УГСПЛ працює над цим».

Українська Гельсінська спілка з прав людини виконує проект «Розвиток правової мережі для захисту прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, представників ключових спільнот ЛЖВ та осіб, хворих на туберкульоз» за фінансової підтримки Благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» в рамках реалізації  проекту «Зменшення тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції через створення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики та лікування туберкульозу і його резистентних форм, розширення доказової профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, та створення стійких та життєздатних систем охорони здоров’я», що реалізується за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби з СНІДом, туберкульозом та малярією.

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Заява Лариси Денисенко, Олександри Матвійчук та Олександра Павліченка щодо звільнення Денісової та висунення кандидатури Лубінця на посаду Омбудсмана

Заява Лариси Денисенко, Олександри Матвійчук та Олександра Павліченка.  31 травня 2022 року Верховна Рада України...

28 Червня 2022

Планування післявоєнного відновлення довкілля. Партнер УГСПЛ по Ініціативі “Трибунал для Путіна” — ЕПЛ випустив аналітичну записку

Партнер УГСПЛ по ініціативі “Трибунал для Путіна” МБО “Екологія-Право-Людина”  випустив аналітичний документ з основними дороговказами та законодавчими основами...

25 Червня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: