Публікація

Як отримати антиретровірусну терапію в умовах воєнного стану?

 Після того, як людина дізналася про свій позитивний ВІЛ-статус, зробивши тест на антитіла до ВІЛ, їй пропонують пройти тестування на наявність вірусу в організмі. У разі підтвердженого позитивного результату – їй пропонують розпочати Антиретровірусну терапію (АРВ-терапія). Міністерство охорони здоров’я України повідомляє, що це важливо зробити якомога раніше та в подальшому необхідно підтримувати медикаментозну терапію постійно протягом усього життя. Сама ж Антиретровірусна терапія – метод лікування ВІЛ-інфекції та СНІДу, що полягає у максимальному пригніченні розмноження ВІЛ в організмі. Завдяки тому імунна система відновлюється, а рівень вірусного навантаження досягає невизначуваного.

Згідно пункту 2 частини  1 статті 15 Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» від 12.12.1991 року № 1972-XII (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1972-12#Text), ВІЛ-інфікована людина має право на безоплатне забезпечення антиретровірусними препаратами та лікарськими засобами для лікування опортуністичних інфекцій .

Однак, в умовах війни, фактичний доступ до препаратів АРВ-терапії або хоча б аптек є далеко не в кожного, хто цього потребує.  Більш того, за даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (https://data2.unhcr.org/en/situations/ukraine), з початку війни (24 лютого 2022 року) і по 28 квітня 2022 року, з України виїхали близько 5,5 мільйонів осіб, серед яких також є ті, що потребують АРВ-терапію.

Задля допомоги таким людям, з 27 лютого 2022 року робоча група ECEE (Euroguidelines in Central and Eastern Europe) Network Group запровадили ініціативу «АРТ українцям за кордоном» для надання допомоги та підтримки як медичному персоналу України, так і пацієнтам в Україні та за кордоном.

Усі необхідні контакти медичних установ країн Центральної та Східної Європи, які підтвердили повну готовність надавати медичну допомогу щодо ВІЛ-інфекції пацієнтам з України Ви можете знайти за посиланням: https://bit.ly/3L1EeX1

Координуються ця ініціатива Центром громадського здоров’я МОЗ України (ЦГЗ) та Інститутом епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України (ІЕІХ).

Контакти для координації:

Лариса Гетьман: l.hetman@phc.org.ua, +380677867407;

Сергій Антоняк: antoniakserge@gmail.com.

При цьому, якщо Ви звертаєтесь до медустанови за АРВ-терапією, бажано (але не обов’язково) мати інформацію щодо історії лікування ВІЛ-інфекції. Якщо з тих чи інших причин це неможливо, за вашою згодою, лікарі клініки зв’яжуться з представниками ЦГЗ та ІЕІХ й отримають необхідну інформацію, щоби надати максимально якісну допомогу.

Стосовно усіх, хто не виїджав за кордон та потребує АРВ-терапію – то тут є декілька варіантів:

Якщо ж Ви не виїжджали з рідного міста – повинні звернутися в кабінет довіри або СНІД-центр, де стоїте на обліку. Там вони продовжать отримувати лікування навіть в умовах військових дій.

Якщо Ви переїхали в інше місто – може отримати лікування за новим місцем проживання. Для цього необхідно звернутися в найближчий СНІД-Центр або Кабінет «довіри». Його працівники зв’яжуться з центром, де пацієнт стояв на обліку раніше, і отримають детальну інформацію про його терапії.

Для детальної інформації звертайтесь за номером 0 800 500 451 – безкоштовна лінія працює цілодобово і без вихідних.

Також, усю необхідну інформацію стосовно АРВ-терапії як в Україні так і за кордоном, Ви можете отримати скориставшись Telegram-ботом @HIV_AIDS_bot.

 

Українська Гельсінська спілка з прав людини виконує проект «Налагодження механізму юридичного захисту прав осіб, які живуть з ВІЛ/СНІД, які хворіють на ТБ та уразливих до ВІЛ груп населення» в рамках реалізації  проекту «Прискорення прогресу у зменшенні тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції в Україні», що реалізується за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби з СНІДом, туберкульозом та малярією.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Узагальнення подій, які відбулися в Одеській області протягом 7-ми місяців повномасштабної російсько-української війни: 24 лютого – 24 вересня 2022 року

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України», у...

04 Жовтня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: