«Варто визначити поняття постраждалої особи»: експерти обговорили механізми компенсації шкоди, завданої війною
3 квітня 2025 року в Києві відбулося експертне обговорення на тему «Відшкодування шкоди, завданої війною: очікування постраждалих та бар’єри у доступі до правових механізмів». Захід, організований БФ «Право на захист», зібрав провідних українських та міжнародних фахівців з питань перехідного правосуддя, прав людини та соціальної політики.
Учасники обговорення проблематики визначення критеріїв постраждалих осіб, обліку шкоди, завданої війною, та поділилися власним досвідом роботи з цими питаннями. Важливим став і аналіз наявних правових механізмів підтримки постраждалих та пошук ефективних рішень для їх вдосконалення.
Долучилася до заходу і Українська Гельсінська спілка з прав людини — експертка аналітичного департаменту УГСПЛ Олена Семьоркіна взяла участь у панельній дискусії «Особа, що постраждала від війни: критерії визначення та позасудові інструменти відновлення прав».

97% опитаних українців постраждали від війни: результати дослідження
Під час презентації дослідження БФ «Право на захист» були представлені результати оцінки впливу російсько-української війни на постраждалих осіб та аналіз їхніх очікувань щодо відшкодування завданої шкоди.
Дослідження «Наслідки російсько-української війни для постраждалих: оцінка впливу, очікування щодо відшкодування та доступ до інструментів відновлення прав» складалося із двох частин. Перший розділ ― це безпосередньо опитування постраждалих щодо їхніх труднощів та очікувань, а другий ― фокус-групи з юристами, які допомагають людям, оцінка ефективності правових механізмів, які зараз діють в Україні.
Дослідження: Наслідки російсько-української війни для постраждалих: дослідження та висновки

Потрібно визначити поняття «постраждала особа»
Під час першої панельної дискусії «Особа, що постраждала від війни: критерії визначення та позасудові інструменти відновлення прав» експерти розглянули проблематику законодавчого визначення постраждалих осіб, несудові інструменти відновлення справедливості та значення комунікації з постраждалими.
У цій дискусії виступила Олена Семьоркіна, експертка аналітичного департаменту Української Гельсінської спілки з прав людини. У своїй доповіді вона навела аргументи на користь законодавчого визначення поняття «постраждала особа» в контексті політики перехідного правосуддя.
— Контекст нашої дискусії – політика перехідного правосуддя. Це єдина концепція пост конфліктного врегулювання, яка покликана забезпечити справедливість для жертв грубих порушень міжнародного права прав людини та серйозних порушень міжнародного гуманітарного права.

Ефективною політика перехідного правосуддя є тоді, коли вона поєднує застосування всіх її складових у взаємодії.
— Перехідне правосуддя — це не тільки про гроші. Репарації — це не тільки про матеріальні виплати, — підкреслила Олена Семьоркіна. — Визначення поняття постраждалої особи необхідно, насамперед, для забезпечення справедливості для постраждалих осіб в усіх складових перехідного правосуддя.
Вона звернула увагу на важливість розгляду прав постраждалих осіб в усіх нормативно-правових актах, а не лише в спеціальних документах.
Експертка також порушила питання про складну ситуацію громадян України на тимчасово окупованих територіях, які спочатку стали жертвами окупації, а потім почали сприйматися як потенційні колаборанти. Зокрема це відбувається через неоднозначне ставлення до них крізь призму законодавства про колабораціонізм.
— Жертви окупації перетворюються на зрадників. Чи це справедливість? – поставила Олена риторичне запитання, завершуючи свою промову.
Міжнародний досвід та перспективи
Друга панельна дискусія «Доступ до правових інструментів відшкодування шкоди: виклики та перспективи» була присвячена проблемам обліку шкоди, доступу до національної та міжнародної систем підтримки постраждалих, а також труднощам у документуванні та доказуванні завданої шкоди. Учасники обговорили міжнародний досвід компенсації шкоди постраждалим від збройних конфліктів.
— Такі дискусійні майданчики потрібні для «звірки годинників» в експертному середовищі, та для розуміння просування держави в напрямку захисту прав постраждалих осіб. Зрозуміло, що позиції та аргументи щодо, наприклад, змісту концепції правосуддя перехідного періоду для України та, зокрема, визначення терміну «постраждала особа» змінюються з плином часу. Але такі зустрічі допомагають знайти переконливі аргументи для адвокації в органах державної влади потреби прийняття на рівні держави концепції політики правосуддя перехідного періоду для України. Допомагають тримати в фокусі уваги державних стейкхолдерів прав постраждалих осіб, — зазначила Олена Семьоркіна.
Експертне обговорення стало важливим майданчиком для діалогу між представниками державних органів, міжнародних організацій та громадянського суспільства щодо розробки ефективних механізмів підтримки постраждалих від війни.
У дискусіях також взяли участь представники Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини, Верховної Ради України, Міністерства соціальної політики, Міністерства культури та стратегічних комунікацій, Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, Міжнародного Реєстру збитків та інші українські й міжнародні експерти.
Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:
Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube | Viber