Публікація

Правозахисники направили до Європейського суду з прав людини докази причетності Росії до окупації Слов’янська

На початку квітня юристи УГСПЛ та британської організації European Human Rights Advocacy Centre (EHRAC)  надіслали до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) правові позиції по справах, які стосуються незаконного затримання та катування цивільних осіб у Слов’янську у період з квітня по липень 2014 року. Ці заяви були подані ще у 2014 році, а у 2018 Суд комунікував справи, тобто прийняв їх до розгляду.

У квітні 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України у Слов’янську. Місто захопили незаконні збройні формування на чолі із агентом Росії Ігорем Гіркіним (Стрєлковим). Саме в цей час нашу країну сколихнули перші страшні звістки про українських полонених, катування та позасудові страти. Навесні 2014 року жертвами терористів стали троє цивільних осіб: Ігор Опря – на той час студент, який їхав додому в Красний Лиман, Павло Юров та Денис Грищук – театральний діячі, які по дорозі з Донецька до Києва зупинилися на пару годин у Слов’янську.

Усі троє були затримані незаконними збройними формуваннями, їх звинувачували у про-українській позиції та участі у Революції Гідності. Чоловіків катували, їх утримували у будівні СБУ, а згодом у відділку міліції у неналежних умовах, які принижують людську гідність, їм не надавалася медична допомога, вони зазнавали постійного психологічного тиску та погроз розправи. Окрім того, Ігоря Опрю також примушували виконувати роботу, небезпечну для життя і здоров’я.

Одним із ключових питань, яке має вирішити Європейський суд з прав людини у даних справах є те, чи мала Росія юрисдикцію над територією Слов’янська у період з квітня по липень 2014 року.

«Разом з юристами EHRAC ми зібрали докази безпосередньої причетності Російської Федерації до планування, проведення та контролю операції по вторгненню на територію України навесні 2014 року і захоплення адміністративних будівель на сході України. Також ми провели ґрунтовний аналіз прецедентної практики Європейського суду з прав людини щодо збройних конфліктів та їх застосування до ситуації в Україні. Усі ці напрацювання оформили у правові позиції, спираючись на принцип «ефективного контролю», та направили до ЄСПЛ», – зазначила юристка Центру стратегічних справ УГСПЛ Віталія Лебідь.

Довідково: Ефективний контроль передбачає притягнення до відповідальності держави, винної у порушеннях норм міжнародного права прав людини на території іншої держави – як безпосередньо, так і опосередковано – шляхом підтримки незаконних збройних угрупувань. Зокрема, в розумінні Ради Європи «ефективний контроль» держави над незаконними збройними угрупуваннями, що діють на території іншої держави, включає в себе військовий, політичний, соціальний, економічний та фінансовий компоненти.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Позасудові страти та насильницькі зникнення полонених військовослужбовців. До МКС передали інформаційне повідомлення щодо вчинення РФ воєнних злочинів під час боїв за Іловайськ та Дебальцеве

Чергове інформаційне повідомлення спільно готували УГСПЛ та прокурори Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів,...

06 Грудня 2019

Презентація аналітичного огляду УГСПЛ “Надання соціальних послуг мешканцям громад, що постраждали внаслідок збройного конфлікту та внутрішньо переміщеним особам”

29 листопада 2019 року, в Краматорську, у приміщенні Антикризового центру (вул. Марата, 1, 1-й поверх)...

27 Листопада 2019

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: