Ризики для волонтерів у тимчасових заходах від НБУ: аналітики УГСПЛ запропонували зміни
З жовтня по грудень 2024 року громадські організації та представники Національного банку України обговорили ризики для волонтерської діяльності, пов’язані з прийняттям постанови №102 «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18» від 27 серпня 2024 року.
Обговорення, яке ініціювала Українська Гельсінська спілка з прав людини, відбулося в рамках роботи наради щодо розвитку волонтерського руху в Україні. Головувала нарадою заступниця керівника Офісу Президента України Ірина Верещук.
Постанова 102 впроваджує обмеження для фізичних осіб щодо переказів з карти на карту. Ліміт таких переказів становить 150 000 гривень на місяць без обмеження кількості транзакцій. Обмеження застосовується на вихідні перекази за усіма рахунками особи, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб. Ці обмеження є тимчасовими та діятимуть з 1 жовтня 2024 року по 31 березня 2025 року.
Під час нарад експерти зосередили увагу на деяких нормах Постанови 102, що можуть ускладнювати волонтерську діяльність, зокрема тих, які здійснюють разовий або ситуативний збір коштів, наприклад, на допомогу своїм родичам та близьким, які служать в ЗСУ.
Наявність у Постанові 102 прямої вказівки банкам перевіряти у відкритих джерелах, соціальних мережах та мережі Інтернет інформацію про діяльність, яка має ознаки волонтерської, та відмовляти фізичній особі у здійснені платежу у разі виявлення будь-якої негативної інформації є потенційно високонебезпечною.
Це створює ризики, адже:
- Банк отримує можливість самостійно визначати, чи є клієнт доброчесним, водночас чіткі критерії визначення «доброчесності» клієнта відсутні.
- Термін «будь-яка інформація з відкритих джерел» занадто розмитий і широкий для однозначного тлумачення.
Відтак банки одержали право відмовити в обслуговуванні фізичним особам, спираючись на дані з мережі Інтернет, соціальних мереж, які мають неперевірений, непідтверджений і часто дискредитуючий особу характер.
За результатами обговорення з представниками УГСПЛ, представники Нацбанку погодилися з недосконалістю окремих положень Постанови 102, а самі сторони досягли таких домовленостей:
1) Збір та аналіз інформації. Упродовж грудня 2024 р. – січня 2025 р. Національний банк через банківську систему, а УГСПЛ – через свої громадські приймальні отримають інформацію про практичне застосування Постанови 102 та ймовірних проблем, що виникають у зв’язку з її реалізацією;
2) Підготовка роз’яснень і визначення критеріїв доброчесності. Упродовж січня – лютого 2025 р. Національний банк України підготує роз’яснення для банків щодо застосування положень Постанови 102, які регламентують визначення критеріїв доброчесності волонтерів, щоб не допустити надмірного втручання у волонтерську діяльність та блокування рахунків;
3) Напрацювання можливих змін. У разі продовження строку дії Постанови 102 Національний банк спільно з УГСПЛ та іншими організаціями громадянського суспільства напрацюють зміни, які визначать максимально прозорі критерії доброчесності волонтерів та мінімізують ризики блокування їхніх рахунків.
З аналітичною запискою щодо деяких норм постанови Правління Національного банку України від 27.08.2024 № 102 «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року №18», підготовленою УГСПЛ за результатами спільних консультацій з Центром демократії та верховенства права, Центром прав людини ZMINA та іншими організаціями можна ознайомитися тут.
ДО УВАГИ ВОЛОНТЕРІВ!
Якщо Ви зіштовхнулися з обмеженням чи блокуванням переказів зі своєї банківської картки, які спричинили положення постанови Нацбанку № 102, надайте інформацію про це до громадських приймалень УГСПЛ.
Орієнтовний перелік питань — за посиланням або в гугл-формі:
Ця аналітична записка стала можливою завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу через Проєкт «Відновлення та відповідальність через права людини (ПравоЗахист)»
Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:
Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube | Viber