Що мають знати військові юристи про перехідне правосуддя та специфіку роботи миротворчих місій
Зустрічі експертів УГСПЛ із слухачами Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка були започатковані торік. І сьогодні ми можемо констатувати, що завдяки ентузіазму професора кафедри правового забезпечення полковника юстиції Гущина Олега Олександровича ця творча співпраця виявилася надзвичайно цікавою для громадянського суспільства. Адже в аудиторіях Інституту діалог між військовими юристами та правозахисниками скоріш є обміном практичним досвідом, ніж суто академічним навчальним процесом.
8 липня 2019 року слухачі Інституту з перспективою подальшого розвитку подій на сході України оцінювали переваги різних видів операцій ООН з підтримання миру. Аналітик УГСПЛ Олег Мартиненко протягом 4 годин надав зацікавленим юристам максимально повну інформацію щодо того, за яким саме сценарієм може бути застосовано потенціал миротворчих місій в умовах сучасного збройного конфлікту.
Були розглянуті правові засади формування мандату миротворчих місій, правовий статус міжнародного персоналу місій ООН, напрямки співпраці військових юристів як із цивільним, так і з військовим компонентом миротворчої місії. Окремою темою стала презентація засад перехідного правосуддя (Transitional Justice) відповідно до реформи сектора безпеки, що охоплює також сферу діяльності Збройних Сил України. Презентація виявила не лише зацікавленість юристів у цій відносно новій галузі знань, але й їх обізнаність у реформаційних процесах та самостійне бачення можливих напрямків реінтеграції Донбасу.
Такий фаховий діалог буде продовжений протягом липня 2019 представниками усіх напрямків діяльності УГСПЛ із сподіваннями, що обмін думками стане однією з «точок зростання» військової юридичної науки.