ОБСЄ та „Репортери без кордонів” закликають скасувати кримінальну відповідальність за наклеп - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

ОБСЄ та „Репортери без кордонів” закликають скасувати кримінальну відповідальність за наклеп

Новина

„Кримінальна відповідальність та позови про відшкодування шкоди за наклеп стають найбільшою перепоною для свободи преси в багатьох країнах-членах ОБСЄ”, – заявили сьогодні Представник ОБСЄ зі свободи медіа Фрейм Дув та неурядова організація „Репортери без кордонів”.

„Такі закони часто примушують журналістів до само цензури та уникнення справ, що потребують розслідування корупції з-за страху бути переслідуваним за наклеп”, сказав Дув.

„В деяких країнах-членах ОБСЄ журналісти можуть сісти до в’язниці або сплатити штраф на підставі кримінального переслідування за наклеп. Це абсолютно неприпустимо в демократичному суспільстві.”

Фрейм Дув звернувся до адвокатів, експертів та жертв кримінального переслідування на зустрічі в Парижі, що була організована ОБСЄ та „Репортерами без кордонів”, і на якій обговорювалися заходи щодо декриміналізації дифамації у регіоні ОБСЄ.

Учасники погодилися виробити рекомендації для урядів, парламентів та органів правосуддя щодо заборони кримінальної відповідальності за наклеп.

„Треба швидко щось робити, щоби наклеп не використовувався для мовчання ЗМІ”, – сказав Генеральний Секретар „Репортерів без кордонів” Роберт Менард.

„Ми повинні декриміналізувати наклеп, щоби жодного журналіста не можливо було посадити до в’язниці. І тим самим зняти захист публічних осіб за допомогою переслідування за наклеп. Це архаїчні норми, що не можуть існувати у сучасній демократії.”

Представництво ОБСЄ зі свободи медіа

Від РУПОРу: в Україні кримінальна відповідальність за наклеп була скасована із прийняттям нового Кримінального Кодексу України. Проте Прокуратура України неодноразово зверталася до парламентарів з пропозицією про введення кримінальної відповідальності за наклеп. Проте до сьогодні такі пропозиції не знайшли підтримки.