Публікація

Верховний суд поставив крапку у ще одній справі, яка стосується вибухів на складах у Балаклії

Балаклійські склади вибухнули 3 роки тому, 23 березня. Тоді містяни і мешканці навколишніх сіл зазнали не тільки моральної, а й матеріальної шкоди. Більше 20 тисяч осіб евакуювали, снаряди, які розліталися під час вибухів, пошкодили близько трьох сотень будівель. Вибухи на території 65-го арсеналу призвели і до більших втрат: двоє людей померли.

Правову допомогу декільком постраждалим у Балаклії надають юристи Чугуївської правозахисної групи, яка є членом Української Гельсінської спілка з прав людини. Вони уже отримували прецедентне судове рішення щодо компенсації моральної шкоди внаслідок загибелі людини через вибухи у Балаклії. Також вони допомогли сину загиблої в Балаклії жінки отримати компенсацію. А двоє постраждалих уже навіть отримали компенсацію. Та в одній з історій Світлані Кужелєвій і Роману Лихачову знадобилося 2 роки, щоб довести вину дій військової частини А 1352 у Верховному Суді і поставити крапку.

Ще у квітні 2018 року юристи разом з постраждалим від вибухів звернулися до суду з позовом до Міністерства оборони України, Управління Служби безпеки України в Харківській області та військової частини А 1352, Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області про стягнення матеріальної та моральної шкоди. Рішенням Київського районного суду міста Харкова у серпні 2019 вимоги позивача задовольнили частково. Військова частина А 1352 мала б сплатити на його користь матеріальну шкоду у розмірі 278 480 грн та моральну шкоду в розмірі 20 000 грн.

Хоча військова частина подала скаргу на таке рішення, Харківський апеляційного суду постановою від 05 листопада 2019 залишив без змін рішення суду першої інстанції.

Після цієї відмови, у грудні 2019, винуватець вибухів – військова частина А 1352 – подає скаргу і до Верховного Суду. У ній просить скасувати ухвалену раніше компенсацію та ухвалити нове судове рішення, за яким не доведеться сплачувати за моральну і матеріальну шкоду. Аргументують свою позицію тим, що право військової частини А 1352 на боєприпаси, які зберігалися на її території, не є речовим правом у класичному, тому військова частина А 1352 не володіє, не користується та не розпоряджається боєприпасами, що здетонували.

Адвокатка Світлана Кужелєва уже у Верховному Суді ще раз наголосила, що Міністерство оборони України не здійснило в необхідному обсязі контроль за використанням і збереженням боєприпасів, а військова частина А 1352 не забезпечила їх належне зберігання. Тож постраждалий від вибухів боєприпасів на складі у Балаклії заслуговує навіть більшої компенсації, враховуючи моральну та матеріальну шкода, а також ресурси, витрачені на судову тяганину.

Ці позовні вимоги юристки Верховний Суд не задовольнив, але й аргументи військової частини А 1352 не сприйняв. У результаті колегія суддів постановила, що рішення Київського районного суду потрібно залишити без змін. А це означає, що постраждалому від вибухів на складах у Балаклії саме військова частина А 1352 виплатить матеріальні збитки 278 480,76 грн та моральну шкоду в розмірі 20 000 грн.

Правову допомогу постраждалим у Балаклії надають в рамках програми «Права людини в дії», яка впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Програмою підтримано дві справи: щодо відшкодування матеріальної та моральної шкоди за пошкоджене внаслідок вибуху майно та компенсацію родині загиблої від вибухів боєприпасів жінки.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах.

Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук:https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Аналітичний висновок щодо вирішення проблем, пов’язаних з розслідуванням/розглядом кримінальних справ, якщо матеріали їх знищені або залишилися на ТОТ

Сучасні правове поле та судова практика України перебувають під значним впливом збройної агресії РФ. Правозахисні...

16 Вересня 2021

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: