Публікація

Росія має звільнити цивільних українців без жодних умов, – правозахисники

Захистити права людей, які опинилися у російській у неволі, і звільнити їх без умов. Такі нині завдання щодо викрадених Росією цивільних українців постали перед правозахисниками. Про це, зокрема, йшлося під час чергової дискусії “Цивільні заручники Кремля: як допомогти викраденим в Україні людям?” у форматі Solidarity Talks, яку вчергове провели «Центр Громадянських Свобод» і Міжнародна Гельсінська асоціація.

Модератор дискусії, член Експертної ради Центру Громадянських Свобод Михайло Савва наголосив, що у цьому питанні світ зараз зіткнувся з грубим порушенням Росією норм міжнародного гуманітарного права.

Правозахисники під час дискусії зазначили, що російська влада розглядає цивільних українців як військовополонених. Зараз потрібно дізнатися, де перебувають громадяни України та що з ними відбувається.

“Громадянська ініціатива “Трибунал для Путіна” планує систему дій для вирішення двох завдань. Головне завдання – звільнити викрадених українців. А друге завдання – до моменту їхнього звільнення захистити їхні права. Наприклад, право не піддаватися катуванням. Ці люди позбавлені зараз елементарного: листування з рідними, посилок, теплих речей”, – зазначив правозахисник.

За його інформацією кілька організацій-членів ініціативи узагальнюють інформацію про місця примусового утримання українців у РФ та в анексованому Криму. Він зокрема, зазначив:

«Ми знайшли вже 24 слідчі ізолятори, в’язниці, виправні колонії від Білгородської області до Красноярського краю. Російська влада не допускає жодних контактів українців із зовнішнім світом, їх тримають у стані інформаційного вакууму. Російські чиновники брешуть про те, що викрадених громадян України немає у тих місцях, де вони точно є. Ми знаємо про випадки, коли цих людей катують, б’ють, змушують співати гімн РФ. Все це – порушення норм міжнародного гуманітарного права, а в деяких випадках – злочини проти людяності».

Своєю чергою, Юлія Полєхіна, юристка Правозахисної Групи “Січ”, на базі якої працює громадська приймальня УГСПЛ у м. Дніпро, розповіла про людей, які не брали участь у військових діях, але були позбавлені волі російськими окупантами та перебувають за ґратами.

«Ми не знаємо точної кількості цих людей, оскільки бази даних не є повними. Але йдеться про сотні українців, яких незаконно позбавили волі. Серед викрадених українців багато місцевих депутатів та співробітників виконавчих органів влади, громадських активістів, журналістів, колишніх правоохоронців, ветеранів антитерористичної операції на Донбасі», – зазначила вона.

Правозахисниця також висловила припущення щодо можливих причин захоплення цивільних українців російськими військовими:

“Вони збирають обмінний фонд для обміну своїх військовополонених. Хоча, як свідчать недавні обміни, цивільних серед них зовсім небагато. І російська влада хоче провести показові судові процеси над громадянами України”.

Завершуючи дискусію, Михайло Савва подякував російським правозахисникам та адвокатам, релігійним лідерам, які намагаються захищати права викрадених українців в РФ: “Без вашої роботи нам було б набагато важче. Ми всі зараз ризикуємо. У нас йде війна. Ви ризикуєте своєю свободою”.

 

Статтю підготовлено за матеріалами Центру Громадянських Свобод.

 

Мережа громадських приймалень УГСПЛ надає допомогу постраждалим від війни за підтримки програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. 

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Зафіксовані епізоди міжнародних злочинів у Миколаївській області протягом 9-ти місяців повномасштабної російсько-української війни: 24 лютого – 24 листопада 2022 року

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» спільно...

02 Грудня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: