Публікація

Правозахисники закликали депутатів не позбавляти людей безоплатної правової допомоги у некримінальних справах

1 жовтня 2014 року Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді законопроект № 5185, яким запровадження системи безоплатної правової допомоги у некримінальних справах відтерміновано до 1 січня 2017 року.

Ця ініціатива уряду з’явилася майже одночасно з оприлюдненням нового закону «Про прокуратуру», яким з 24 квітня 2015 року скасовуються, за незначними винятками, повноваження органів прокуратури здійснювати представництво інтересів громадян у суді.

Таким чином, з 24 квітня 2015 року до 1 січня 2017 року, тобто, більш ніж півтора роки, люди, що потребують правової допомоги і не мають коштів її оплатити, залишаться без належного представництва своїх інтересів в судах. Крім того, в 2014 році з’явилася ціла категорія осіб, які потребують негайного введення для них системи безоплатної правової допомоги, – внутрішньо переміщені особи.

Зрозуміло, що система безоплатної правової допомоги у некримінальних справах потребує значних коштів. Але бажання уряду заощадити кошти не може виправдати дискримінацію мільйонів людей у доступі до суду і якісних юридичних послуг.

Крім того, в умовах реформи прокуратури ці кошти знайти легше, ніж будь-коли. В минулі роки уряд, не вагаючись, виділяв величезні кошти на утримання прокуратури. У 2014 році загальний бюджет прокуратури склав майже 3 млрд. гривень. З відкритих джерел важко з’ясувати, яка частина йшла на загальний нагляд та представництво в судах у некримінальних справах, але можна припустити, що це не менш, ніж половина бюджету.

Бюджет системи безоплатної правової допомоги у кримінальних справах склав у 2014 році близько 100 млн. гривень. Тому лише скорочення фінансування скасованих функцій прокуратури має дати економію, яка покриє потреби системи безоплатної правової допомоги, навіть якщо її фінансування збільшити в кілька разів.

Ми стурбовані можливим прийняттям закону, який залишить беззахисними мільйони людей, що потребують правової допомоги на протязі 2015-2016 років.

Ми закликаємо Верховну Раду не приймати законопроект № 5185.

Ми вважаємо за необхідне розпочати дію системи безоплатної правової допомоги у некримінальних справах не пізніше квітня 2015 року, а для внутрішньо переміщених осіб – не пізніше 1 січня 2015 року, і закликаємо Верховну Раду прийняти відповідні зміни до законодавства.

Ми закликаємо уряд знайти необхідні ресурси для ефективної роботи системи безоплатної правової допомоги у некримінальних справах.

Голова правління УГСПЛ Микола Козирєв

Виконавчий директор УГСПЛ Аркадій Бущенко

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Заява громадських організацій щодо звіту Тимчасової слідчої комісії ВРУ для проведення розслідування відомостей щодо нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів

У травні цього року закінчила роботу Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України, яка  розслідувала напади...

10 Липня 2019

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: