
Рішення ЄСПЛ щодо справ Євромайдану. Шморгунов та інші проти України
Українська Гельсінська спілка з прав людини продовжує серію публікацій, в яких будуть обговорені зміст та...
22 Січня 2021
04.05.2020
Сьогодні на розгляді Верховного Суду України перебуває справа, у якій піднімається правове питання допустимості показань особи, які вона давала в ході слідчого експерименту під час досудового розслідування. Приймаючи до уваги важливість питання УГСПЛ підготувала свою правову позицію до Верховного Суду.
Віталія Лебідь, юристка Центру Стратегічних судових Справ УГСПЛ:
«Юристи УГСПЛ підготували правову позицію (amicus curiae) до Верховного Суду щодо застосування судами положення частини четвертої статті 95 КПК України відповідно до якої суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання. Дана норма права стала новелою КПК України 2012 року, яка була введена для боротьби із застосуванням катування відносно підозрюваного та яка суттєво збільшила гарантії захисту прав людини в ході розслідування та судового розгляду кримінальних справ.
Однак, сьогодні судова практика окреслила актуальну проблему щодо тлумачення та застосування даного положення у контексті допустимості показань особи, які були дані не під час допиту, а й у рамках інших слідчих дій (слідчих експериментів, експертиз, обшуків тощо). Адже дана норма права стосується лише такого доказу як показання, які надані особою під час допиту на стадії досудового розслідування.
Тобто, суть проблеми полягає в тому, що національні суди часто у рішеннях посилаються на показання особи, які були дані під час різних слідчих дій, не оцінюючи допустимості такого доказу згідно з частиною четвертою статті 95 КПК України.
УГСПЛ вважає, що будь які відомості, які особа надала органам досудового розслідування під час інших слідчих дій, окрім допиту, можна вважати показаннями та на них необхідно поширювати гарантії частини четвертої статті 95 КПК України. Така гарантія забезпечуватиме реалізацію права на справедливий суд та дотримання принципу недопустимості позасудових свідчень».
Повний текст правової позиції УГСПЛ до Верховного Суду України знаходиться за посиланням.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Українська Гельсінська спілка з прав людини продовжує серію публікацій, в яких будуть обговорені зміст та...
22 Січня 2021
Під час Революції Гідності у Києві у період з кінця листопада 2013 року до лютого...
22 Січня 2021
Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) проводить дослідження щодо захисту в Україні прав людини...
22 Січня 2021
Адвокати УГСПЛ домоглися перемоги у справі родини Чорненків, яких у 2009 році виселив з дому...
21 Січня 2021