Публікація

Оприлюднено аналітичний звіт УГСПЛ «Особливості правового регулювання забезпечення права на медичну допомогу людям що живуть з ВІЛ/СНІД та хворим на туберкульоз, які тримаються в місцях несвободи»

З лютого 2018 року Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) почала спільний проект  «Розвиток мережі правової допомоги людям, що живуть з ВІЛ/СНІД, уразливим до зараження ВІЛ та хворим на туберкульоз» з БО «100 ВІДСОТКІВ ЖИТТЯ».  Мета проекту – забезпечення доступу до якісної правової допомоги людям, що живуть з ВІЛ/СНІД, особам хворим на туберкульоз та представникам груп, вразливих до ВІЛ.

З початку проекту юристами УГСПЛ надано більше 1500 правових консультацій.  За статистичними даними роботи мережі приймалень УГСПЛ, три сфери, в яких найчастіше порушуються права ЛЖВ – це соціальна, сімейна та медична. А для осіб, які знаходяться в місцях позбавлення волі питання отримання якісної своєчасної медичної допомоги взагалі виходить на перше місце.

В 2018 році УГСПЛ зареєструвала 186 звернень від осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі.

ВІЛ-інфекція є серйозною загрозою для ув’язнених у місцях позбавлення волі в багатьох країнах світу, а рівень ВІЛ-інфекції серед ув’язнених осіб значно вище, ніж серед населення в цілому.

Міжнародні дані свідчать про те, що рівень ВІЛ-інфекції серед ув’язнених у п’ять-шість разів вищий, ніж серед загального населення. У глобальному вимірі кількість засуджених продовжує зростати дуже швидко. Перенаповнення виправних установ уже стає проблемою для багатьох країн світу.

Право на медичну допомогу є одним з фундаментальних, і воно набуває тим більшого значення для тих осіб, на боці яких наявні особливі ознаки або обставини. І хоча з юридичної точки зору такі особи далеко не завжди отримують спеціальні статуси, все ж таки правове регулювання суспільних відносин з їх участю має специфічні риси. Це повною мірою стосується людей, які живуть з ВІЛ, а також інших осіб, хворих на тяжкі та невиліковні хвороби. Особливо це стає помітним, коли вказані особи підпадають під повний контроль держави і направляються до місць несвободи і, перш за все, до установ виконання покарань Кримінально-виконавчої служби України.

В таких умовах постає одразу кілька проблемних питань, які пов’язані з триманням осіб в місцях несвободи:

  • Доступ для ув’язненного до медичної інформації та інформації про стан свого здоров’я;
  • Можливість для ув’язненого отримувати медичну допомогу та належне обслуговування;
  • Можливість отримувати правову допомогу, пов’язану з лікуванням, наданням медичних послуг та медичним забезпеченням.

Сьогодні в Україні здійснюється ціла низка заходів та кроків, які спрямовані на забезпечення прав ув’язнених і, зокрема, ВІЛ-інфікованих осіб, а також хворих на інші небезпечні хвороби. Як було вказано вище, «концентрація»  таких осіб в місцях несвободи значно вища, ніж на волі. Наразі забезпечення їх медичною допомогою та адекватним лікуванням стає системною проблемою. Для її вирішення на правовому рівні прийнято нормативні акти, метою яких є врегулювати відповідні суспільні відносини. Але, на жаль, в цих документах не піднімається багато питань, які потребують вирішення, та недосконало врегульовано окремі правовідносини.

Предметом цього дослідження є висвітлення питань, пов’язаних з забезпечення медичних прав ув’язнених, можливостей отримання ними інформації про стан здоров’я, а також їх взаємодія з адвокатами та захисниками при вирішення вказаних питань.

“Особливості правового регулювання забезпечення права на медичну допомогу людям що живуть з ВІЛ/СНІД та хворим на туберкульоз, які тримаються в місцях несвободи” / М. Романов, Н. Козаренко, за ред.: О. Павліченка / Українська Гельсінська спілка з прав людини. — К., 2018. — 53 с.

Ознайомитись зі звітом можна за посиланням

Аналітичний звіт підготовлено в рамках проекту “Розвиток мережі правової допомоги людям, що живуть з ВІЛ/СНІД, уразливим до зараження ВІЛ та хворим на туберкульоз”, що реалізується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Аналітичний звіт видано за фінансової підтримки БО “100 ВІДСОТКІВ ЖИТТЯ” у межах проекту “Зменшення тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції через створення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики та лікування туберкульозу і його резистентних форм, розширення доказової профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції та створення стійких та життєздатних систем охорони здоровʼя”, підтриманого Глобальним Фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

Викладені думки й погляди не є думками та поглядами організації, що видала цю продукцію, й не можуть розглядатися як думки та погляди Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Глобальний Фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією не брав участі у схваленні та затвердженні безпосередньо опублікованого матеріалу, ані усіх можливих висновків.

У разі використання інформаційних матеріалів посилання на авторів та БО “100 ВІДСОТКІВ ЖИТТЯ” обов’язкове.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

До вашої уваги дослідження УГСПЛ: «Практика реалізації прав представників ЛГБТКІ-спільноти у діяльності поліції та інших безпекових інституцій у місцевих громадах»

Пропонуємо до вашої уваги дослідження УГСПЛ: «Практика реалізації прав представників ЛГБТКІ-спільноти у діяльності поліції та...

09 Серпня 2019

Результати польового моніторингу поліцейської практики запобігання та протидії злочинам на ґрунті ненависті щодо ЛГБТКІ (м. Харків)

Результати польового моніторингу поліцейської практики запобігання та протидії злочинам на ґрунті ненависті щодо ЛГБТКІ (м....

09 Серпня 2019

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: