Публікація

“Признаю, ошибался”. Як живуть в окупації ті, хто у 2014 році обрав ДНР/ЛНР і ті, хто такого вибору не робив

Розповсюджений міф – на Донбасі воюють за території, а не за людей, адже прихильників України там не залишилося. В УГСПЛ переконані у зворотньому, адже щодня з новин чи з прямих листів на електронну скриньку ми дізнаємося про те, що дає нам усвідомлення: по той бік лінії розмежування є люди, за яких варто боротися.

«Здравствуйте, уважаемые правозащитники! Обращаясь к Вам, я подвергаю свою жизнь опасности. Ведь любая власть не любит, когда о ней говорят, не украшая действительность, обнажая суровую правду жизни. А ещё просто надоело терпеть и бояться, и видеть слезы матери, и смотреть как унижают нас – простых людей, ведь я помню, как мы жили и как по-человечески к нам относились».

Так починається лист людини, яка тепер проживає на непідконтрольній Україні території. Острах за життя і здоров’я не дозволяє нам оприлюднити її/його ім’я. 

«За адекватной и реальной помощью просто некуда обращаться…. Вот Вам и молодая республика на местах…, и совсем даже не народная, вернее не про народ, потому что о нас, о простых людях, никто и никогда не думает. Людей на местах уже просто делят на достойных и не очень, на классы, сорта и не людей».

Цей лист – не перший і не останній, що отримує УГСПЛ, – доводить: за українців на Донбасі варто боротися і їх там таких – тисячі.

За даними Держстату України, на 1 січня 2014 р. у Донецькій і Луганській областях проживало більше 6,5 млн людей. І вже на початку того ж року 60% окупувала Російська Федерація – за лінією розмежування залишилися 3,9 млн українців. З 2014 року з тимчасово окупованої території почали роз’їжджатися люди. І тепер, за припущенням віце-прем’єр-міністра — міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексія Резнікова, в ОРДЛО проживають близько 1,6 млн людей.

Реальність на Донбасі стала іншою, люди опинилися в заручниках місцевої незаконної влади та російської пропагандиської політики. Тепер життя в окупації наповнене іншими буднями: в тилу бойовиків, з комендантською годиною, поблизу кафе «Сєпар» і пам’ятникам «Гіві» та «Моторолі», без повноцінного зв’язку з навколишнім світом (включно з телефонним, продуктовим, продовольчим) і з рідними на відстані, яких роками не бачать.

Усі подробиці існування в сучасному Донецьку описали в програмі Радіо Свобода «Донбас. Реалії».

«Уровня жизни довоенного Донецка, того самого – 12-13 года, больше всего не хватает».

Один з мешканців Донецька навіть не приховує, що життя у колись процвітаючому місті погіршилося, як і сам Донецьк, що переживає занепад. Та навіть цим, досить лаконічним висловлюванням чоловік ризикує. Адже тих, хто невдоволений новою політикою незаконних збройних формувань і висловлює своє найменше занепокоєння намагаються на довго усунути від суспільства. Це доводять історії Марини Юрчак, Юрія Шаповалова, Сергія Грузінова, Максима Тимофєєва, Богдана Максименка та інших українців, яких незаконно утримують в неволі на тимчасово окупованій території Донбасу (за даними Уповноваженого ВРУ з прав людини, на території ОРДЛО незаконно утримують щонайменше 235 українців). Прочитати їх можна у facebook, ввівши у пошуковий рядок хештег #MustBeLiberated

З особливою уважністю в ОРДЛО ставляться до молоді. Змалечку у дитячих таборах по той бік лінії розмежування замість веселих стартів вчать збирати автомат. За майже 7 років збройного конфлікту у таких умовах дорослими стали тисячі дітей. Тут вже йдеться про історію з Луганщини, хоч від життя дітей в окупованій Донеччині вона ніяк не різниться. Зараз 18-річний Кирило живе у Києві. А до цього зростав у місті, просоченому війною, і щодня мріяв про настання довгоочікуваного повноліття аби вирватися з ізоляції.

Фото:Радіо Свобода

«Луганськ – це, по суті, місто втрачених можливостей».

Так охарактеризовує хлопець рідний його Луганськ вже на підконтрольній Україні території. Кирило з іншими дітьми одразу почав вивчати історію Російської Імперії і Радянського Союзу без подій, які відбувалися в Україні. Він не знав про Голодомор, про УПА і не відрізняв УРСР від інших республік совєцких. Серед обов’язкового – військова підготовка і багато інших мілітариських заходів. 

Та цьогоріч Кирило вирвався з окупації і тепер його мрія виглядає інакше:

«Я дуже хочу, щоб і уряд України, і жителі України, які зараз перебувають на підконтрольних Україні територіях, і громадські українські організації, і міжнародні організації розуміли, що там зараз відбувається і що тим людям дуже сильно потрібна допомога. Те, що ці люди можуть себе реалізувати і у них є потенціал, у них просто там немає ніякої можливості цей потенціал реалізувати. А людям, які залишилися на непідконтрольних територіях, можу порадити прагнути до чогось більшого ніж те, що у них є зараз».

Повертаючись до історії, з якої ми починали, вважаємо за необхідне зацитувати щемливе і відверте закінчення листа:

«Вы не подумайте, я был не против республики. Я голосовал за нее в мае 2014 года, но не более, а она вот как с нами. Признаю, ошибался. После всего пережитого нас просто бросили…, бросили выживать, создав для этого все условия».

УГСПЛ і надалі продовжуватиме свою діяльність з захисту прав людини та підтримуватиме ідею запровадження в Україні перехідного правосуддя – сукупності норм, принципів, правил, які допоможуть Україні подолати наслідки збройного конфлікту і не лише деокупівати території, а й реінтегрувати людей.

Матеріал підготовлений в рамках Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії».

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Аналітичний висновок щодо вирішення проблем, пов’язаних з розслідуванням/розглядом кримінальних справ, якщо матеріали їх знищені або залишилися на ТОТ

Сучасні правове поле та судова практика України перебувають під значним впливом збройної агресії РФ. Правозахисні...

16 Вересня 2021

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: