Правозахисники про проєкт ЄГУ «Адвокати за верховенство права. Просвітництво та професійна підготовка» - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Правозахисники про проєкт ЄГУ «Адвокати за верховенство права. Просвітництво та професійна підготовка»

Заяви

Позиція українських організацій членів Мережі Домів прав людини та українських правників щодо проєкту ЄГУ «Адвокати за верховенство права. Просвітництво та професійна підготовка»

В червні 2023 року в мережі Інтернет та розсилках випускників освітніх програм Мережі Домів прав людини з’явилась інформація про набір юристів для участі в міжнародному дистанційному навчанні адвокатів та юристів у рамках проєкту Європейського гуманітарного університету «Адвокати за верховенство права. Просвітництво та професійна підготовка».

До участі в навчанні, яке триватиме шість місяців, запрошуються адвокати з України, Росії, Білорусі та Молдови, а сам проєкт здійснюється Центром конституціоналізму та прав людини ЄГУ, проєктом «Університет без кордонів». Також організатори зазначили, що проєкт реалізується у партнерстві з Білоруським будинком прав людини ім. Бориса Звозскова та міжнародним партнерством ILIA (програма «International Law in Advocacy»).

З огляду на те, що проєкт передбачає спільне навчання, зокрема, учасників з України та Росії, УГСПЛ та Освітній Дім прав людини в Чернігові перед публікацією заяви звернулись до зацікавлених сторін за роз’ясненням.

Білоруський будинок прав людини ім. Бориса Звозскова повідомив, що після отримання запиту призупинив співпрацю в рамках проєкту.

Фонд Домів прав людини (ФДПЛ) повідомив, що не пов’язаний з цим проєктом, а згідно наявної у Фонду інформації й жодна з організацій, які створювали та впроваджували програму ILIA протягом більше десяти попередніх років, не була залучена до розробки цього проекту. ФДПЛ також зазначив, що окремі випускники програми ILIA або експерти, залучені до проекту, виступають в особистій якості і не уповноважені представляти програму ILIA. Таким чином, згадка про міжнародне партнерство ILIA в реалізації проєкту вводить в оману.

Відповідь Європейського гуманітарного університету по суті не містила позиції щодо аргументів, викладених в заяві нижче (текст відповіді наводимо повністю за посиланням: EHU_Letter_from_rector_to_Pavlichenko).

Враховуючи, що Українська Гельсінська спілка з прав людини та Освітній Дім прав людини в Чернігові є не лише членами Мережі Домів прав людини, але й були партнерами та імплементаторами програми ILIA та її освітнього проекту EHREL в Україні, вважаємо необхідним заявити свою позицію щодо реалізації вищезгаданого проекту в умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

По-перше, до рішення щодо підготовки та реалізації саме цього проєкту не залучались організації-засновники ILIA, інші українські неурядові організації чи професійні (адвокатські чи суддівські) об’єднання.

При цьому опис проєкту створює хибне враження, що до його реалізації могли бути залучені відомі українські організації і правозахисники.

Створюється підґрунтя для того, аби участь українців в таких заходах була використана російською пропагандою, як це вже неодноразово було продемонстровано на прикладах спільних нагороджень, освітніх, культурних, гуманітарних та інших заходів за участі українців та громадян РФ.

По-друге, опис програми свідчить про те, що в ній не врахований поточний контекст – триваюча збройна агресія РФ проти України. 

Сама команда проєкту чи організації, що його реалізують, при цьому жодним чином не висловили власної позиції щодо агресії РФ проти України та її наслідків для прав людини й верховенства права, підготовку з яких декларує зазначений проєкт.

Ба більше, робочою мовою навчальної програми організатори обрали російську, яка, на їх думку, «є об’єднуючою мовою для учасників», в той час як використання російської мови є одним із засобів поширення агресивних наративів і може мати подекуди навіть травматичний ефект для громадян України, які переживають агресію Російської Федерації.

Вважаємо неприпустимим та неетичним запровадження для України будь-яких програм, особливо за участі представників Російської Федерації, без врахування контексту триваючої збройної агресії на території України та без консультування або партнерства з українською стороною (з професійними об’єднаннями, неурядовими організаціями та іншими фаховими акторами), без поваги до української ідентичності, боротьби за свободу та демократичні цінності, яку зараз веде український народ, і позначення ролі РФ як держави-агресора і Білорусії як її сателіта.

По-третє, проєкт декларує спрямованість на розвиток навичок роботи зі стандартами прав людини, вивчення питань комунікації та самоврядування в адвокатській спільноті, розширення та посилення існуючої мережі адвокатів/юристів регіону Східноєвропейського партнерства.

