Як кримчанам отримати паспорти громадян України: пояснення юриста
Отримання паспортів та інших документів для українців з Криму і до 24 лютого було непростою процедурою. Після повномасштабного вторгнення ситуація значно погіршилась, у першу чергу через логістичні складнощі, так і через безпекові ризики. Однак бажання кримчан отримувати українські документи не зникло і зараз. Як мешканцям півострова отримати внутрішній та закордонний паспорт громадян України або посвідчення на повернення до України під час війни — пояснив юрист громадської приймальні УГСПЛ з питань Криму Леонід Сітченко.
Наразі є кілька варіантів для отримання документів українського зразка:
- Приїхати на територію підконтрольну уряду України та отримати документи тут за загальною процедурою.
- Отримати паспортні документи, або посвідчення особи на повернення в Україну у закордонних дипломатичних установах України.
Спрощена процедура під час війни
28 жовтня Кабмін ухвалив Постанову №1220 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України» спростив порядок оформлення паспортних документів. Ці зміни набирають чинності 17 листопада 2022 року.
Так Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України був доповнений розділом, який врегулював особливості встановлення особи та видачі паспорта процедуру отримання паспорта громадянина України за кордоном в період дії воєнного стану або на період карантину.
Відтак, у разі необхідності проведення процедури встановлення особи така процедура може здійснюватись у режимі відеоконференцзв’язку, якщо неможлива особиста присутність членів сім’ї (у тому числі колишньої дружини/чоловіка), близької особи.
Член сім’ї, у тому числі колишня дружина/чоловік, близька особа під час відеоконференцзв’язку мають надати документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, та підтверджують статус члена сім’ї, (у тому числі колишньої дружини/чоловіка), близької особи. Копії цих документів надсилаються на електронну адресу відомчої електронної пошти територіального підрозділу ДМС, яким проводиться відеоконференцзв’язок.
Як оформити паспорт громадянина України за кордоном?
Згадана раніше Постанова Кабміну №1220 визначила також і процедуру отримання паспорта громадянина України у закордонних дипломатичних установах.
Для того, щоб отримати внутрішній паспорт за кордоном необхідно:
- Звернутись до закордонних дипломатичних установ, із письмовою заявою, поданою особисто у довільній формі.
- Закордонна дипломатична установа передає вашу заяву підрозділу Державної міграційної служби України (далі — ДМС), яка оформлює паспорт.
- Після оформлення паспорта ДМС надсилає його, примірник акту прийому-передачі та копію заяви-анкети до МЗС, яке забезпечує його передачу до закордонної дипломатичної установи міжнародним поштовим переказом за рахунок заявника.
- Після видачі паспорта, у копії заяві-анкеті та акті прийому-передачі заявник вказує дату отримання паспорта та ставить свій підпис.
- Підписаний акт прийому-передачі та копія-заява заявника через МЗС надсилаються до органу ДМС.
Як оформити закордонний паспорт за межами України?
Для оформлення закордонного паспорта у консульських установах необхідно звернутись до посольства чи консульства України у країні вашого перебування, або до якої ви зможете виїхати.
Вам необхідно особисто, або через законного представника подати заяву-анкету та сплатити консульський збір. Оформлення паспорта відбувається у тримісячний строк.
Варто зауважити, що наразі існує процедура внесення інформації про дитину у паспорт для виїзду за кордон та подовження дії закордонного паспорта у разі закінчення строку їх дії. Дія закордонного паспорта може бути продовжена на 5 років. Ці послуги надаються в той же день безоплатно.
Як оформити посвідчення особи на повернення в Україну?
Якщо закордонна дипломатична установа не має підстав для оформлення паспорта для виїзду за кордон, або ж ви не маєте можливості чи бажання очікувати на оформлення документа за кордоном, чи потребує термінового виїзду до України, не маючи при цьому дійсного паспорта, то ви можете звернутись за отриманням посвідченням особи для повернення в Україну.
Також оформити посвідчення можна у разі:
1) втрати або викрадення закордонного паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України та/або дає право на виїзд з України і в’їзд в Україну;
2) закінчення строку дії закордонного та внутрішнього паспорта;
3) коли закордонний або внутрішній паспорт є недійсним з інших причин;
4) у разі відсутності документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України та/або дають право на в’їзд в Україну (наприклад, у разі народження дитини — громадянина України за кордоном).
Для оформлення посвідчення необхідно подати:
- заяву-анкету;
- документи що підтверджує викрадення або втрату документа що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
- документ, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України та/або дає право на виїзд з України і в’їзд в Україну (у разі наявності);
- документ, що посвідчує особу та підтверджує статус особи без громадянства, яка має право на постійне проживання в Україні (у разі наявності);
- довідка про реєстрацію особи громадянином України (у разі народження за кордоном дитини, один із батьків якої є громадянином України і постійно проживає на території України, та у разі, коли такій дитині не оформлювалися документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України);
- свідоцтво про народження дитини або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентним органом іноземної держави (у разі наявності);
- документ, що підтверджує сплату консульського збору.
Якщо ви стикнулись з труднощами і вам необхідна правова допомога для отримання паспортних документів, або з інших правових питань пов’язаних з окупацією Кримського півострову, звертайтесь до юристів громадської приймальні УГСПЛ за контактами:
Гаряча лінія: +38 050 140 25 65
Електронна пошта: [email protected]
Facebook: https://www.facebook.com/pravdop.donbas.krym/
Громадські приймальні УГСПЛ, що допомагають постраждалим від війни, працюють за підтримки Програми USAID Ukraine «Права людини в дії».
У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.