Як відмовитись від соціальних виплат дистанційно: поради правозахисників - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Як відмовитись від соціальних виплат дистанційно: поради правозахисників

Корисні поради

Після початку повномасштабної війни в Україні чимало людей стали отримувати один з видів соціальної допомоги — виплати на проживання. За понад рік активних бойових дій в країні почали працювати цифрові інструменти, які дозволяють оформити ту чи іншу соціальну виплату онлайн або дистанційно відмовитись від неї. У яких випадках краще зупинити отримання соціальних виплат та яким способом — розбирались правозахисники Сумської громадської приймальні УГСПЛ.

Як зупинити виплати переселенцям?

Питання відмови від виплати допомоги на проживання в першу чергу стосується внутрішньо переміщених осіб, які спочатку перемістилися по країні, а потім вирішили поїхати за кордон. Адже при виїзді за межі України людина втрачає статус «внутрішньо переміщена особа», має бути виключена з бази даних ВПО з одночасним скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи. Відповідно виплата допомоги має бути припинена.

При цьому, допоки територіальному органу соціального захисту населення не надійде інформація щодо відсутності підстав для людини особі допомоги (знаходження за межами України), кошти щомісячно будуть надходити на картковий рахунок отримувача допомоги. Врешті-решт отримані суми допомоги за весь період знаходження за кордоном будуть вважатися надміру виплаченими коштами, які територіальний орган соціального захисту населення вимагатиме повернути як безпідставно отримані. Детально про це ми говорили в статті за посиланням

Ілюстративне фото: unsplash.com

Звернення громадян з питанням, що робити, коли певний період часу людина отримувала кошти як переселенець, але при цьому знаходилась за кордоном, вже почали надходити до регіональних приймалень УГСПЛ.

Відповідно у разі наявності бажання або потреби в громадянина України відмовитися від отримання якоїсь із соціальних допомог (наприклад, допомоги на проживання, виплат при народженні дитини, на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, малозабезпеченим сім’ям, особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю тощо), через певну зміну обставин, які впливають на правомірність отримання, необхідно виконати наступні дії:

  1. Написати відповідну заяву в довільній формі з зазначенням таких обов’язкових реквізитів:
    • назва органу соціального захисту населення, в якому громадянин перебуває на обліку;
    • прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) отримувача допомоги;
    • адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання/перебування;
    • контактний номер мобільного телефону;
    • адреса електронної пошти (за наявності);
    • вид отримуваної допомоги.
  1. Надіслати заяву щодо відмови від соціальної допомоги електронною поштою або засобами поштового зв’язку на адресу відповідного органу соціального захисту населення в Україні.

Необхідні контактні дані органів соціального захисту населення можна знайти на сайтах відповідних районних державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад.

Орган соціального захисту населення, до якого надійде звернення, після припинення виплати певного виду допомоги надішле громадянину, за його бажанням, електронною поштою або засобами поштового зв’язку довідку/скан-копію довідки про неотримання допомоги. Але варто окремо вказати в заяві про необхідність отримання такої довідки.

Якщо людина виїхала з території, на якій ведуться бойові дії, або яка тимчасово окупована Росією, й органи соціального захисту не мають можливості здійснювати свої повноваження, заяву можна надіслати до відповідного Департаменту соціального захисту населення  обласної державної адміністрації.

Ілюстративне фото. Джерело: unsplash.com

Відмовитись від субсидії можна онлайн або поштою

Аналогічним є механізм відмови від житлових субсидій або пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу в Україні.

Дистанційно або засобами поштового зв’язку можна подати відповідну заяву про припинення виплат до органів Пенсійного фонду.

У заяві обов’язково зазначити:

  • назву органу Пенсійного фонду України, в якому громадянин перебуває на обліку;
  • прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) отримувача житлової субсидії/пільги;
  • адресу зареєстрованого/задекларованого або фактичного місця проживання/перебування;
  • контактний номер мобільного телефону;
  • адресу електронної пошти (за наявності);
  • вид державної підтримки (наприклад, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг; житлова субсидія на  придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; або пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, пільги на оплату житлово-комунальних послуг, пільги на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу).

Контакти сервісних центрів Головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві можна знайти на інформаційній сторінці вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України за посиланням

Матеріал підготували фахівцями Сумської приймальні УГСПЛ


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube


Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим внаслідок війни Росії проти України, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Ми працюємо в 18 областях країни. Щоб дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.