Публікація

Перехідне правосуддя у методичних виданнях ООН

УГСПЛ разом з міжнародною платформою «CivilM+» звертає увагу українських експертів на корисний документ ООН з питань перехідного правосуддя – «Правосуддя перехідного періоду та економічні, соціальні і культурні права» (2014).

Видання присвячене досить складному питанню – як можна найкращим чином пов’язати правосуддя перехідного періоду з економічними, соціальними і культурними правами? Більшість положень перехідного правосуддя виходить з того, що соціальні, економічні та політичні зміни стають можливими за умов суттєвих зрушень в системі влади. В той же час надто складно мати справу лише з економічними, соціальними та культурними правами, оскільки вони є частиною єдиної системи прав людини, які “універсальні, неподільні, взаємозалежні і взаємопов’язані”.

Тому постконфліктним державам рекомендується визначитися – коли слід включати порушення економічних, соціальних і культурних прав до порядку денного механізмів правосуддя перехідного періоду, і як це можна зробити найкращим чином.

У виданні читачі знайдуть досвід функціонування механізмів перехідного правосуддя в тих країнах, де порушення економічних, соціальних і культурних прав призвели до конфлікту і/або здійснювалися під час конфлікту, для того щоб показати завдання, досягнення та обмеження таких механізмів.

Для наочності експерти ООН наводять приклади не лише судових, але й позасудових механізмів: комісій по встановленню істини (Тимор-Лешті, Сьєрра-Леоне, Ліберія), Комісії з розслідування скоєних у минулому порушень прав людини і актів насильства, які заподіяли страждання населенню Гватемали.

Документ ООН з питань перехідного правосуддя – «Правосуддя перехідного періоду та економічні, соціальні і культурні права» (2014) російською мовою доступний ТУТ, англійською – ТУТ. 

Експерт УГСПЛ Олег Мартиненко

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Аналітичний висновок щодо вирішення проблем, пов’язаних з розслідуванням/розглядом кримінальних справ, якщо матеріали їх знищені або залишилися на ТОТ

Сучасні правове поле та судова практика України перебувають під значним впливом збройної агресії РФ. Правозахисні...

16 Вересня 2021

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: