Публікація

УГСПЛ розробила дорожню карту правосуддя перехідного періоду для українського суспільства в умовах збройного конфлікту

До розробки документу долучилися лідери правозахисної діяльності в Україні, зокрема і представники УГСПЛ, Олег Мартиненко, Олена Семьоркіна, а також правозахисник, засновник ініціативи #2024 Олександр Дмітрієв. Кінцевою метою запровадження перехідного правосуддя в Україні вони бачать впровадження міжнародних стандартів забезпечення справедливості для жертв через покарання винних та репарації жертвам, зменшення випадків безкарності, гарантії неповторення.

Концепція правосуддя перехідного періоду в умовах збройного конфлікту в Україні включає в себе 4 стратегічні цілі, які розкриваються через комплекс взаємопов’язаних заходів.

Першою стратегічною метою є притягнення винних до відповідальності, яка включає 3 підпункти:

 1. Удосконалення законодавства, судової та слідчої практики;
 2. Правовий захист жертв збройного конфлікту;
 3. Ефективне переслідування винних у скоєнні воєнних злочинів і грубих порушень прав людини.

Другою стратегічною метою є відшкодування шкоди жертвам конфлікту (репарації), яка включає:

 1. Матеріальну компенсацію завданої шкоди;
 2. Моральну сатисфакцію;
 3. Відновлення порушених прав.

Третьою стратегічною ціллю перехідного правосуддя в Україні вважають право знати правду. Воно містить у собі такі 3 основні елементи:

 1. Документування подій, які стосуються збройного конфлікту;
 2. Встановлення історичної правди;
 3. Максимально повне та правдиве інформування населення про хід та наслідки збройного конфлікту.

Останньою, четвертою, стратегічною метою правозахисники визначили гарантії неповторення конфлікту, зокрема, через інституційні реформи, освіту і вільний простір для громадянського суспільства. За цим напрямком також є 3 пріоритетні операційні цілі:

 1. Реформування діяльності органів влади;
 2. Посилення потенціалу органів влади;
 3. Організаційно-правове забезпечення змін у діяльності органів влади.

Усі компоненти базуються на резолюціях ООН і документах Європейського Союзу. Правозахисники наголошують, що дієвими вони будуть лише в поєднанні, а реалізація усіх завдань дозволить досягнути кінцевої мети. З їх переліком можете ознайомитися нижче, в інфографіці.

Дорожню карту правосуддя перехідного періоду для українського суспільства в умовах збройного конфлікту розроблено в рамках програми «Права людини в дії», яку впроваджує Українська Гельсінська спілка з прав людини завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Домашнє насильство, втрата роботи та неможливість повернутися додому. УГСПЛ рекомендує ВПО долати стрес від війни з допомогою психолога

Правозахисники УГСПЛ занепокоєні погіршенням психологічного здоров’я  переселенців та біженців. Психологи кажуть, що рівень стреса, який...

08 Серпня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: