Відкритий лист Української Гельсінської спілки з прав людини до Ради колегій адвокатів і юридичних співтовариств Європи - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Відкритий лист Української Гельсінської спілки з прав людини до Ради колегій адвокатів і юридичних співтовариств Європи

Заяви

Від імені Української Гельсінської спілки з прав людини – недержавної асоціації яка складається з 30 правозахисних організацій – дозвольте проінформувати вас про нещодавній прикрий розвиток подій у галузі адвокатської професії в Україні.

Я пишу цього листа, зважаючи на швидку та схвильовану реакцію Ради колегій адвокатів і юридичних співтовариств Європи (Council of Bars and Law Societies of Europe; ССBE), спричинену дуже суперечливими подіями, пов’язаними з утворенням Національної Асоціації Адвокатів України (НААУ). У своєму звіті про розслідувальну місію у Києві 10-12 липня 2013 року експерти висловили свою занепокоєність тим, що деякі судові переслідування перешкоджали адвокатам вільно висловлюватися стосовно питань громадського інтересу. Вони також підкреслили, що «важливо забезпечити адвокатам можливість проводити колективні зустрічі, об’єднуватися без перешкод та вільно висловлювати свої думки». [1]

Також експерти ССBE були «дуже занепокоєні дисциплінарними розслідуваннями та рішеннями, які були доведені до їхнього відома. Протягом останніх декількох місяців адвокатів було позбавлено права на адвокатську діяльність, або усунено від обов’язків через їхню участь або відмову від участі в такій діяльності з самоврядуванням, як організація або головування у «альтернативних» конгресах, або невідвідування засідань ради нової української Асоціації Адвокатів, чи інших заходах… Експерти ССBE вважають це абсолютно неприйнятним. Така практика суперечить європейським стандартам… Наскільки експертам відомо, практики на кшталт тій, що застосовується в новій українській Асоціації Адвокатів, немає в жодній з країн Європи». [2]

У своєму наступному звіті про Україну 26 лютого 2014 року [3] представники ССBE знову наголосили на своїй стурбованості характером дисциплінарних розслідувань стосовно адвокатів.

Я вважаю, що Рада колегій адвокатів і юридичних співтовариств Європи і досі зацікавлена у розвитку адвокатської професії в Україні. Я змушений довести до вашого відома інформацію про нові події, що дуже пов’язані з занепокоєністю, висловленою у згаданих вище звітах, а також у звіті Міжнародної комісії юристів та в заявах багатьох національних організацій та адвокатів. [4]

На жаль, останні події доводять, що філософія та підходи лідерів НААУ не змінилися та що переслідування будь-якої незгоди є рушійним принципом їхньої діяльності.

У червні 2015 року, голова НААУ ініціював дисциплінарне провадження проти адвоката Андрія Вишневського, лідера системи безоплатної правової допомоги в Україні. Підставою для такого рішення була публічна промова адвоката на конференції, організованої під керівництвом Ради Європи. У своїй промові Вишневський висловив занепокоєння, зокрема, тим, що «головною загрозою для системи безоплатної правової допомоги, головною загрозою для реалізації конституційного права громадян на отримання безоплатної юридичної допомоги і здатність держави забезпечувати це право ми вбачаємо у жахливому стані української адвокатури, яку сьогодні вже згадували наші колеги: це низькі етичні стандарти та низький професійний рівень адвокатури; це те, що саме адвокат сьогодні є основною корупційною ланкою; це те, що з явищем «міліцейських адвокатів» Національна асоціація адвокатів не бореться і навіть не дає цьому явищу жодної оцінки, і ще багато можна було б говорити сьогодні, але я не буду зупинятися на цьому. Реформування адвокатури є необхідним зараз. Тому що в її теперішньому стані вона може стати гальмом у реалізації судової реформи… »

Коли почалося провадження, наша спілка висловила стурбованість з приводу того, що голова НААУ намагається притягнути адвоката до дисциплінарної відповідальності через те, що він висловив свою думку щодо стану речей в адвокатурі. Наша організація була також шокована кампанією «одноголосного засудження» у радянському стилі, яку організували в НААУ та яку підтримали деякі її інститути. [5]

Парламентський омбудсмен висловила думку, що це було «неприйнятним використанням дисциплінарних проваджень проти пана Андрія Вишневського як засобу впливу на адвоката за публічне вираження поглядів та переконань.» [6] Одна з найбільших українських асоціацій адвокатів також підкреслила неприпустимий характер спроб використати дисциплінарні провадження задля придушення свободи висловлювання. [7]

Незважаючи на занепокоєність широкого загалу з приводу ситуації, що склалася навколо провадження, заяву голови НААУ не було скасовано, та 10 вересня 2015 року Київська регіональна кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури ухвалила рішення про усунення пана Андрія Вишневського від адвокатської діяльності. З підставами для цього рішення можна ознайомитися в тексті, що додається до цього листа.

Рішення комісії викликало доволі прогнозовану реакцію національних та міжнародних гравців.

