Політв’язні Кремля: хто вони?  - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Політв’язні Кремля: хто вони? 

Новина

Щонайменше 193 українці перебувають за ґратами у Росії та на тимчасово окупованих територіях за звинуваченнями у так званих політичних справах – таку статистику, посилаючись на власні джерела, оприлюднило «Суспільне».  За даними Кримськотатарського ресурсного центру у колоніях країни-окупанта – 177 кримських політв’язнів, з них 108 – це представники кримськотатарського народу. Які існують проблеми з поверненням заґратованих – про це в ефірі національного мовника розповів виконавчий директор УГСПЛ Олександр Павліченко. 

Озвучені вперше на загал цифри навіть більші – визнає виконавчий директор УГСПЛ Олександр Павліченко. До цієї статистики варто додати також кількість полонених комбатантів та цивільних, яких захопили росіяни на окупованих територіях. Мова йде про 7 та 16 тисяч осіб відповідно.

Можливість повернення стосується передусім військовополонених. Хоча такими їх російська сторона не визнає. Але ми бачимо, що обміни відбуваються. Натомість з цивільними бранцями Кремля – проблема. Тому що ні міжнародне гуманітарне право, ні Женевська конвенція не передбачають обміну цієї категорії. Тут потрібно державі включатись на іншому рівні – дипломатичному. Так було до повномасштабного вторгнення, коли відбувались так звані операції із взаємного звільнення і з російських в’язниць вдалося витягнути Олега Сенцова, Олександра Кольченка. Україні необхідно шукати ті міжнародні  майданчики, які б могли ефективно впливати на владу РФ. Це можуть бути такі країни, як Катар, ОАЕ, Саудівська Аравія. Знаємо, що завдяки їх посередництву відбувається пошук та повернення депортованих українських дітей, – зазначив правозахисник.

Олександр Павліченко нагадав, що переслідування за політичними мотивами з боку росіян в Україні розпочались після 2014 року. Спочатку це відбувалось на окупованому півострові, потім – захоплених землях Донецької та Луганської областей. 

Затримання росіянами кримчани відбуваються за двома справами: це «Хізб ут-Тахрір» та «Кримська солідарність». Всі обвинувачені за ними – політичні в’язні, тому що окупанти переслідують та жорстко карають тих, хто не погоджується з окупацією, відстоює справедливість та права ув’язнених. На окупованих територіях РФ також переслідує представників релігійних громад: православної церкви України, свідків Єгови, баптистів. Як бачимо за політичними мотивами затримується доволі широке коло громадян. Тому Україні необхідно визначитись з чітким переліком осіб, які відносяться до переслідуваних за політичними мотивами. Цю проблематику необхідно підносити на державний рівень і, звісно, шукати шляхи повернення всіх українців з-за ґрат, – підкреслив Павліченко.


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube | Viber