Публікація

Позиція УГСПЛ щодо Указу Президента України, який передбачає проведення конкурсу із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України

Опублікований указ Президента України №550/2021 «Про внесення змін до Указу Президента України від 19 лютого 2021 року № 63», який передбачає проведення конкурсу із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України.

 Україна вже втретє, якщо не вчетверте (якщо враховувати перезапуск «першого відбору») входить в процес обрання судді ЄСПЛ від України.

 Отож, виходячи з попереднього – негативного – досвіду, чи можна зараз передбачити, що цей конкурс буде успішним і завершиться призначенням судді від України в ЄСПЛ?

 Перший позитивний знак, що цей процес із запуском нового конкурсу відбувається швидко порівняно з попередніми, коли «розкачка» тривала місяцями.

 Тепер щодо оформлення. Якість процедури і результату відбору залежить від складу і якості конкурсної комісії, яка «формується з числа фахівців у галузі міжнародного права, які мають високу кваліфікацію і значний досвід роботи у цій галузі, у тому числі провідних вчених, представників міжнародних організацій та всеукраїнських громадських об’єднань, діяльність яких спрямована на захист прав людини і основоположних свобод». (Пункт 2 Положення про проведення конкурсу із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України).

 Цим останнім Указом повністю змінено склад членів усіх попередніх комісій, що є симптоматично, і призначено 5 осіб, персональних список яких наведений в указі:   

 РЕПЕЦЬКИЙ Василь Миколайович – завідувач кафедри міжнародного права факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка, кандидат юридичних наук, професор (за згодою)

РОМАНЮК Ярослав Михайлович – суддя Верховного Суду України у відставці, Голова Верховного Суду України у 2013 – 2017 роках (за згодою)

ХЕНДЕЛЬ Наталія Володимирівна – тренер програми “Права людини” Української школи урядування, кандидат юридичних наук, доцент (за згодою)

ШПАКОВИЧ Ольга Миколаївна – професор кафедри порівняльного і європейського права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор юридичних наук, професор (за згодою)

ЯГУНОВ Дмитро Вікторович – адвокат, доцент кафедри політології та державного управління факультету інформаційних і прикладних технологій Донецького національного університету імені Василя Стуса, доктор політичних наук, доцент (за згодою).

 Як видно, представників міжнародних організацій та всеукраїнських громадських об’єднань, діяльність яких спрямована на захист прав людини і основоположних свобод, серед них немає, що свідчить про специфічний підхід до саме цього складу комісії. А це саме мало б слугувати запобіжником щодо неупередженості і відкритості для суспільства проведення цього конкурсу, а відтак, зменшення ризику маніпулювання результатами відбору. Також варто зауважити, щодо відсутності у цьому списку і визнаних практиків застосування Європейської конвенції з прав людини, які мають практичний досвід і результати опрацювання заяв і справ Європейського суду теж. Це при тому, що Україна має цілу групу юристів, які вже мають досвід участі в якості суддів ad hoc в ЄСПЛ, не кажучи вже про десятки успішних адвокатів, практиків роботи з провадженнями в ЄСПЛ.

Висловлюючи це занепокоєння, сподіваємось, що призначені члени Комісії продемонструють фаховість і дотримуватимуться принципу відкритості, неупередженості і справедливості під час здійснення ними повноважень членів цієї комісії. І навіть без фізичної присутності в якості членів комісії від представників міжнародних організацій та всеукраїнських громадських об’єднань, діяльність яких спрямована на захист прав людини і основоположних свобод, зможуть виконати їх функцію і забезпечити зрозумілу процедуру конкурсу із чітко визначеними критеріями оцінки кандидатів, забезпеченням якості проведення такого оцінювання, з дотриманням вимог, за якими оцінює кандидатів

Результат відбору на національному рівні, забезпечений саме цим складом Комісії, буде оцінений вже в Страсбурзі Консультативною радою експертів, яка подасть свій мотивований висновок щодо списку до Комітету ПАРЄ з відбору суддів, і вже цей останній розгляне кандидатів за своєю процедурою, за результатами якої визначається саме кандидат, прізвище якого буде винесене в зал ПАРЄ для голосування.

 

Євген Захаров, голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини

Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Узагальнення подій, які відбулися у Херсоні та Херсонській області протягом 90 днів повномасштабної російсько-української війни:24 лютого – 24 травня 2022 року

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної Українською Гельсінською спілкою з прав людини, у рамках...

26 Травня 2022

Процедура призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме

Постановою Кабінету Міністрів України від  3 травня 2022 року № 531 «Деякі питання призначення та...

20 Травня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: