Публікація

Операція конфіскація: яку суму коштів можна перевозити через лінію розмежування, і чому громадяни порушують правила, – пояснює юрист

Жінка з окупованих територій України їхала на підконтрольну Уряду аби поставити на могилі матері надгробний пам’ятник. З собою везла $2900, але під час перетину лінії розмежування всю суму у неї конфіскували представники фіскальної служби. Виявляється, ця пані, як і багато інших громадян, не знала, що через лінію зіткнення можна перевозити лімітовану суму власних коштів – 50 тис. грн. Більшість вважають, що вони можуть везти не більше десяти тисяч євро, і орієнтуються на цю суму. Саме тому жінка навіть не здогадувалась, що порушує закон – повідомила про кошти, не ховала їх. У відповідь органи влади склали адміністративний протокол, у якому зазначили, що жінка намагалась перевезти ці гроші таємним шляхом. Далі відбулося судове засідання, суд вирішив конфіскувати кошти, не надлишок – 29 тис. грн, а всі 79 тис. грн.

З рішенням суду жінка була, звісно, не згодна. Вона зателефонувала до приймальні УГСПЛ у Києві, і повідомила про цей випадок, попросила допомогти – скласти апеляційну скаргу на рішення першої інстанції. За справу взявся юрист Микита Ступак.

Він нагадує, що 14 липня 2020 року Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України видало Наказ № 52 «Про затвердження переліку й обсягів (вартості/ваги/кількості) обмежених або заборонених до переміщення через лінію розмежування та до/з гуманітарно-логістичних центрів товарів, а також товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей». Його норми обмежують суму готівки, яку дозволено вивозити на підконтрольну територію – 50 тис. грн. Жодних пояснень про походження цих грошей надавати не потрібно. Перевозити готівку в іноземній валюті також можна, але ця сума не має перевищувати встановлених обмежень за курсом НБУ на день перевезення. Якщо ж необхідно вивезти більшу суму – потрібно звертатися до координаційного центру за отриманням відповідного дозволу. Але разом з тим існує кілька проблем.

Перша – погане інформування громадян про правила. «Справді, більшість громадян не обізнана, яку суму дозволено провозити через лінію розмежування. Але, звісно, незнання закону не звільняє від відповідальності, – говорить він. – Якби держава була зацікавлена у тому, аби не було подібних порушень, вона б принаймні встановлювала на КПВВ спеціальні оголошення, аби люди розуміли ці обмеження. Тоді б ми не мали величезної кількості звернень щодо цієї проблеми, як ми маємо наразі».

Друга – не зрозуміло, чому саме встановлено такий ліміт. «Якщо припустити, що людина живе на окупованій території, але почувається там погано, хоче переїхати на вільну територію, продає все своє майно, нерухомість, звісно, у неї буде набагато більше грошей, ніж 50 тисяч гривень. Але вивезти їх не може, а отже і жити не в ОРДЛО. Замкнене коло», – говорить Микита Ступак.

 

Микита Ступак, юрист УГСПЛ

Третя, і найголовніша – не існує визначеного порядку погодження з представниками координаційного центру перевезення суми понад 50 тис. грн. Це, у свою чергу, створює недопустимі умови для свавілля та беззаконня, адже права і обов’язки такого координаційного органу відносно громадян, і навпаки, не установлені, так само як і не має дієвого механізму оскарження імовірно незаконних рішень, дій чи бездіяльності такого органу. ЄСПЛ неодноразово наголошував, що «закон має бути чітким, доступним і передбачуваним у своєму застосуванні». Микита Ступак разом з клієнткою виграли апеляцію – суд скасував рішення суду першої інстанції і повернув жінці конфісковані гроші в повному обсязі. Він зазначив, що представник Державної фіскальної служби не мав права проводити особистий огляд речей громадянки, адже в Кодексі про адмінправопорушення про такі дії не йдеться. А також звернув увагу, що є стаття 204-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції», але операції вже не існує – 2018-го з’явився Указ Президента України, на підставі якого було припинено АТО та запроваджено Операцію об’єднаних сил, тож держава не привела у відповідність цю норму до чинного законодавства.

 

Матеріал підготовлений за підтримки програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. 

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Ініціатива «Трибунал для Путіна» організувала захід для ОБСЄ “П’ять проблем прав людини під час агресії росії проти України”

Глобальна ініціатива “Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії”  (стисла назва “Трибунал для Путіна”) презентували результати...

19 Травня 2022

Ініціатива «Трибунал для путіна» взяла участь у Додатковій нараді ОБСЄ з питань людського виміру щодо функціонування демократичних інституцій у часи кризи

Глобальна ініціатива “Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії”  (стисла назва “Трибунал для Путіна”)  в...

19 Травня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: