Публікація

Пенсія у спадок: як домогтися виплат від держави, – пояснює юрист Артем Безрук

Переселенці з Донецька пані Ользі Пенсійний фонд України відмовив у виплаті повної суми пенсії, отриманої у спадок від чоловіка. «У поясненні, яке отримала жінка, зазначив, незважаючи на наявність свідоцтва про право на спадщину, у якому вказана більша сума, виплатити її не може, адже встановлено негласний ліміт – здійснювати виплати лише за три роки з дати смерті спадкодавця», – розповідає Артем Безрук, координатор приймальні УГСПЛ в місті Покровськ. Він допоміг жінці зібрати документи та звернутися до суду.

Артем Безрук пояснює: з запитами про отримання недоотриманої пенсії за життя пенсіонера в порядку спадкування до приймальні громадяни звертаються часто, і аби мати позитивний результат, варто звертати увагу на деталі.

По-перше, право на одержання сум пенсії, які належали спадкодавцеві, встановлено у статті 1227 Цивільного кодексу України. Зокрема, суми пенсії, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а в разі їх відсутності входять до складу спадщини.

По-друге, законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» більш детально визначено, що сума пенсії, яка належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується по місяць смерті виключно членам його сім’ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, зокрема непрацездатним членам сім’ї.

Аби отримати пенсії, треба звернутися з відповідною заявою до Пенсійного Фонду.

Проте, як показує практика, він зазвичай відмовляє в отримані повної суми недоотриманої пенсії після померлого. Зазвичай говорить, що може виплатити лише за три роки з дати смерті спадкодавця. Таке обмеження – порушення прав громадянина, вважає Безрук. «Є випадки, коли людина проживала на окупованих територіях і не отримувала з різних причин пенсію понад цей термін. Після смерті спадкоємці, які також мешкають в окремих районах Донецької або Луганської областей, інколи не мають змоги своєчасно звернутись до Пенсійного Фонду, відтак отримують лише одну або декілька недоотриманих пенсій, а залишок – ні», – говорить він.

У такому разі юристи УГСПЛ йдуть до суду. «Там ми маємо представити кілька важливих документів: право на спадщину, квитанцію про отримання частки грошей. А також відповідь Пенсійного Фонду з роз’ясненнями, – продовжує Безрук. – І у всіх наших випадах суди ставали на сторону позивача та своїми рішеннями зобов’язували стягнути з Пенсійного Фонду всю суму недоотриманої пенсії».

На думку юриста, Пенсійний Фонд зазвичай навмисно відмовляє громадянам – його ціль зекономити бюджетні кошти. Після відмов і часткових виплат лише деякі громадяни прагнуть продовжити боротьбу. Причина – процес вимагає часу та коштів. Зокрема потрібно сплачувати послуги приватних юристів, судовий збір, а також шукати гроші на дорогу до найближчого суду. Загалом близько п’яти тисяч гривень.

«Ми допомагаємо тим, хто до нас звертається безкоштовно, і як вже казав, виграємо. Суд визнає рішення Пенсійного фонду протиправним, скасовує його, зобов’язавши розглянути заяву позивача знову, – говорить Безрук. – Але на наші позитивні рішення у судах першої інстанції Пенсійний Фонд подає апеляції. Але робить це особливо, ніколи не сплачуючи судовий збір. Через це справи затягується ще на 1-2 місяці. Через це людина майже півроку чекає на рішення суду». Але зрештою громадяни отримують не тільки рішення на користь позивачів, а й виплати.

 

Матеріал підготовлений за підтримки програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. 

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Ініціатива «Трибунал для Путіна» організувала захід для ОБСЄ “П’ять проблем прав людини під час агресії росії проти України”

Глобальна ініціатива “Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії”  (стисла назва “Трибунал для Путіна”) презентували результати...

19 Травня 2022

Ініціатива «Трибунал для путіна» взяла участь у Додатковій нараді ОБСЄ з питань людського виміру щодо функціонування демократичних інституцій у часи кризи

Глобальна ініціатива “Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії”  (стисла назва “Трибунал для Путіна”)  в...

19 Травня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: