Запрошуємо на дискусію за участі міжнародних експертів та українського уряду на тему “Як посилити санкційне законодавство та уникнути порушень прав” 13 жовтня, 16.00 – 17.30 за Києвом.
До участі в наступному вебінарі з серії #InternationalLawTalks, присвяченому санкціям, Медійній ініціативі за права людини та УГСПЛ вдалося залучити міжнародних експертів, а також представника українського МЗС, який безпосередньо працює із питанням санкцій, аби обговорити ключові проблемні питання, перед якими постає Україна у спробах напрацювати змін до законодавства про санкції.
Нагадаємо, що необхідність внесення змін до Закону України “Про санкції” обговорюється вже кілька років поспіль як на експертному, так і на державному рівнях. Наразі існує міжвідомча група щодо напрацювання змін до санкційного законодавства, однак дотепер про жодні запропоновані групою законопроєкти невідомо. Востаннє активно в публічному просторі питання українського санкційного законодавства порушувалося напередодні проведення Саміту “Кримської платформи”. Внесення змін до Закону України “Про санкції” для підвищення ефективності відповідної політики розглядається як одне із законодавчих завдань у рамках “Кримської Платформи”.
Наразі не існує єдиного інклюзивного проєкту змін до діючого закону. Разом із тим, існує безліч питань, які варто з’ясувати, перш ніж такі зміни будуть напрацьовані та передані на розгляд парламенту. В тому числі – яким чином убезпечити запроваджені санкції від ризиків, які можуть призвести до їх скасування в судах або визнання Європейським судом з прав людини порушення цими санкціями тих чи інших прав? А також – чи може Україна накладати санкції на власних громадян, як має виглядати механізм моніторингу запровадження санкцій та оцінки їхньої ефективності, чи може запровадження санкцій поєднуватися із кримінальним чи адміністративним переслідуванням фігурантів санкційних списків, чи потрібен Україні окремий орган, який опікуватиметься санкційною політикою тощо.
Про ці та інші питання ми поговоримо за участі Посла Деніела Фріда, якого можна назвати одним із архітекторів санкційної системи США, а також британської експертки, правозахисної адвокатки Меган Сміт, яка представляє базовану в Лондоні неурядову організацію REDRESS, що, зокрема, працює із питанням санкцій. А також Скотта Джонстона, юрисконсульта щодо питань підзвітності в сфері прав людини в неурядовій організації Human Rights First (США).
Важливо, що до вебінару приєднається представник українського уряду – Спеціальний представник Міністра закордонних справ України з питань санкційної політики Олексій Макеєв, який також є співголовою Міжвідомчої робочої групи з питань розробки змін до українського санкційного законодавства.
Модераторки:
- Марія Томак, координаторка, Медійна ініціатива за права людини;
- Катерина Бусол, к.ю.н., юристка, Центр оборонних стратегій
Трохи подробиць про ключових спікерів.
Американський дипломат із 40-річним досвідом Деніел Фрід уже відомий українській аудиторії завдяки його інтерв’ю та публікаціям на різних майданчиках. Наразі він, зокрема, є науковим співробітником американського мозкового центру Atlantic Council. На сайті цієї організації зауважується особлива роль Посла Фріда у розробці та імплементації відповіді Заходу на агресію Російської Федерації проти України. В якості координатора з питань санкцій Державного департаменту США саме він розробив систему спеціальних обмежувальних заходів США проти Росії після 2014 року. На сьогоднішній день це найширший санкційний пакет із тих, які запроваджені Вашингтоном. Надалі Посол вів перемовини щодо запровадження подібних санкційних пакетів з боку країн Європи, Канади, Японії та Австралії. Наразі він вважається одним із провідних американських експертів щодо Центральної та Східної Європи, а також Росії.
Робота Мегін Сміт зосереджена на адвокатуванні ефективного використання та виконання британського варіанту “Акту Магнітського”, задля забезпечення відповідальності за порушення прав людини та корупцію. Наразі організація REDRESS, яку представляє Меган, допомагає іншим неурядовим організаціям з усього світу домагатися включення до британських списків порушників прав людини та корупціонерів, а також стежить за тим, аби “режим Магнітського” у Великобританії імплементується таким чином, аби надавати захист правам людини та забезпечувати їх просування. До сфери зацікавлень Меган належить, зокрема, питання дотримання стандартів прав людини у санкційній політиці, іншими словами – вона досліджує, яким чином, запроваджуючи санкції проти порушників прав людини, самим не вдаватися до порушень фундаментальних прав.
Скотт Джонстон працює в команді зовнішньої політики Human Rights First, взаємодіючи з представниками уряду США щодо впливу американського законодавства та федеральної політики на права людини на міжнародному рівні. Скотт координує діяльність Коаліції з питань прав людини та підзвітності Human Rights First, групи з більш ніж 150 громадських організацій, які використовують Глобальний акт Магнітського, серед інших правоохоронних механізмів, для того, аби досягти відповідальності за серйозні порушення прав людини та корупцію по всьому світу.
Реєстрація.
Захід проводитиметься англійською мовою у Zoom із синхронним перекладом українською.
Якщо ви хочете взяти участь у дискусії та мати можливість поставити запитання спікерам у чаті Zoom, будь ласка, зареєструйтеся за посиланням:
https://forms.gle/2gCPyeDQBvXVUgX7A.
Оригінальний англомовний варіант дискусії транслюватиметься на YouTube-сторінці Української Гельсінської спілки з прав людини:
https://cutt.ly/JcVI3Nc.
Організатори/Партнери:
Медійна ініціатива за права людини;
Програма USAID “Права людини в дії”;
Українська Гельсінська cпілка з прав людини.
— — —— — —— — —— — —— — —— — —— — —— — —— — —— — —
Ця дискусія є частиною #InternationalLawTalks – серії вебінарів, покликаних сприяти розвитку якісної, цікавої та доступної для загального розуміння аналітики з актуальних питань міжнародного права в українському публічному просторі.
Вебінари об’єднують українських та іноземних фахівців. Вони контекстуалізують питання, пов’язані зі збройними конфліктами, примиренням і перехідним правосуддям в Україні, у ширшій динаміці сучасного міжнародного права та міжнародних відносин.
Таким чином, проєкт допомагає українським юристам і громадськості розширити свої міжнародно-правові горизонти, а також сприяє більш нюансованому розумінню ситуації в Україні та регіоні іноземними фахівцями.
Захист прав постраждалих в ході збройного конфлікту та діяльність УГСПЛ зі створення національної моделі перехідного правосуддя впроваджується в рамках програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії».
У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.