У Верховній Раді представили концепцію повернення полонених
Правозахисники та родичі постраждалих під час бойових дій на Сході представили Андрію Парубію концепцію повернення українських полонених.
12 квітня 2017 року у Верховній Раді України відбулася серія зустрічей з родичами полонених та зниклих безвісти в ході конфлікту на сході України.
Заходи були проведені за участі експертів Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини та Медійної ініціативи за права людини. Їх запросили родини постраждалих. Мета зустрічей – звернути увагу на проблеми постраждалих в ході конфлікту, порушення прав родичів постраждалих зі сторони державних органів та затягування процесу обміну полонених.
На зустрічі із Головою Верховної Ради України Андрієм Парубієм та представниками депутатських фракцій експерти УГСПЛ та МІПЛ , які перебувають під контролем Російської Федерації внаслідок збройної агресії. Родичі полонених підтримали позиції експертів та просили Голову Верховної Ради розглянути презентовані пропозиції.
Аліна Павлюк, юрист Центру стратегічних справ УГСПЛ зазначила, що ключ вирішення проблеми криється визнанні Україною факту збройного конфлікту.
«Лише після цього можна буде говорити і про визначення статусу полонених і зниклих безвісти, — наголосила правозахисниця. — Крім цього, повернення людей додому має бути кінцевою метою, але не в межах політичних торгів. Сім’ї втомлюються боротися, особливо коли не відчувають підтримки. Їм не потрібні пусті слова, їм потрібні реальні вчинки».
Марія Томак, координатор Медійної ініціативи за права людини відмітила, що немає нічого нового в тому, що дуже вразливі теми використовують у політичній боротьбі.
«Саме це ми й побачили учора — боротьбу за те, хто саме присвоїть собі тему „покровительства“ над заручниками та полоненими, — сказала Марія Томак. — Це суперництво жодним чином не допомагає самим родинам жертв. А головне, що зараз особисто я не бачу ні політичної волі, ні бажання привносити в ситуацію довкола незаконно утримуваних громадян України системні зміни. Виглядає так, що всіх все влаштовує».
Координаторка Медійної ініціативи за права людини підкреслила, що зустріч була дуже важливою, попри те, що ситуація продовжує залишатись складною.
«Важливо, звісно, що про концепцію, яку ми розробили, почули глава Верховної Ради та представники різних фракцій, важливо, що родичі військових, що перебувають у полоні, мали нагоду поставити свої запитання СБУ та народним депутатам, але складно позбутися відчуття зачарованого кола», — резюмувала Марія Томак.