Вступ кримчан до закладів вищої освіти: найчастіші запитання
Вступна кампанія до закладів вищої освіти триває й абітурієнти щодня стикаються з питаннями щодо вступу. Винятком не стали й вступники з Криму: до приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини часто звертаються кримчани, які хочуть зрозуміти, як їм вступати, як відбувається вступ за спрощеною процедурою та чи існує можливість пільгового навчання у вишах. Юристи Громадської приймальні УГСПЛ з питань Криму відповіли на найчастіші запитання.
Чи працює у 2023 році спрощена процедура вступу до університетів для кримчан?
Так, за спрощеною процедурою вступник має звернутися до освітнього центру «Крим-Україна» або «Донбас-Україна» з заявою. Освітні центри працюють з 1 червня до 30 вересня.
Що робити, якщо відсутнє свідоцтво про середню освіту (атестат)?
За відсутності атестата Освітній центр направить абітурієнта до школи, де він зможе скласти державну підсумкову атестацію (далі — ДПА) з двох предметів: української мови та історії України. У разі успішного складання ДПА школа замовляє свідоцтво про повну загальну середню освіту та видає вступнику довідку про успішне складання ДПА, яку передає до Освітнього центру.
Які іспити потрібно скласти ще?
ДПА будуть зараховані, як вступний іспит до вишу. В самому ж закладі вищої освіти буде потрібно скласти ще один іспит: профільний, для обраної спеціальності, або ж творчий за необхідності. Звернутись можна особисто або віддалено.
Які документи потрібні для подачі вступу?
Орієнтовний перелік документів, які подаються особисто або у вигляді сканованої копії:
- заява;
- сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання 2019-2021 років або результати національного мультипредметного тесту (за наявністю);
- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (за наявності);
- документ, що посвідчує особу, а за його відсутності — свідоцтво про народження;
- чотири кольорові фотокартки розміром 3×4 см;
- документ про освіту державного зразка та додаток до нього або довідку про успішне проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації.
Чи можна вступити онлайн?
Так, дистанційно вступити можна. Якщо вступник не може бути офлайн, то іспити з української мови та історії України проводяться у формі дистанційної індивідуальної співбесіди з відеофіксацією. Але за дійсною системою необхідно приїхати до університету протягом трьох місяців після зарахування особисто та всі документи. Якщо не приїхати протягом трьох місяців вас відрахують. Надалі можна вчитися дистанційно.
Читати більше: Як кримчанам вступити до університетів у 2023 році: рекомендації правозахисників
В моєму паспорті немає відмітки про реєстрацію на ТОТ, чи можна у такому разі вступити на навчання за пільгою?
У разі відсутності в документі, що посвідчує особу, відмітки про реєстрацію місця проживання на тимчасово окупованих територіях України, підтвердження факту проживання може здійснюватися на підставі відомостей, зазначених у документах, визначених в абзаці третьому частини сьомої статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», копіях документів, до яких вносяться відомості про місце проживання та/або довідки про реєстрацію місця проживання батьків (одного з батьків), в яких зазначено місце проживання на відповідних територіях
Яким документом регулюється процедура вступу за спрощеною процедурою?
Процедура вступу для кримчан регулюється наказом МОН №271 «Про затвердження Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України» від 01.03.2021.
Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:
Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube
Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим внаслідок війни Росії проти України, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Ми працюємо в 18 областях країни. Щоб дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ.
У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.