«Окуповані території України: відповідальність держави за порушення прав людини в контексті справ Європейського суду з прав людини»
Постійна делегація України у Парламентській асамблеї Ради Європи, Українська Гельсінська спілка з прав людини та Центр громадянських свобод в рамках сесії ПАРЄ проведуть круглий стіл «Окуповані території України: відповідальність держави за порушення прав людини в контексті справ Європейського суду з прав людини» (ЄСПЛБ Суд)
Коли: 26 січня, кімната №8
Де: Палац Європи, Страсбург
Окупація частин української території ставить багато питань і проблем перед ЄСПЛ, а також створює певні групи випадків і новел, які будуть розглядатися Судом вперше. Під час круглого столу увага буде зосереджена на темі Криму та Сходу України, а також йтиметься про типові види порушень прав людини, які вже розглядаються або будуть розглядатися Європейським Судом найближчим часом.
Впродовж 2014-2016 років до ЄСПЛ були подані понад 1300 справ, пов’язаних з окупованими територіями в Україні. У зв’язку із заявленими порушеннями Судом розглядається питання юрисдикції в контексті статті 1 Європейської Конвенції з прав людини (ЄКПЛ), а саме відповідальності як Російської Федерації, так і України. У рішенні Ілашку та інші проти Молдови та Росії (Зв. № 48787/99) Суд вирішив, що для того, щоб держава несла відповідальність за порушення, вчинені на іноземній території, повинен бути встановлений «ефективний контроль» цієї держави над іноземною територією. Правовим критерієм для “ефективного контролю” є те, чи надавала іноземна держава військову, економічну і політичну підтримку. В даний момент Суд розглядає справу Полякової та інших проти України і Росії. Заявники, жертви порушень Конвенції під час конфлікту в Східній Україні, стверджують, що оскільки Росія надає політичну, економічну та військову підтримку сепаратистському режиму, то вона здійснює “ефективний контроль” над територією Донбасу і, отже, є однією з відповідальних держав.
Серед основних порушень, які мали або мають місце на Кримському півострові, є наступні: нав’язування російського громадянства громадянам України і отримання їх особистих даних з цією метою; обмеження свободи пересування осіб, які втратили свої документи на території Криму; переведення в’язнів з Криму до різних регіонів Російської Федерації і порушення права на приватну власність тощо. Серед комплексу порушень, пов’язаних зі Сходом України, є наступні: порушення норм міжнародного гуманітарного права, принцип пропорційності застосування летальної зброї; непередання в’язнів, що перебувають у пенітенціарних установах на лінії припинення вогню; порушення права на справедливий судовий розгляд законним судом над особами, щодо яких порушено кримінальну справу відповідно до “закону” самопроголошених “республік” і так далі.
Серед спікерів заходу:
Георгій Логвинський – депутат Верховної Ради України, заступник Голови Делегації України в ПАРЄ;
Сергій Заєць – правовий експерт, юрист Української Гельсінської спілки з прав людини та Регіонального центру прав людини;
Надія Волкова – правовий експерт, юрист Української Гельсінської спілки з прав людини;
Геннадій Токарев – правовий експерт, директор центру стратегічних судових справ Харківської правозахисної групи.
Захід відбудеться о 13:00, 26 січня 2017 року, у кімнаті №8 Палацу Європи, Страсбург. Зверніть увагу, що для того, щоб отримати доступ до будівлі, необхідна акредитація від Ради Європи.