Наша організація підкреслювала велику стурбованість ситуацією та публічно відмовилася від будь-якої спільної діяльності з НААУ. Парламентський омбудсмен публічно сповістила про свій намір відмовитися від участі в прийдешньому форумі, організованому НААУ, посилаючись на дисциплінарне рішення Асоціації. [8] Деякі адвокати також висловили думку, що НААУ не бажає сприяти вільній дискусії та що участь в «одноголосному» форумі не має жодного сенсу.

На разі Рада Європи, за підтримки якої мав відбутися форум, відтермінувала захід. У Раді Європи зазначили, що «відмова від участі у Форумі важливих національних інституцій та організацій спричиняє ризик неможливості забезпечити всебічну та інклюзивну дискусію». Також в Раді Європи звернули увагу на той факт, що «деякі українські організації в сфері захисту прав людини нещодавно висловили стурбованість щодо розвитку подій у галузі адвокатської професії в Україні». [9]

Я надаю вам цю інформацію щодо останніх подій у галузі адвокатської професії в Україні у зв’язку з заявою на офіційному сайті НААУ про подання заявки про вступ до Радою колегій адвокатів і юридичних співтовариств Європи.

Наша організація високо цінує діяльність Радою колегій адвокатів і юридичних співтовариств Європи, що дає змогу європейському адвокатові вбачати в Раді голос юридичної професії Європи.

Ми закликаємо ССBE розглянути наведену вище інформацію, а також попередні висновки експертів ССВE та враховувати їх при розгляді будь-яких рішень стосовно співпраці з НААУ, задля того, щоб ці рішення не було стлумачено як підтримку або терпимість до політики, яку проводять керівні органи НААУ.

З повагою,
AРКАДІЙ БУЩЕНКО

Копія рішення про позбавлення права адвокатської діяльності додається

***************

УГСПЛ, заснована в 2014 році, є незалежною некомерційною позапартійною організацією. Спілка є найбільшою асоціацію правозахисних організацій в Україні, яка об’єднує 30 правозахисних недержавних організацій з метою захисту прав людини. УГСПЛ вважає себе частиною гельсінського руху і продовжувачем традицій та діяльності Української групи сприяння виконанню Гельсінських угод. Місія УГСПЛ: реалізація та захист прав та свобод через сприяння практичній реалізації гуманітарних статей Заключного Акту Конференції з питань безпеки та співробітництва в Європі, прийнятого в 1975 році, інших міжнародних стандартів, що ґрунтуються на ньому, та міжнародних зобов’язань України у сфері прав та свобод людини.

Основні напрямки нашої діяльності:

·          Здійснення постійного моніторингу ситуації у сфері прав людини в Україні й інформування населення про факти порушень прав людини та основоположних свобод.

·          Надання правової допомоги особам, що постраждали від порушень прав людини, у тому числі підтримка стратегічно важливих справ.

·          Захист прав людини та основоположних свобод у судах, органах державної влади та місцевого самоврядування.

·          Здійснення досліджень та аналіз питань з прав людини, у тому числі постійний моніторинг проектів законів та інших правових актів, а також підготовка та захист власних правових ініціатив.

·          Запобігання прийняттю регулятивних актів, що можуть стати на засаді прав людини, публічне обговорення нормативних актів, підготовка власних пропозицій.

·          Навчання правам людини: проведення освітніх заходів, семінарів, тренінгів, курсів для різних цільових аудиторій.

·         Розвиток та надання підтримки мережі недержавних організацій з прав людини в Україні.

[1] http://www.ccbe.eu/fileadmin/user_upload/NTCdocument/EN_REV_MISSION_REPOR1_1387204993.pdf

[2] Ibid.

[3] http://www.ccbe.eu/fileadmin/user_upload/NTCdocument/26022014_EN_FINAL_FO1_1395651497.pdf

[4] ICJ, Ukraine: Conflict, Disbarments and Suspensions in the Legal Profession, http://icj.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2014/02/Ukraine-Conflict-Disbarments-And-Suspensions-In-The-Legal-Profession-ENG-Interactive11.pdf

[5] http://helsinki.org.ua/index.php?id=1437380823

[6] http://www.ombudsman.gov.ua/en/all-news/pr/20715-wc-ms-valeriya-lutkovska-it-is-inadmissible-to-bring-the-lawyer-to-respon/

[7] http://uba.ua/ukr/news/3940/

[8] http://www.ombudsman.gov.ua/en/all-news/pr/the-statement-of-the-ukrainian-parliament-commissioner-for-human-rights/

[9] http://www.coe.int/en/web/kyiv/sasg-news/-/asset_publisher/CtYC43GW3iw6/content/council-of-europe-postpones-the-organization-of-the-forum-protection-of-human-rights-in-criminal-proceedings-proof-and-evidence-?_101_INSTANCE_CtYC43GW3iw6_viewMode=view

РІШЕННЯ Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії Київської регіональної адвокатури (файл docx)