Осінні зустрічі: УГСПЛ розповідає про перехідне правосуддя в Берліні
14 листопада УГСПЛ взяла участь у щорічній конференції «Осінні зустрічі. Правосуддя та справедливість у постконфліктних спільнотах: європейський досвід». Завтра, 15 листопада, Спілка доєднається до зустрічі платформи CivilM+. Обидва заходи відбуваються у Берліні.
Олена Семьоркіна, аналітик УГСПЛ
На конференції виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко розповів про те, які кроки робить Україна для реалізації концепції перехідного правосуддя, а також у пошуку інших способів подолання міжнародного збройного конфлікту. Учасники обмінялись думками щодо досвіду країн Європи у процесі подолання наслідків збройних конфліктів.
Зважаючи на чисельні між- та внутрішньодержавні конфлікти в Європі останніх десятиліть, зокрема на пострадянському просторі, берлінські «Осінні зустрічі» мають окреслити спектр можливих варіантів виходу з кризи та освоєння європейського досвіду в контексті правосуддя перехідного періоду. Англійський термін transitional justice найбільш точно відображає складність процесів, ніж, наприклад, німецький, український чи російський еквіваленти терміна: окрім семантики “права” та інституційного “правосуддя” він передає також і семантику “справедливості”, котрі можуть різнитися з соціальної та індивідуальної точок зору. Таке широке розуміння терміну “правосуддя перехідного періоду” охоплює не лише юридичне, але й суспільно-історичне осмислення подолання конфліктів, а також поєднання дій судового переслідування, встановлення істини та примирення. Таким чином, воно є важливою передумовою тривалого мирного та демократичного розвитку в постконфліктних суспільствах.
Також, 15 листопада відбудеться закритий експертний захід по темі перехідного правосуддя, який готується у рамках одного з п’яти напрямів тематичної діяльності платформи CivilM+. Місія платформи «CivilM+» – активне сприяння громадським ініціативам з відновлення Донецької та Луганської областей як мирних, інтегрованих і розвинених регіонів в складі демократичної України та єдиного Європейського простору, за активної участі населення регіону та осіб, які залишили регіон через конфлікт.