УГСПЛ звернулась до Голови Верховної Ради з приводу ризику знищення незалежності Омбудсмена - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

УГСПЛ звернулась до Голови Верховної Ради з приводу ризику знищення незалежності Омбудсмена

Заяви

В офіційному листі до спікера Володимира Гройсмана, Спілка висловлює занепокоєність щодо ситуації, в якій опиняється Уповноважений Верховної Ради України з прав людини у зв’язку з положеннями нового Закону «Про державну службу». У чинній редакції, прийнятий Закон має вступити в дію вже у травні цього року. 

Мова йде про новий порядок проходження служби в державних органах, згідно з яким Уповноважений позбавляється права назначати або звільняти працівників власного Секретаріату. Замість нього таке право буде закріплене за особою, обраною Урядовою конкурсною комісією з підбору кадрів. Фактично, це позбавляє Омбудсмена впливу на власний Секретаріат.

Валерія Лутковська, Уповноважений Верховної Ради України з прав людиниВалерія Лутковська, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

«Попри позитивні риси Закону, він не враховує особливості проходження державної служби в окремих державних інституціях, що мають спеціальний конституційний статус. Зокрема це стосується Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та його Секретаріату» – повідомляє офіційний лист УГСПЛ.

У повідомленні наголошено, що  самостійність та незалежність у прийнятті кадрових рішень в національних інституціях із захисту прав людини є однією з вимог «Паризьких принципів» (додаток до резолюції 48/134 Генеральної Асамблеї ООН від 20 грудня 1993, «Принципи, які стосуються статусу національних установ, (Паризькі принципи)»).

Також, УГСПЛ зазначає, що ця ситуація вказана у 13-ій Доповіді Моніторингової місії ООН з вивчення ситуації з прав людини в Україні. В її тексті йдеться про стурбованість Верховного комісара ООН з прав людини (п. 180) та вказується необхідність внесення змін до Закону «Про державну службу», які б запобігли обмеженню незалежності роботи офісу Омбудсмена.

Разом з тим, Спілка підтримує ініціативи, спрямовані на вирішення даної ситуації та звертається до Голови Верховної Ради України із проханням пришвидшити розгляд законопроекту № 4311 «Про внесення зміни до Закону України “Про державну службу” (щодо особливостей проходження державної служби в секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини)».

З оригінальним текстом листа можна ознайомитись тут.

Фото надані Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини