Публікація

Центр стратегічного судового захисту УГСПЛ виграв в ЄСПЛ важливу справу щодо захисту ВІЛ-інфікованого клієнта

16 травня 2019 року Центр стратегічного судового захисту (ЦСС) УГСПЛ виграв в Європейському суді з прав людини прецедентну справу Logvinenko v. Ukraine. Ця справа є першою з понад 30-ти справ ВІЛ-інфікованих клієнтів якими займаються юристи УГСПЛ в останні 2 роки в рамках захисту прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, представників ключових спільнот ЛЖВ та осіб, хворих на туберкульоз.

Належне лікування засуджених в Україні неодноразово ставало предметом розгляду в Європейському суді з прав людини. На жаль, у таких справах держава завжди програє, бо нелікування в’язнів є системною і давно відомою проблемою. Клієнт УГСПЛ Олександр Логвіненко вже вдруге виграв справу проти України щодо поганого медичного забезпечення.

Пан Логвіненко – довічник, який відбуває покарання у Дніпропетровській виправній колонії № 89. Він має ВІЛ та туберкульоз, і у 2011 році ЄСПЛ вже констатував, що Україна не лікувала його від цих захворювань. На їх фоні в Логвіненка розвинувся гепатит С – хвороба, яку в українських тюрмах майже не лікують.

В той час, як ситуація з антиретровірусною терапією для ВІЛ позитивних в’язнів останніми роками покращилася, лікування туберкульозу та гепатиту залишається на вкрай низькому рівні.

В програми лікування гепатиту в місцях несвободи, які запроваджують благодійні організації, заявника не включили через тип вірусу.

Державних ліків від гепатиту в СІЗО та колоніях немає. Таким чином влада просто ігнорує людей, які повільно помирають під їхнім контролем, адже гепатит С прогресує у цироз або рак печінки.

Держава не заперечує системність проблеми, проте вирішувати її не квапиться, що чудово ілюструє справа Логвіненка – у 2001 році він мав малоінтенсивну туберкульозну інфекцію у частці правої легені, через неналежне лікування в колоніях інфекційний процес поширився на обидві легені, набув хронічного характеру,  призвів  до руйнування тканин і виникнення туберкулом, а також розвитку хронічного бронхіту та гепатиту С.

Над захистом прав клієнта по цьому кейсу зі сторони УГСПЛ працювали адвокати ЦСС Олена Проценко і Орина Чилутьян.

Олена Проценко (УГСПЛ)

Олена Проценко, адвокат ЦСС УГСПЛ: «До УГСПЛ клієнт звернувся за допомогою із представництвом в Євросуді. Ще раніше Суд застосував до нього термінові заходи у зв’язку з гепатитом – зобов’язав державу провести медичний огляд та забезпечити лікуванням, а також надав справі пріоритетний розгляд.

Через це рішення у справі прийнято дуже швидко – адже адвокати УГСПЛ відкоментували позицію Уряду України тільки у вересні 2018 року. Зазвичай розгляд справи міг зайняти ще 2-3 роки.

Окрема увага у справі приділяється неналежним умовам тримання заявника в колонії – тіснота, вогкість і холод у камерах, недостатність прогулянок на свіжому повітрі та заходів гігієни, погане світло і харчування. Це перше рішення ЄСПЛ стосовно виправної колонії № 89 у Дніпропетровську.

ЄСПЛ також відзначив, що пан Логвіненко не має ефективних засобів правового захисту всередині країни – ні суд, ні прокуратура не здатні вирішити його проблему. Забезпечення засуджених лікуванням та проведення необхідних обстежень стане можливо лише у разі якісної, а не формальної реформи охорони здоров’я в пенітенціарній системі».

Юлія Гресь (БО “100%LIFE”)

Юлія Гресь, старший фахівець з управління грантовими проектами (юридична служба) БО «100%LIFE»: «УГСПЛ уже другий рік поспіль реалізує проект «Розвиток правової мережі для захисту прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, представників ключових спільнот ЛЖВ та осіб, хворих на туберкульоз» за фінансової підтримки Благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД». Під час реалізації цього проекту була надана кваліфікована юридична допомога багатьом людям, які живуть з ВІЛ/СНІД, людям, які хворіють на туберкульоз, та представникам ключових спільнот. Захист інтересів таких осіб відбувався, як представництво інтересів клієнтів у державних органах, ведення судових справ у національних судах, а також в ЄСПЛ.

Позитивне рішення отримане адвокатами УГСПЛ у справі Logvinenko v. Ukraine у рамках проекту є дуже важливим як для самого скаржника, так і для захисту інтересів інших осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі, особливо для тих, хто живе з ВІЛ.

Рішення ЄСПЛ на користь скаржника, прийняте у такий короткий строк, сигналізує про важливість захисту інтересів ЛЖВ, та високу кваліфікацію адвокатів УГСПЛ, які вели цю справу».

Текст рішення ЄСПЛ можна прочитати англійською за посиланням http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-192995.

 

Українська Гельсінська спілка з прав людини виконує проект «Розвиток правової мережі для захисту прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, представників ключових спільнот ЛЖВ та осіб, хворих на туберкульоз» за фінансової підтримки Благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» в рамках реалізації  проекту «Зменшення тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції через створення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики та лікування туберкульозу і його резистентних форм, розширення доказової профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, та створення стійких та життєздатних систем охорони здоров’я», що реалізується за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби з СНІДом, туберкульозом та малярією.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Аналітичний висновок щодо вирішення проблем, пов’язаних з розслідуванням/розглядом кримінальних справ, якщо матеріали їх знищені або залишилися на ТОТ

Сучасні правове поле та судова практика України перебувають під значним впливом збройної агресії РФ. Правозахисні...

16 Вересня 2021

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: