Публікація

Перетин адмінмежі з Кримом під час пандемії: алгоритм дій

Дію Розпорядження Кабміну № 291-р про порядок перетинання адміністративної межі з Кримом (Розпорядження від 14 березня 2020 р. № 291-р “Про тимчасове припинення роботи контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим і м. Севастополя та виїзду з неї, спрямоване на запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2″) продовжено до 22 червня, а значить, величезна кількість людей, як і раніше, не можуть перетнути адміністративну межу, щоб потрапити додому, до важкохворих родичів або через інші невідкладні обставини.

Текст російською ТУТhttps://bit.ly/2MSCVOI.

Ми вже не раз писали, що розпорядження 291-р створило ситуацію повної правової невизначеності для тих, хто перетинає адміністративну межу з півостровом. Вільно проїхати можуть тільки ті, хто слідує за адресою прописки, і хоча формально можливі виключення для тих, хто перетинає кордон з гуманітарних підстав, однак що входить в ці підстави, ніде не визначається, і прикордонники у своїх офіційних листах підтверджують, що самі цього не знають.

Те, що відбувається на адміністративній межі останні три місяці, – без перебільшення потік особистих трагедій. Здавалося б, нічого страшного, не змогла людина зараз поїхати куди їй треба, поїде через один – два місяці. Але обставини бувають різні. Бувають випадки, коли батьки не змогли потрапити додому до народження своєї дитини, не можуть повернутися до роботи, допомогти дружині з дитиною, і витрачають останні гроші на оренду хоч якогось житла і купівлю хоч якоїсь їжі по той чи цей бік адміністративної  межі. Сім’я при цьому втрачає єдине джерело доходу, чоловік втрачає роботу. Нам розповідають про неможливість поїхати до родича з термінальною стадією раку, щоб попрощатися. Тільки на похорон, а до живого не можна.

Нам розповідають про неможливість продовжити курс лікування, тому що лікар і необхідні ліки залишилися по той бік адміністративної межі, а з цього – ліків не купити, а час минає, і при деяких захворюваннях це може мати фатальні наслідки.

Можна продовжувати безкінечно. Суть зрозуміла. Це не для того, щоб видавити сльозу. З прийняттям розпорядження 291-р такі історії стали буденністю на межі з Кримом. І так, всі ці люди відвідували контрольні пункти в’їзду-виїзду (КПВВ), спілкувалися з прикордонниками, перебували у скупченні людей, а деякі і не по одному разу. І зараз живуть не зі своєю родиною, продовжують контактувати з незнайомими людьми. Чи знижує це ризик поширення коронавірусу? Відповідь знає Кабмін.

Що з цим робити людині, якій потрібно перетнути адмінмежу, але прикордонники її не пускають?

Є алгоритм дій, який дозволить, по – перше, максимально підвищити ймовірність проїхати адміністративну межу для «непрописаних», по – друге, якщо це не вийде, надалі визнати в суді дії прикордонної служби незаконними і отримати компенсацію заподіяної шкоди від держави (останнє – у віддаленій перспективі, враховуючи, як виплата таких компенсацій фінансується з бюджету). Дії нескладні та безкоштовні.

  1. Перед поїздкою на адміністративну межу з Кримом потрібно написати електронні листи в Державну Прикордонну Службу (ДПС), e-mail zvernennia@dpsu.gov.ua і Херсонський прикордонний загін, e-mail herson_zagin@dpsu.gov.ua. У листах зазначити причину поїздки не за адресою реєстрації. Найчастіша причина – це проживання не за місцем прописки. До листа прикласти скан-копії документів, що підтверджують причину поїздки. Це може бути договір оренди житла, трудова книжка, свідоцтво про шлюб, свідоцтва про народження дітей, медичні виписки, довідка внутрішньо переміщеної особи та ін. Також у листі потрібно вказати, що адміністративна межа перетинається з гуманітарних підстав. Ніякої спеціальної форми для таких листів немає, потрібно просто викласти факти. Пам’ятайте, що поштові сервіси mail.ru і yandex.ru в Україні заблоковано. Можна роздрукувати скріншот відправленого листа і мати з собою при перетині адмінмежі, або просто вказати, що такі листи відправлялися.
  2. Перебуваючи на КПВВ і безпосередньо спілкуючись з прикордонниками, потрібно дізнатися ім’я та звання співробітника, який приймає рішення про пропуск/заборону пропуску вас через адмінмежу. Співробітник зобов’язаний мати при собі представницьку картку, закріплену на верхньому одязі, на картці вказано ім’я посадової особи і його особистий номер. Це передбачено пунктом 14 Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї https://cutt.ly/ny5xx7L. Важливий момент – краще приїжджати на КПВВ вранці або в обід, оскільки в нічний час рішення про дозвіл на перетин адмінмежі не приймаються, потрібно мати запас часу в кілька годин.
  3. Якщо громадянину забороняють в’їзд/виїзд з Криму, ДПС зобов’язана видати йому рішення про відмову у в’їзді на тимчасово окуповану територію або виїзду з неї (пункт 40 Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї). Потрібно вимагати це рішення від прикордонників.

Якщо виконати всі ці дії, з великою ймовірністю адмінмежу вдасться пройти. Важливий момент – ці дії не гарантують перетин адмінмежі, ДПС приймає рішення самостійно. Якщо перетнути адмінмежу не дозволять, у такої людини є всі підстави для звернення до суду за захистом своїх порушених прав.

Громадська приймальня УГСПЛ пропонує особам, чиї права були порушені розпорядженням КМУ 291-р і які можуть письмово підтвердити порушення своїх прав (а саме – письмовою відмовою ДПС в перетині адмінмежі), безкоштовне представництво їх інтересів в суді.

Контакти для звернення:

Гаряча лінія (в робочі дні з 10.00 до 18.00): +380501402565

Viber (тільки текстові повідомлення): +380997936418

ФБ: https://www.facebook.com/pravdop.donbas.krym/

Гаряча лінія юриста приймальні в Херсоні (в робочі дні з 10.00 до 18.00) і viber: +380668831149

 

Захист прав людей, які постраждали від окупації Криму здійснюється завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine – USAID Україна) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Спільна позиція правозахисних організацій щодо запровадження державної системи моніторингу і документування порушень прав людини, міжнародного гуманітарного права та інших порушень, вчинених в ході збройної агресії Російської Федерації

Правозахисні організації України, які з 2014 року здійснюють моніторинг і документування порушень прав людини (ПЛ),...

08 Квітня 2021

Підсумки експертної дискусії «Кримінальне провадження, коли матеріали справи залишилися на тимчасово окупованій території. Хіба це проблема?»

29 березня 2021 року відбулася експертна дискусія «Кримінальне провадження, коли матеріали справи залишилися на тимчасово...

08 Квітня 2021

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: