Публікація

Право власності під час особливого періоду, пов’язаного з агресією РФ, – як встановити баланс

Мешканка Луганської області Лариса Мєльнік має земельну ділянку сільськогосподарського призначення розміром понад сім гектарів, яку раніше здавала в оренду, за що отримувала кошти. Гроші для неї були вкрай необхідні, оскільки жінка сама виховувала малолітню доньку.

У квітні 2014 року в Україні через збройну агресію Російської Федерації почалась антитерористична операція (про що йдеться в Указі президента «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року № 405/2014), а згодом з’явився і перелік населених пунктів, на території яких вона здійснювалася (згідно з розпорядженнями «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» від 30 жовтня 2014 р. № 1053-р та «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» від 2 грудня 2015 р. № 1275-р).

Тоді ж селище міського типу Станиця Луганська стала одним з таких населених пунктів, а ділянку, яка належить пані Мєльнік, зайняли військовослужбовці Збройних сил України. З того часу щороку Лариса отримувала акти про те, що земельна ділянка не оброблюється, не здається в оренду. Натомість актів оцінки збитків ніхто не складав, а без них неможливо звернутися до суду.

«Насправді пані Лариса, як й інші, сподівалась, що війна скоро закінчиться, і земельною ділянкою можна буде користуватися», – говорить юристка УГСПЛ Юлія Науменко, до якої зрештою і звернулась за допомогою Лариса Мєльнік. Юлія підготувала заяву до Луганської обласної військово-цивільної адміністрації та місцевої районної ради з проханням скласти акт обстеження про визначення та відшкодування збитків.

Проте Ларисі було відмовлено. По-перше, вказали, що такі дії не належать до повноважень державних адміністрацій. По-друге, до комісії б мали увійти представники військових частин, які зайняли цю земельну ділянку, а місцеві органи не знають, хто саме це зробив. «Але це не проблема Мєльнік – з’ясовувати, які там військовослужбовці. В адміністрації набагато більше повноважень – зрозуміти, що відбувається, направити офіційні запити, отримати відповіді та залучити, можливо, представників Міністерства оборони, яке й здійснює оперативне управління майном», – говорить правниця. Юлія вважає відмову необґрунтованою та незаконною. «До повноважень саме районної державної адміністрації віднесено визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань збитків, завданих власникам земельних ділянок та створення комісії для визначення розмірів відшкодувань збитків», – переконує Науменко. Про це й зазначила Лариса Мєльнік у своїй позовній заяві – вона попросила суд визнати протиправною бездіяльність Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області та її відмову.

Зрештою у грудні 2020 року суд задовольнив позов – зобов’язав органи державної влади повторно розглянути заяву. Наразі позивачка отримала відповідний лист, який пред’явила до виконання. Їй також нещодавно повідомили з адміністрації, що там вживаються дії для створення комісії, яка зможе провести грошову оцінку збитків.

«Очевидно, в умовах агресії РФ та необхідності розташування військових відсутня практика роботи подібних комісій, а отже громадянам складно захистити своє право користування своєю власністю, – говорить юристка УГСПЛ Юлія Науменко. – Так, з одного боку держава змушена піти на такі кроки у зв’язку з діями Росії, а з іншого – не налагоджено чіткий та ефективний механізм задля захисту права власності громадян».

 

Матеріал підготовлений за підтримки програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Діяльність УГСПЛ зі створення національної моделі перехідного правосуддя впроваджується в рамках цієї програми.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

У мешканця ТОТ конфіскували гроші під час перетину КПВВ. УГСПЛ не погодилась і звернулась до ЄСПЛ та Конституційного Суду України

Центром Стратегічних справ УГСПЛ підтримується справа мешканця тимчасово окупованої території, чесно зароблені гроші якого були...

25 Жовтня 2021

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: