Публікація

Шахтова загроза реінтеграції Донбасу. Торецькі гірники досі залишаються без зарплати

Не один рік поспіль гірники торецької шахти «Святої  Матрони Московської» борються за свої трудові права. Протягом 3 років юридичну підтримку їм надає громадська приймальня УГСПЛ у Торецьку.

У грудні 2019 року до приймальні звернувся колектив шахти з проблемою затримки заробітної плати за 4 місяці. Юристи проаналізували ситуацію та зафіксували низку грубих порушень. Зокрема, гірникам з 2014 року регулярно затримували або не виплачували заробітну плату. Шахта багато років поспіль не перераховувала кошти до пенсійного фонду, а розслідування нещасних випадків на виробництві, які призвели до смерті працівників, відбувалися неякісно. Гірників змушували працювати в так званих «копанках» – на нелегальному видобутку вугілля злочинним шляхом. При цьому, контролюючі органи наче «осліпли» – належного нагляду над ситуацією ніхто не здійснював – ні інспекція з питань праці, ні прокуратура чи нацполіція, ні податкова інспекція чи будь-хто інший.

«Працівники шахти нічого надзвичайного не вимагають. Їм потрібна їхня заробітна плата. Для прикладу, у Торецьку є й інші шахти, державні. У них теж є незначні фінансові проблеми. Але там зовсім інша проблема. На території шах знаходиться кілька десятків тисяч тон вугілля, яке вони просто не можуть реалізувати. Тут же ситуація діаметрально протилежна – вугілля було, його все продали, склади пусті, а грошей немає зовсім», – пояснив різницю між ситуаціями на державних і приватній шахтах Володимир Єлець.

 

З грудня минулого року, та і в січні 2020 року відбулися десятки консультацій працівників шахти. Представники громадської приймальні УГСПЛ допомогли їм скласти юридичні документи, які потім направили в правоохоронні органи, до інших правозахисних організацій, органів місцевого самоврядування. Правозахисники також брали участь в створення і реєстрації профспілки підприємства. Пізніше передали матеріали шахтарської справи Представнику Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Донецькій і Луганській областях Павлу Лисянському та брали участь у зустрічах з керівниками Донецької та Торецької військово-цивільних адміністрацій, профспілкою шахтарів шахти «Святої Матрони Московської». Також представники приймальні виїжджали на саму шахту для консультування співробітників підприємства з приводу стратегії захисту їх соціальних та економічних прав. Нагадаємо, усе це відбувається в прифронтовій зоні, за десяток кілометрів від лінії розмежування.

«У той час коли уряд України, закордонні організації, правозахисники докладають величезних зусиль на шляху реінтеграції окупованих територій, дії власника шахти є відверто дестабілізаційними, призводять до різкого зростання соціально-економічної і політичної напруженості в регіоні де і без цього, м’яко кажучи, живеться не «солодко», – зазначає правозахисник громадської приймальні УГСПЛ у Торецьку Володимир Єлець.

За допомогою у сприянні виплати зарплати гірникам звернулися і до Міністерства енергетики та захисту довкілля України. Та вони відповіли, що з середини листопада минулого року шахта «Свята Матрона Московська» не належить до сфери управління Мінекоенерго.

«Мінекоенерго не має важелів впливу на врегулювання порушеного вами питання», – зазначено у відповіді за підписом заступника Міністра Станіслава Ковалевського.

На початку січня вдалось зв`язатись і з представником приватного підприємства Андрієм Куликовим. Тоді він дав нові обіцянки з виплати заробітної плати всім співробітникам підприємства до 1 лютого, а також запуску роботи шахти.  Донецька ОДА повідомляє, що заборгованість перед працівниками цієї шахти складає 24,6 млн грн.

Та  в обіцяні строки гірники так і не отримали зарплату. Правозахисники шукатимуть інші способи впливу на керівника шахти і звертатимуться до суду задля захисту прав працівників підприємства.

 

Матеріал став можливим за підтримки Програми USAID «Права людини в дії», яка здійснюється Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах.

Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Домашнє насильство, втрата роботи та неможливість повернутися додому. УГСПЛ рекомендує ВПО долати стрес від війни з допомогою психолога

Правозахисники УГСПЛ занепокоєні погіршенням психологічного здоров’я  переселенців та біженців. Психологи кажуть, що рівень стреса, який...

08 Серпня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: