Правозахисні організації закликають депутатів забезпечити виконання рішень Европейського Суду - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Правозахисні організації закликають депутатів забезпечити виконання рішень Европейського Суду

Заяви

Голові Верховної Ради України Гройсману В. Б.

Головам депутатських фракцій

Народним депутатам України

від платформи правозахисних організацій «Правозахисний порядок денний»

Шановний Володимире Борисовичу!

Шановні голови депутатських фракцій!

Шановні народні депутати!

Україна є чемпіоном Європи за кількістю скарг до Європейського суду з прав людини. Головною причиною такої великої кількості є незастосування або неправильне застосування Європейської конвенції з прав людини на національному рівні.

Разом з цим, у нашої держави виникають великі проблеми з виконанням рішень Європейського Суду з прав людини. Україна увійшла в десятку країн поруч з Болгарією, Грецією, Італією, Молдовою, Польщею, Росією, Румунією та Туреччиною, в яких систематично виникають затримки у виконанні рішень Європейського Суду. В умовах економічної кризи, знеціненні гривні та агресії з боку Росії державі важко виконувати зобов’язання, але держава мусить за них відповідати.

Законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» щодо забезпечення виконання судових рішень» (реєстр. №0913), підготовлений в Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, сприятиме вирішенню багатьох проблем, які гальмують виконання рішень ЄСПЛ.

Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини отримує можливість надавати аналітичні висновки з обгрунтуванням практики ЄСПЛ щодо наявності чи відсутності підстав для констатації Судом порушення Конвенції у конкретних справах. Вирішується питання строку виконання рішень ЄСПЛ, удосконалюється процедура їхнього перекладу та спрощується доступ до них. Вищі спеціалізовані суди зобов’язуються забезпечувати належне застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ. Більше того, сторони у справі або суд за власною ініціативою отримують можливість звернутися до Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини з проханням надати аналітичний висновок щодо практики ЄСПЛ з конкретного питання. Тим самим законопроект запроваджує відому в західному судочинстві практику підготовки amicus curie, яка фактично вже здійснюється в Україні. Відомі фахівці в різних галузях права та наукові інституції готують правові висновки щодо складних проблем права, які виникають в тих чи інших судових справах, і ці висновки суттєво допомагають суддям для  обґрунтування винесених рішень. Запроваджується виплата справедливого відшкодування призначеного ЄСПЛ не тільки в грошовій, а й в іншій формі, визначеній законом, наприклад, за рахунок виплати векселів. Законопроект також пропонує поновлювати строки на виконання рішень ЄСПЛ тим, кому було відмовлено  у виконанні рішень ЄСПЛ з будь-яких підстав.

І нарешті, в проекті закону уточнюється понятійний апарат Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»; термінологія приводиться  у відповідність з вимогами Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Ми закликаємо Вас зробити все можливе, щоб включити до порядку денного пленарного тижня 30 червня-3 липня законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» щодо забезпечення виконання судових рішень» (реєстр. №0913). Просимо вжити всіх заходів, необхідних для того, щоб цей законопроект був розглянутий та прийнятий Верховною Радою України у другому читанні як Закон України.

Зволікання з ухваленням цього законопроекту збільшує борги України, шкодить репутації нашої держави на міжнародному рівні, перешкоджає позитивним зрушенням у системі правосуддя і взагалі в сфері дотримання прав людини та принципу верховенства права.

Як неодноразово повторював Президент України Петро Порошенко «Pacta sunt servanda» (Угоди мають дотримуватися).

За додатковою інформацією просимо звертатися до керівника робочої групи з питань захисту прав ВПО та осіб, що проживають на непідконтрольних та окупованих територіях Бориса Захарова, Українська Гельсінська спілка з прав людини за телефоном +380503014408.

Довідково: Платформа “Правозахисний порядок денний” – неформальна коаліція правозахисних організацій, що працюють у сфері моніторингу,  аналізу та розробки законодавства відповідно до основних засад прав людини та основоположних свобод. Учасниками Платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр Громадянських Свобод, Amnesty International в Україні, Центр інформації про права людини, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Будинок прав людини в Києві, Центр “Соціальна Дія”, Проект “Без кордонів”, Євромайдан SOS.