Справа «Бурмич та інші проти України». УГСПЛ надала коментарі членам Комітету міністрів Ради Європи щодо виконання рішення ЄСПЛ - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Справа «Бурмич та інші проти України». УГСПЛ надала коментарі членам Комітету міністрів Ради Європи щодо виконання рішення ЄСПЛ

Новина

Фото: EIN

У травні 2018 року відбулася дискусія із членами Комітету міністрів Ради Європи з приводу запропонованого Уряду плану дій щодо виконання заходів загального характеру, які визначені у рішенні ЄСПЛ «Бурмич та інші проти України»

На сьогодні це є ключовим рішенням Європейського суду спрямованого на вирішення системної проблеми невиконання рішень національних судів, яка набула грандіозного масштабу і вже наразі є реальною загрозою для дотримання верховенства права в Україні.

Експерт Української Гельсінської спілки з прав людини Максим Щербатюк, зауважуючи зусилля Уряду, спрямовані на вирішення проблеми, та позитивні кроки, які описані у плані дій, все ж зазначив існування у ньому проблем, які можуть  суттєво вплинути на запуск і реалізацію механізму виконання судових рішень в Україні.

Максим Щербатюк, експерт УГСПЛ

Зокрема, у плані дій Уряду важливо було б дуже чітко визначити необхідність зняття мораторіїв, які перешкоджають у виконанні рішень судових інстанцій, де відповідачами є держава та державні підприємства. Крім того, механізм компенсацій, прописаний Урядом, викликає багато питань як щодо достатності визначених державою компенсацій за багаторічне невиконання судових рішень, врахування різних специфічних обставин, так і щодо процедурних аспектів застосування такої відповідальності держави. Також суттєво обмежити доступ до механізму виконання судових рішень може пропонований Урядом часовий ліміт звернення людей до цього механізму. Питання залишається і щодо передбачених обсягів бюджетного фінансування необхідного для запуску та ефективної роботи цього механізму.

Все це поруч із невирішеною проблемою відсутності ефективного механізму попередження появи законодавства, яке не покривається фінансуванням з бюджету, а також відсутністю довіри населення до дій Уряду у цій сфері, може знівелювати усі зусилля щодо створення механізму виконання судових рішень, який би ефективно працював.

Більше інформації (англійською) за посиланням