Публікація

Пенсійний фонд не має права обмежувати розмір успадкованої пенсії, – перемога юриста УГСПЛ у суді

Суд вказав, розмір пенсії, яка вже увійшла до складу спадщини, не підлягає подальшому зменшенню.

До юристів приймальні УГСПЛ у Чугуєві звернулась громадянка України пані Любов. Вона мешкала у тимчасово окупованому Луганську разом зі своєю мамою, яка померла у липні 2019 року. Після цього пані Любов в установлені законами України терміни оформила документи та вступила у спадщину – вона була єдиною спадкоємницею. Спадщина складалася з грошової суми недоотриманої пенсії. Сума визначається на підставі довідки, виданої вже після смерті матері Бахмутсько-Лиманським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду, а це понад 72 тисяч гривень.

Згодом жінка звернулась до Пенсійного фонду з заявою про виплату недоотриманої пенсії матері. Проте отримала відповідь, що їй вже виплачено частину – у розмірі 55 тисяч, тобто суму за три роки до дня звернення (за період з січня 2017-го по липень 2019 року), і цього достатньо.

У Фонді своє рішення пояснили так: «Порядок передбачений ст. 46 Закону №1058, відповідно до якої за минулий час без обмеження будь яким строком виплачуються нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію. В інших випадках нараховані суми виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. Разовим дорученням у березні 2020 року вже була виплачена недоотримана пенсія померлої згідно із частиною 1 ст. 46 Закону №1058 за три роки до дня звернення за період з 21.01.2017 по 31.07.2019 в сумі 55 392,22 грн.».

Тобто Пенсійний фонд вирішив не надавати частину пенсії – а саме понад 17 тисяч гривень. Тоді пані Любов звернулась до правників.

Адвокат та координатор приймальні УГСПЛ у Чугуєві Роман Лихачов допоміг скласти позов до суду, аби стягнути з Пенсійного недоотриману суму. Згодом його розглянув Артемівський міськрайонний суд Донецької області.

У позивній заяві юрист вказав, що, по-перше, статтею 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. По-друге, відповідно до статті 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліменти, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а в разі їх відсутності – входять до складу спадщини.

«У нашому випадку спадкоємець за законом, в установленому порядку прийняла спадщину та отримала відповідне свідоцтво, у якому вказано, що має отримати кошти – 72 тисячі гривень нарахованої, але не отриманої пенсії. І Пенсійний фонд не заперечував, що загальна сума коштів більша, аніж виплачена, проте посилався на обмеження у три роки з дня звернення за отриманням пенсії», – говорить адвокат.

Але підстав для цього не мав, стверджує Лихачов: «Суми пенсії, які перейшли у спадщину, передаються спадкоємцям у повному обсязі, без будь-яких часових обмежень, а норми ч. 1 ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які регулюють виплату пенсіонеру певних сум пенсії не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії, не розповсюджуються на правовідносини з приводу отримання спадкоємцями померлого пенсіонера тих сум пенсії, які перейшли у спадщину».

У червні суд розглянув позов та задовольнив його .

«Суд дійшов висновку, що сума пенсії, яка увійшла до складу спадщини складає понад 72 тисячі гривень та не підлягає подальшому зменшенню, оскільки відповідно до ч. 1 ст.1218, ч. 5 ст.1268 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті та належать спадкоємцеві з часу відкриття спадщини, своєю чергою такий спадкоємець не є пенсіонером, в розумінні ч. 1ст. 46 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який має звернутися до управління Пенсійного Фонду України із заявою про отримання раніше нарахованої пенсії в межах трирічного строку», – вказано у рішенні.

«На жаль, досить часто держава неправомірно обмежує виконання різних соціальних гарантій для людей з метою економії бюджетних коштів, тому остання надія для припинення порушень прав громадян – це суд», – зазначає Роман Лихачов.

 

Матеріал підготовлений за підтримки програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Діяльність УГСПЛ зі створення національної моделі перехідного правосуддя впроваджується в рамках цієї програми.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Судді та адвокати отримали сертифікати від УГСПЛ про підвищення знань щодо ефективного притягнення за злочини, скоєнні під час збройного конфлікту

Підвищення професійного потенціалу суддів та адвокатів із застосування норм міжнародного гуманітарного права в національній судовій...

26 Липня 2021

Обговорення результатів конкурсу студентських есе «Перехідне правосуддя: механізми переходу від війни до миру – дороговкази для України»

Запрошуємо на онлайн — обговорення результатів конкурсу студентських есе «Перехідне правосуддя: механізми переходу від війни до...

23 Липня 2021

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: