Як довести, що релігійні переконання заважають військовій службі?
Верховний Суд (ВС) розглянув справу українця, який у липні 2022 року не з’явився у ТЦК Івано-Франківська. Пізніше чоловік пояснив, що він – пацифіст і військова служба суперечить його релігійним переконанням. Суд першої інстанції, а потім і Апеляційний, визнали обвинувачуваного винним в ухиленні від мобілізації. Верховний Суд попередні ухвали визнав правильними. Що стало підставою для такого рішення адвокат приймальні УГСПЛ Роман Лихачов пояснив виданню «Експрес онлайн».
Чоловік, який не з’явився за повісткою, у двохтисячних роках служив «строкову» у війську. У суді першої інстанції він запевняв, що за 5 місяців до звільнення, увірував в Бога та вирішив більше ніколи не брати до рук зброю. Після демобілізації, відвідував деякі релігійні організації, але згодом зрозумів, що вони неправильно трактують Святе Письмо. З однодумцями хотів організувати своє зібрання, але до липня 2022 року цього так і не зробив. Інші зібрання також не відвідував. Тому суд першої інстанції, а пізніше і Апеляційний, визнали обвинувачуваного винним в ухиленні від мобілізації.
Судді Верховного Суду попередні рішення колег підтримали і визнали правильними. Колегія ВС ухвалила, що особа може не підлягати відповідальності за релігійними переконаннями, якщо:
- підтвердить належність до діючих згідно з чинним законодавством релігійних організацій, віровчення яких забороняє користуватися зброєю;
- підтвердить щирість переконань не тільки словами, а й послідовними діями.
— У постанові Верховного Суду вказано, що особа має продемонструвати наявність у неї відповідних глибоких, щирих та послідовних релігійних переконань певними даними, крім власних слів і тверджень близьких осіб. Можливо, такими доказами будуть озвучені й опубліковані раніше заяви щодо своїх релігійних переконань, фото та відео присутності на зібраннях тощо. Причому задовго до повномасштабного вторгнення. Тому що тепер досить багато осіб хочуть ухилитися від служби й можуть навмисно вступати в ті чи інші релігійні організації. У цій справі чоловік не зміг надати докази наявності глибокого й непереборного конфлікту між його релігійними переконаннями й військовим обов’язком, – пояснив адвокат приймальні УГСПЛ Роман Лихачов
Офіційно в Україні зареєстровано 10 релігійний організацій. Це:
– адвентисти-реформісти;
– адвентисти сьомого дня;
– євангельські християни;
– євангельські християни-баптисти;
– покутники;
– відки Єгови;
– харизматичні християнські церкви (та церкви, прирівняні до них згідно із зареєстрованими статутами);
– християни віри євангельської (та церкви, прирівняні до них згідно із зареєстрованими статутами);
– християни євангельської віри;
– товариство Свідомості Крішни.
– Але на практиці, навіть якщо людина справді належить до такої релігійної організації, її можуть мобілізувати й вимагати, щоб вона воювала зі зброєю у руках. На мою думку, варто розробити систему направлення таких осіб на альтернативну службу в час війни, – ділиться думкою адвокат.
Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:
Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube | Viber