Що таке колабораційна діяльність: правозахисники про проблеми з визначенням і перспективи перехідного правосуддя - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Що таке колабораційна діяльність: правозахисники про проблеми з визначенням і перспективи перехідного правосуддя

Новина

Норми Кримінального кодексу, запроваджені у 2022-му році задля превенції колабораціонізму, не відповідають вимогам сьогодення і впливають на перспективи повоєнного врегулювання. Росія порушує вимоги міжнародного гуманітарного права щодо здійснення окупації, проте ця обставина майже не врахована в нашому законодавстві і практиці його застосування. Проблеми покарання за співпрацю з ворогом представники громадського сектору обговорили під час зустрічі у Києві – передає УКРІНФОРМ

Виконавчий директор УГСПЛ Олександр Павліченко зазначив, що правозахисники спостерігають за статистикою і перебігом відкритих кримінальних проваджень. 

Випадки судових переслідувань стосуються як очевидних форм співпраці, так і випадків, коли межа між вимушеною співпрацею та колаборацією є нечіткою.

За словами експертів, в Україні і досі є проблеми з тим, як трактувати поняття колабораційна діяльність. Адже окупація відбувалася блискавично і чимало українців просто не змогли швидко покинути території. Олександр Павліченко навів приклад вартових, які працювали в установі пенітенціарної системи. 

Вони не отримали прямої вказівки від керівництва залишити роботу і виїжджати. Ці люди не кинули свою роботу з охорони засуджених і, відповідно, опинилися в окупації. І досі багато хто з них виконує ті самі функції, але зараз працює під ризиком кримінального переслідування вже з боку України. І це питання, яке варто обговорювати.

Більш того, відомі випадки, коли агресор перешкоджав виїзду українців на підконтрольні території та примушував спеціалістів різних галузей до співпраці силою. 

Високий рівень запиту на справедливість – це те, що демонструють проведені соціологічні опитування. Але єдиного уявлення хто такий колаборант немає ні у громадянського суспільства, ні у громад, які мають досвід окупації. Часто очікування не відповідають реаліям. Є проблеми і з винесенням справедливих вироків.

Уявлення фахівців, суспільна думка та кримінальна політика щодо колабораціоналізму відрізняються. Як приклад, можна згадати освітню політику Росії, до якої вона вдається на окупованих територіях. Українська освіта в окупації може діяти лише підпільно і переслідується росіянами. Ми дослідили дії українських працівників сфери освіти, які відкрито працюють на ТОТ відповідно до російського законодавства, визнаються впровадженням стандартів освіти держави-агресора і підпадають під санкцію однієї з частин статті 111-1 КК України щодо колабораційної діяльності. Притягнення до відповідальності такої значної кількості людей, здійснене, фактично, за фаховою ознакою, ймовірно, ніяк особливо не позначиться на запобіганні колабораціонізму, оскільки умови перебування в російській окупації тут і зараз значно сильніше впливають на  дії людей. Разом з тим, це матиме суттєві негативні наслідки для нашої держави. Можна прогнозувати повну втрату лояльності до України освітян, які здатні цю лояльність зберегти і пронести навіть через умови окупації. Також це погіршить наші переговорні позиції в повоєнному врегулюванні, оскільки Росія всіляко демонструватиме, що ці люди визнані її співучасниками, а не жертвами. Серйозними наслідками також стануть перевантаження правоохоронної системи, вимушеної розслідувати непомірну кількість справ, і руйнування позбавленої фахівців системи освіти на територіях, які зараз окуповані. Це велика загроза для нашої єдності і згуртованості. Ми не маємо забувати, що люди на окупованих територіях є частиною нашого суспільства і ми не будемо відмовлятись ні від цих територій, ні від цих людей, – пояснив Мирослав Лаврінок, керівник аналітичного напряму УГСПЛ.

Опитані представниками громадського сектору українці, які опинились в окупації на різних (географічно) територіях, схиляються до думки, що окупанти – це передусім ті, хто представляв окупаційну владу та увійшов у силовий блок. Щоправда, на практиці,  після деокупації виявляється, що саме ці колаборанти виїжджають разом з тікаючою армією РФ. Тому фактично за колабораційну діяльність засуджують тих, до кого можуть дотягнутись, – резюмують експерти. 

Головне зображення: https://depositphotos.com/ua


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube | Viber