Публікація

Правова абетка. Таємниця слідства: що від нас приховують?

На Громадському радіо за підтримки Центру стратегічних справ УГСПЛ вийшов третій випуск подкасту “Правова Абетка”: теємниця слідства.

А що ж таке таємниця слідства? Хіба можна взагалі казати про неї у цьому випадку? Адже журналісти не просили оприлюднити телефонні розмови, а всього лишень сказати, чи можуть їх прослухати правоохоронці. Чи не було тут спроби приховати інформацію? У Національній поліції не хочуть говорити, чи надав суд доступ правоохоронцям до телефонних розмов одного з керівників «Української правди» Павла Шеремета, вбитого в Києві, посилаючись на таємницю слідства. Про це на брифінгу в Києві у вівторок 13 вересня заявив заступник голови Нацполіції Костянтин Бушуєв. «Таке кримінальне провадження складне і передбачає таємницю слідства», – заявив він.

Журналіст Олег Шинкаренко
Журналіст Олег Шинкаренко

У своєму блозі на “Українській Правді” адвокат Ігор Головань пише: «Спитаєш бува у якого-небудь чиновного фіскала, чому не публікуються відомості про виявлені так звані «конвертаційні центри»? Ну, щоб платники податків, які по незнанню з ними мали справу, могли звітність свою виправити і належні нашій правовій державі податки добровільно доплатити. Так той чиновний фіскал старанно розумний вираз обличчя скроїть, очі вгору закотить, ще й пальця туди ж у гору здійме і з почуттям промовить: «Таємниця слідства».

Захоче, бува захисник, подивитися, що там за докази слідством щодо підзахисного зібрані, а слідчий йому: «Чекайте завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів відповідно до статті290 КПК»

А та таємниця слідства не завжди і таємниця, бо цілковито у чиновницьких руках. Адже частина перша статті 387 Кримінального кодексу України передбачає покарання за розголошення даних оперативно-розшукової діяльності, досудового розслідування лише якщо без дозволу прокурора, слідчого або особи, яка провадила оперативно-розшукову діяльність. А самі слідчі та прокурори у справі розголошення даних ні в чому собі не відмовляють. Брифінги проводять, папери та технічні записи оприлюднюють. Та ще й зі словами «досудовим розслідуванням встановлено». Чому слідчі та прокурори поводяться так непослідовно: захочуть — відмовлять в наданні інформації, захочуть — влаштують прес-конференцію і самі все розкажуть?

Подкаст можна послухати за посиланням.

Пригадаємо публікацію 2008 року в Українській Правді, коли стався допит її журналіста Сергія Лещенка. Статус свідка в справі про отруєння Віктора Ющенка, який він отримав, поставив його перед ризиком втратити право на професію. Написавши який-небудь матеріал на тему отруєння, Лещенко автоматично може опинитися під загрозою кримінального переслідування за розголошення таємниці слідства. З цього приводу Українська Правда навіть взяла у Лещенка інтерв’ю.

Юрист Центру стратегічних справ УГСПЛ, адвокат Олена Сапожнікова
Юрист Центру стратегічних справ УГСПЛ, адвокат Олена Сапожнікова

«– Цим інтерв’ю ти не порушуєш таємницю слідства?

– Я не можу її порушити з простої причини — я не знаю, що таке таємниця слідства. Слідчий мені не розповідав, що «ось зараз ви почнете впізнавати таємницю слідства». Він не говорив, де таємниця слідства починається, а де закінчується. Хоча я дуже просив слідчого викласти мені, в чому саме полягає таємниця, щоб я це не розголошував. Але він не знайомив мене з матеріалами кримінальної справи, не давав мені читати чиїсь протоколи допиту, крім мого, не показував результати експертиз. Я не збираюся розголошувати зміст мого допиту, але слідчий не має права заборонити мені займатися журналістикою і писати статті на тему отруєння президента».

З цього уривку видно, що наші слідчі крутять терміном “таємниця слідства” як у старому українському і дуже неполіткоректному прислів’ї про рома та сонце.

Кримінально-процесуальний кодекс України містить статтю, яка стосується розголошення даних досудового слідства. В статті 222 зазначено: «Дані досудового слідства можна оголосити лише з дозволу слідчого або прокурора і в тому обсягу, в якому вони визнають можливим. У необхідних випадках слідчий попереджає свідків,… інших осіб, які присутні при провадженні слідчих дій, про обов’язок не розголошувати без його дозволу даних досудового слідства». Але як зрозуміти, що є даними досудового слідства, а що ні?

Про це та інше слухайте у свіжому подкасті Олега Шинкаренка та Олени Сапожнікової «Правова Абетка». Подкаст створено за підтримки Центру Стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Правозахисниця і дослідниця Яна Товпеко: «Все більше робіт присвячено гендерній тематиці та проблемам дискримінації ЛГБТІК-спільноти»

Інтерв’ю з авторської серії гендерної експертки Тамари Марценюк «Правозахисниці, які змінюють Україну». Учасницею чергової бесіди стала правозахисниця і...

15 Червня 2020

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: