Публікація

Війна з бюрократією: через суб’єктивний підхід до встановлення групи інвалідності ветерани змушені щороку доводити, що отримали серйозні ушкодження

До 2014 року Богдан Кириченко жив у Донецькій області. Після початку збройної агресії РФ він разом з дружиною переїхав до Дніпра та пішов на фронт добровольцем – у батальйон «Донбас». Розвідгрупа, у складі якої був Богдан, підірвалась на російській міні – два командира загинули, четверо бійців було поранено. Окрім закритої черепно-мозкової травми та осколкових поранень Богдан отримав ще й сильну контузію. Згодом Кириченко отримав ІІІ-ю групу інвалідності.

«Але щороку її треба підтверджувати, – говорить ветеран. – А цей процес дуже довгий та емоційно складний – потрібно щоразу звертатися до установ, збирати необхідний пакет документів, а також двічі на рік перебувати на стаціонарному лікуванні. Йдеш підтверджувати інвалідність – як у бій», – говорить Кириченко. Він зазначає,  що є лікарі, які не орієнтуються, які дослідження можна призначати, а які – ні. «Нещодавно мене направили на МРТ, хоча це для мене протипоказано через осколкові поранення», – пояснює він.

Через такі складнощі та враховуючи діагноз й ступінь ускладнень Богдан Кириченко вирішив попросити, аби група інвалідності була без зазначення строку повторного огляду, тобто безстроково. А відтак у вересні 2020 року звернувся до медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) із відповідною заявою. «Розумію, що вона розглядає кожен випадок окремо, і є багато зловживань з інвалідностями, але це не привід ставитися так до усіх. Або нехай закон працює для всіх, або має бути скасований», – коментує Кириченко.

Варто зазначити, що нині законодавством передбачено, що безстроково інвалідність встановлюється тільки у разі наявності невиліковної хвороби або повної втрати функцій органів. Саме такий випадок у Богдана – переконана Віталія Серебрянська, юристка УГСПЛ та Правозахисної групи «СІЧ». Вона розповідає, що Богдан Кириченко отримав від МСЕК відмову, і йому нічого не залишалося, аніж звертатися до суду.

«Нині питання отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни військовослужбовцем, який отримав поранення під час участі в АТО, ще й безстроково, дуже гостре: численні військовослужбовці скаржаться, що вони змушені доводити отримання травм та поранень щороку. До того ж, комісія виносить рішення доволі суб’єктивно. Приміром, у випадку Богдана її члени вважають, що здоров’я Богдана колись відновиться, тому й надавали інвалідність спочатку зі строком в один рік, а згодом – три роки», – говорить правниця.

Серебрянська допомогла скласти заяву до суду. У ній посилається на те, що інвалідність Богдан отримав давно, щороку проходить комісію, але його стан не покращується. І це доводять медичні документи. Крім того, та реабілітація, яку він проходить не дієва. Функції організму не можуть виконуватися на 100%.

«Судова практика у цьому питанні різна. Причина – суб’єктивний підхід до встановлення групи інвалідності і строків. Якби існував певний затверджений перелік хвороб і відповідно до них строки або безстроковість, було б простіше. І цей перелік має ґрунтуватися на медичних дослідженнях, висновках медиків-спеціалістів, не зацікавлених в конкретній справі або особі», – переконана юристка УГСПЛ та Правозахисної групи «СІЧ».

Що ж до справи Богдана Кириченко – нині вона у суді, ветеран та юристка очікують на рішення.

 

Матеріал підготовлений за підтримки програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Захист прав постраждалих в ході збройного конфлікту та діяльність УГСПЛ зі створення національної моделі перехідного правосуддя впроваджується в рамках цієї програми.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

У мешканця ТОТ конфіскували гроші під час перетину КПВВ. УГСПЛ не погодилась і звернулась до ЄСПЛ та Конституційного Суду України

Центром Стратегічних справ УГСПЛ підтримується справа мешканця тимчасово окупованої території, чесно зароблені гроші якого були...

25 Жовтня 2021

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: