Публікація

Олександр Павліченко про напади на громадських активістів: «Це дуже тривожна і погана тенденція»

31 липня 2018 року відбулися напади на громадських активістів – у Бердянську вбили колишнього бійця АТО Віталія Олешка, а в Херсоні облили кислотою працівницю міськради Катерину Гандзюк.

Ситуацію, що склалася із постраждалими, коментує виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

У даному випадку ми говоримо про те, що все більше і зухваліше відбуваються напади на тих, кого називають активістами. Тих, хто бореться з якимись корупційними проявами або з неправомірними діями влади.

Власне, на сьогоднішній день ми бачимо, що не завжди результати розслідування таких протиправних дій є адекватними і, що саме основне, немає якогось запобіжника, скажімо так, дієвого шлагбауму, поставленого перед тими, хто вчиняє такі дії. Це неприпустимі дії, які межують з або просто дорівнюють кримінальному злочину, тому що йдеться про вбивство, побиття, завдання тяжких тілесних ушкоджень. Це дуже тривожна і погана тенденція, яка відбивається на громадському середовищі. Зрозуміло, що кожен ставить себе на місце потерпілого і думає: «Чи готовий я продовжувати роботу саме у цьому напрямку і піддавати себе загрозі бути жертвою або стати потенційною мішенню подібного протиправного діяння? Які стимули, які запобіжники можуть бути використані для того, щоб громадський активізм не спинявся і не зменшувався?»

Безпосередньо це стосується активізму в регіонах. Там ситуація ще більш складна і критична: більшість знає, хто конкретно проти кого виступає і хто може бути замовником таких протиправних дій, фактично злочинів, які мають на меті залякати, зупинити якусь діяльність, розслідування, виступи проти можливих корупційних дій на місцевому рівні. Це є проблемою.

В нашій організації ми працюємо з такими випадками і надаємо правову підтримку, здійснюємо юридичну роботу, аналізуємо кожен конкретний випадок. Ми спостерігаємо, що кількість таких випадків, на жаль, збільшується.

Повторюсь, це є дуже негативною тенденцією для України, влада якої на сьогоднішній день продовжує стверджувати, що ми рухаємось до європейського простору з усіма його цінностями, якими є передовсім верховенство права,  демократія і захист прав людини.

Дуже важливо, щоб ці питання стали пріоритетними для правоохоронної системи України. І правоохоронці зі свого боку запропонували б “запобіжники”. Зокрема, у вигляді проактивних дій, швидкого реагування на подібні ситуації. Належна реакція має бути й на  звернення щодо підозри у вчиненні протиправних дій. Кожен із таких випадків має супроводжуватись належним розслідуванням. Суспільство повинно бачити, що правоохоронна система працює саме на ствердження і зміцнення громадського активізму.

Олександр Павліченко, виконавчий директор УГСПЛ

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Домашнє насильство, втрата роботи та неможливість повернутися додому. УГСПЛ рекомендує ВПО долати стрес від війни з допомогою психолога

Правозахисники УГСПЛ занепокоєні погіршенням психологічного здоров’я  переселенців та біженців. Психологи кажуть, що рівень стреса, який...

08 Серпня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: