УГСПЛ: Депутатам слід зайнятися правами людини замість нападок на омбудсмена - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

УГСПЛ: Депутатам слід зайнятися правами людини замість нападок на омбудсмена

Заяви

Українська Гельсінська спілка з прав людини  (УГСПЛ) стурбована тим, що Верховна Рада України протягом двох місяців не знайшла часу для того, щоб заслухати щорічну доповідь Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини.

У доповіді, підготовленій Уповноваженим у співпраці з представниками правозахисної спільноти та міжнародних організацій, йдеться про численні факти грубих порушень прав людини у 2014 році, про низку прийнятих у минулому році правових актів, що не відповідають міжнародним стандартам у галузі прав людини та суттєво звужують права і свободи.

Країна переживає складні часи, коли права людини знаходяться під серйозною загрозою. Проблеми, що піднімаються у доповіді, вимагають негайного розгляду парламентом та вжиття невідкладних заходів для їх вирішення. Ігнорування такого важливого документу може свідчити про те, що права людини знаходяться на периферії інтересу українського політикуму.

Це може ставити під сумнів як щирість запевнень, які вище керівництво країни виголошує на міжнародній арені, так і дійсну спрямованість реформ на покращення ситуації з правами людини в країні.

На жаль, замість змістовної дискусії навколо питань, що піднімаються у доповіді, з боку парламенту спостерігаються чергові спроби достроково усунути омбудсмана від посади. Реєстрація в парламенті законопроекту № 2876 від 18 травня  2015 року і висловлювання деяких депутатів могли б бути сприйняті як ексцес окремих політиків. Наприклад, у 2014 році парламентській комітет з прав людини відхилив аналогічний проект (№ 4231), розуміючи важливість забезпечення незалежності національної інституції з прав людини.

УГСПЛ стурбована тим, що посягання на незалежність найважливіших інституцій стає сучасним трендом в українській політиці. Можна згадати звільнення суддів Конституційного Суду України в лютому 2014 року в порушення елементарних процедурних гарантій, політично вмотивовану кримінальну справу проти суддів Конституційного суду, сумнівної якості люстраційні закони, які ставлять політичні уподобання вище за гарантії незалежності. На цьому тлі реєстрація проекту № 2876 сприймається як симптом, що викликає стурбованість.

УГСПЛ завжди виступала за те, щоб посада омбудсмана не була предметом політичних торгів. Тим більше, незалежність цього інституту не може піддаватись загрозі в залежності від зміни політичних уподобань парламенту. Саме по собі невдоволення політиків є ознакою того, що омбудсман дійсно займається своєю справою, а не намагається знайти підтримку у домінуючих політичних сил. І саме щоб убезпечити посаду омбудсмана від впливу політики й існують гарантії її незалежності. Одна з цих гарантій – це певний термін, на який призначається омбудсман.

Дострокове усунення омбудсмана від виконання обов’язків буде свідчити про ілюзорність конституційних гарантій та повну залежність цієї посади від політичної кон’юнктури. Будь-які декларації про прихильність до принципу верховенства права будуть перекреслені таким відвертим політичним тиском з боку парламенту, якщо намагання певних політиків у цьому напрямку матимуть успіх.

У виступах політиків, на жаль, очевидне бажання достроково звільнити омбудсмана, але немає жодного аргументу, що саме в діяльності омбудсмана слугує приводом навіть для постановки такого питання. За відсутності таких аргументів ініціаторів дуже важко навести будь-які контраргументи.

Українська Гельсінська спілка з прав людини сподівається, що парламент замість спроб зруйнувати незалежність національної правозахисної інституції невідкладно перейде до обговорення і вирішення проблем у сфері прав людини, поставлених у Щорічній доповіді Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Микола Козирєв, голова правління УГСПЛ

Аркадій Бущенко, виконавчий директор УГСПЛ