Право на пенсію не можна обмежити навіть під час війни. Як державні органи припинили виплату пенсії без належних підстав
До громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у м. Рівне звернулося подружжя Катерини та Івана (імена змінено), які потребували вирішення двох нагальних проблем. Дружина, пані Катерина, потребувала поновлення виплати пенсії, а чоловік, пан Іван, мав проблему зі зверненням до правоохоронних органів, які не визнавали його потерпілим у кримінальному провадженні з приводу руйнування житла в м. Мар’їнка Донецької області.
Навіть під час воєнного стану існують права, які не можуть бути обмежені — серед них і право на пенсійне забезпечення. Про те, як допомагали відновити справедливість, — розповіла адвокат приймальні зі стратегічних справ Наталія Бухта.
Що сталося: чому перестали платити пенсію?
На початку повномасштабного вторгнення подружжя, як і мільйони українців, вимушено виїхало за кордон. У 2022 році вони добровільно зняли себе з обліку внутрішньо переміщених осіб для отримання соціальних виплат у зв’язку з виїздом за кордон. Однак важливо розуміти, що відмова від соціальних виплат як ВПО не означає втрату статусу внутрішньо переміщеної особи чи скасування відповідної довідки.
Попри це, з 1 січня 2024 року виплату пенсії пані Катерині було несподівано призупинено. Коли жінка звернулась через електронні сервіси до Головного Управління Пенсійний фонду України, їй повідомили, що пенсію призупинено на підставі інформації з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, згідно з якою довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи нібито не дійсна. При цьому Пенсійний фонд не зміг пояснити, чому саме з цієї дати було припинено виплати, адже до цього моменту пенсія виплачувалась регулярно протягом двох років.

Для поновлення виплат жінці було запропоновано звернутися до Пенсійного фонду за місцем реєстрації з відповідною заявою про призначення та перерахунок пенсії та документами, які посвідчують особу.
Пані Катерина намагалася врегулювати ситуацію в досудовому порядку, проте всі її звернення залишились без належного реагування. Вона подала заяву про призначення та перерахунок пенсії, але отримала відмову. Саме після цієї відмови жінка змушена була звернутися до юриста, оскільки без відмови звернення до суду було б неможливим.
Розв’язували одразу два питання

Адвокат приймальні зі стратегічних справ Наталія Бухта оперативно взялася за розв’язання обох проблем подружжя. Для пані Катерини була підготовлена заява до адміністративного суду щодо поновлення пенсійних виплат. Паралельно адвокат допомогла пану Івану підготувати заяву до правоохоронних органів України про руйнування їхнього житла в м. Марʼїнка Донецької області.
— Згідно із частиною 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, — пояснила адвокат.
У випадку пана Івана проблема полягала в тому, що правоохоронні органи не визнавали його потерпілим у кримінальному провадженні щодо руйнування житла. Завдяки юридичній допомозі він зміг подати належним чином оформлену заяву до правоохоронних органів, після чого його було визнано потерпілим внаслідок руйнування житла, і питання було успішно вирішено.
Судовий розгляд: справедливість відновлено
Важливо відзначити, що весь процес відбувався дистанційно, оскільки подружжя постійно перебувало за кордоном. Усі документи подавалися за допомогою електронних сервісів із використанням електронного цифрового підпису, а ідентифікація осіб також здійснювалася в аналогічному порядку.
Пенсійний фонд у відзиві підтвердив, що виплату пенсії пані Катерині призупинено з 1 січня 2024 року, посилаючись на відсутність інформації в Єдиній інформаційній базі внутрішньо переміщених осіб.
Однак у ході судового розгляду було встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач має довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, видану на ім’я пані Катерини.
Відповідачем не було надано доказів прийняття уповноваженим на це органом рішення про скасування вказаної довідки. Відтак, суд визнав, що довідка є чинною, не скасованою та такою, що діє безстроково.
За результатами судового розгляду справи дії Пенсійного фонду було визнано протиправними, і виплати пані Катерині було поновлено. Цей випадок став прецедентом у судовій практиці щодо захисту прав внутрішньо переміщених осіб на отримання пенсійних виплат.

Позиція суду
Суд також звернув увагу на пріоритетність законів над підзаконними нормативно-правовими актами. За змістом конституційних норм, Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, а також приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України. Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються форми і види пенсійного забезпечення. Відповідно до преамбули Закону № 1058-IV, зміна умов і норм загальнообов’язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
З огляду на це, суд визнав, що не підтвердження фактичного місця проживання/перебування не є передбаченою законом підставою для припинення виплати пенсії позивачу. Постанова Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» є лише підзаконним нормативно-правовим актом, а застосування норм Закону №1058-IV до спірних правовідносин є пріоритетним у порівнянні з нормами вказаної постанови.
Важливість правової обізнаності громадян
Ця історія показує, що навіть у складний воєнний час громадяни мають дієві механізми захисту своїх прав. Основна проблема — недостатня правова обізнаність населення.
— Справа подружжя пані Катерини та пана Івана є зразком справ, коли люди мають дієві правові механізми для вирішення своїх проблем, однак через відсутність правопросвітницької роботи серед населення та низької правової освіти вважають свою ситуацію критичною і такою, що не може бути вирішена у правовий спосіб, — підкреслює адвокат Наталія Бухта.
Важливо розуміти, що кожна ситуація є індивідуальною і потребує професійного правового підходу. Тому адвокат рекомендує у подібних випадках обов’язково звертатися до кваліфікованих юристів, а не намагатися самостійно вирішити проблему за загальними алгоритмами, які можуть не враховувати всіх особливостей конкретної справи.
— Сподіваюся, що приклад подружжя пані Катерини та пана Івана стане у нагоді сотням громадян України, які мають подібні проблеми і вважають їх безнадійними. Глибоко переконана, що саме такі приклади та їх висвітлення допоможуть людям звертатися за правничою допомогою, — підбила підсумок Наталія Бухта.
Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:
Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube | Viber