Однак за час від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, зокрема й з території Білорусі, адвокатське самоврядування ані РФ, ані Білорусі жодним чином не висловило свою позицію щодо чисельних міжнародних злочинів та грубих порушень прав людини, до яких призвела військова агресія проти України. Так само не було висловлено жодної підтримки та солідарності з українською адвокатською спільнотою, представники якої зокрема щодня працюють з чисельними жертвами та вцілілими в умовах війни, а також служать в лавах Збройних сил України і, на жаль, є також серед загиблих українських воїнів.

Навпаки, наразі адвокатська спільнота Росії якщо й не бере участь у бойових діях проти України безпосередньо, то або надає допомогу тим, хто воює проти України, збираючи матеріальну допомогу військовим РФ, або долучається до переслідування українських адвокатів та правозахисників на окупованих Росією територіях, або бере участь в колонізації окупованих територій України.

По-четверте, як вже було зазначено, проєкт декларує партнерство з міжнародною програмою ILIA, що створена за ініціативи та підтримки Фонду Домів прав людини та окремих організацій Мережі Домів прав людини. Однак, як вже було зазначено вище, такого партнерства програми ILIA з проєктом немає, організації-засновники ILIA не беруть участі в проєкті, він реалізується без їхнього відома.

Крім того, попри попередній досвід впровадження елементів програми ILIA на території Росії до 2022 року та навчання правам людини десятків адвокатів та представників російського неурядового сектору, програма не мала позитивного впливу на російське суспільство і правозахисну спільноту.

Команда проєкту «Адвокати за верховенство права. Просвітництво та професійна підготовка» не лише проігнорувала попередні звернення українських випускників програми ILIA/EHREL з України та правозахисників з інших країн про неприйнятність його реалізації в заявленому форматі, але й висловила відвертий намір продовжувати його реалізацію попри такі заперечення. Вважаємо, що такий підхід до імплементації проєкту на фоні чисельних порушень міжнародних стандартів прав людини внаслідок агресії РФ замість створення інструментів відновлення та захисту прав людини та миру створює підґрунтя для конфлікту в професійному та правозахисному середовищі.

Реалізацію цього проекту, що націлений на спільну професійну підготовку адвокатів з України та Росії, вважаємо такою, що свідчить про відсутність розуміння реальної ситуації, поваги та емпатії до української сторони, що переживає повномасштабну агресію Російської Федерації та її наслідки в вигляді зруйнованих населених пунктів, техногенних катастроф, погроз застосування ядерної зброї, численних фактів міжнародних злочинів та грубих порушень прав людини, сотень тисяч жертв серед цивільних.

Закликаємо українських правозахисників та інших професійних юристів утриматися від участі в зазначеному проєкті та інших проєктах, що імплементуються у зазначений спосіб організаціями, афілійованими з державами, що здійснюють агресію проти України, або підтримують її.

Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини

Сергій Буров, директор Освітнього дому прав людини в Чернігові

Дарʼя Свиридова, експертка Коаліції «Україна. Пʼята ранку», адвокат, національний координатор програми ILIA/EHREL в Україні (2012-2016)

Сергій Заєць, випускник проєкту ILIA/EHREL (2012-2013), експерт освітніх програм УГСПЛ з прав людини для професійних юристів

Ольга Семенюк, координатор освітнього напрямку для правників УГСПЛ

Андрій Зубарєв, директор, Дім прав людини «Крим»

Леся Михаленко, адвокатка, м. Київ

Оксана Муравська, адвокат, випускниця проекту ILIA та УГСПЛ (2014-2015)

Віктор Решетов, адвокат, м. Чернівці

Анна Козьменко, адвокат, юрист Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини

Андрій Лещенко,  адвокат, керуючий партнер адвокатського об’єднання «Прайм Юріс»,  випускник проектів ILIA та УГСПЛ (2017-2018)

Катерина Кармазіна, адвокатеса, медіаторка, секретар Ради адвокатів Одеської області, к.ю.н., доцент, доцентка кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін Київського університету права Національної академії наук України, випускниця ILIA/ EHREL та УГСПЛ (2013-2023)

Андрій Рибак, адвокат, старший партнер адвокатського об’єднання «ПЕРФЕКЦІЯ», випускник проєктів УГСПЛ (2020-2023)

Едуард Сиромятников, адвокат, м. Дніпро, партнер адвокатського об’єднання «НОВУМ», випускник проєктів УГСПЛ у 2017-2019 роках

Костянтин Шалота, суддя Корольовського районного суду міста Житомира, випускник проектів УГСПЛ 2017-2019 років

Валерій Нечаєв, адвокат, депутат Виноградівської міської ради (Закарпатська область)

Наталя Жмайло, адвокат, м. Дніпро, випускниця проектів ILIA/EHREL та УГСПЛ (2014-2020).

Владислав Руденко, адвокат, м.Київ, випускник проєктів УГСПЛ у 2017-2019 роках

Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи

Тетяна Жукова, менеджерка з міжнародної адвокації, Центр прав людини ZMINA

Юлія Лісова, адвокат, Одеса, випускниця ILIA та УГСПЛ, правова радниця Громадського центру правосуддя та УГСПЛ, національна експертка проєктів Ради Європи

Надія Волкова, адвокат, директор Ukrainian Legal Advisory Group

Олександр Заруцький, випускник проєкту ILIA/EHREL (2012-2013, 2015, 2021-2022), адвокат, радник з юридичних питань щодо захисту військовополонених ГО «Рада дружин та матерів захисників України «ЖІНКИ зі СТАЛІ»

Андрій Котляр, адвокат, м. Київ, випускник проєктів УГСПЛ

Дмитро Гладкий, адвокат, м. Запоріжжя, депутат Запорізької міської ради

Наталія Охотнікова, радниця з прав людини, Центр прав людини ZMINA, випускниця програм ILIA та УГСПЛ

Валерій Риков, адвокат, м. Запоріжжя

Павло Демчук, адвокат, м. Київ

Олена Помазановська, адвокат, Івано-Франківськ

Ельвіра Лазаренко, адвокат, м. Київ, випускниця програм УГСПЛ (2022-2023)

Олександр Шадрін, адвокат, м. Ірпінь, випускник програм ILIA/EHREL та УГСПЛ

Олеся Монько, адвокат, м. Київ, учасниця програми УГСПЛ (2023)

Олена Мирошникова, суддя, Лубенський міськрайонний суд Полтавської області, випускниця проєктів УГСПЛ

Володимир Павлов, суддя Новозаводського районного суду міста Чернігова, випускник проектів УГСПЛ 2017-2019 р.

Костянтин Харакоз, суддя Господарського суду Донецької області, учасник освітніх проектів УГСПЛ

Олексій Омельян, суддя Господарського суду Житомирської області

Тетяна Самодерженкова, адвокат, координатор приймальні УГСПЛ у м. Маріуполі

Владислав Ріхтер, суддя Борзнянського районного суду Чернігівської області

Юлія Волнова, адвокат, м. Запоріжжя

Ярина Сидій, прокурор Печерської окружної прокуратури міста Києва

Станіслав Петренко, прокурор Офіса Генерального прокурора

Вознюк Сергій, суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області

Злата Буша, учасниця програми УГСПЛ (2023), м. Київ

Крицька Ірина, к.ю.н., старший викладач кафедри кримінального процесу НЮУ ім. Ярослава Мудрого

Андрій Сагайдак, адвокат, м. Дніпро

Тетяна Каталевська, м. Харків, юрист, НУО «Our World», випускниця проєктів ILIA в Україні 2021 та випускниця/учасниця проєктів УГСПЛ

Вікторія Коновалова, адвокат (до 24.02.2022 року здійснювала практику у м. Маріуполь), випускниця навчального курсу УГСПЛ «Захист прав людини в умовах збройного конфлікту в Україні» 2022 рік

Лілія Олійник, адвокатка, медіаторка, фасилітаторка діалогів, м. Київ

Олена Сапожнікова, адвокат, випускниця проєкту ILIA/EHREL, м. Київ

Дмитро Жарий, адвокат, випускник проєкту ILIA/EHREL

Лариса Корунчак, доцент кафедри загальноправових та соціально-гуманітарних дисциплін Херсонського факультету Одеського державного університету внутрішніх справ

Анастасія Красун, прокурор відділу Дніпропетровської обласної прокуратури

Валентина Маліновська, суддя Шевченківського районного суду міста Києва

Тетяна Огнев’юк, адвокат, доцент кафедри приватного права ННІП ДПУ (м. Ірпінь), випускниця навчального курсу УГСПЛ «Захист прав людини в умовах збройного конфлікту в Україні, 2023 рік

Рабомізо Денис, адвокат, керуючий Адвокатським бюро «Рабомізо», випускник проєкту ILIA/EHREL

Валентина Бабак, випускниця навчального курсу  УГСПЛ (2023)

Піцикевич Володимир, адвокат, керуючий партнер адвокатського об’єднання «Ампролекс»

Андрій Любімов, адвокат, Рада адвокатів Одеської області

Демура М.І. к.ю.н, доцент, адвокат, Рада адвокатів Полтавської області

Олена Бальжик, суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області, місто Ізмаїл

Кравець Олександр, суддя у відставці, партнер Teffilaw firm, PhD

Наталія Гурковська,  адвокатка,  регіональний координатор  Уповноваженого ВРУ з прав людини в Вінницькій області

Олександра Жуковська, суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області

Оксана Бойко, суддя Одеського окружного адміністративного суду

Марина Захарова, адвокат, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

Анна Огренчук, Президентка Асоціації правників України