Ні Політизації Правосуддя!
22 липня 2010 Президенту України було направлено звернення щодо ветування Закону «Про судоустрій та статус суддів».
Відомо, що судова реформа давно назріла, й в згаданому законі є чимало позитивних нововведень.
Водночас є й положення, що не відповідають ані Конституції, ані європейським стандартам.
Вони ставлять під загрозу незалежність суддів та доступ до справедливого судочинства всіх громадян.
Нам незрозуміло, чому 7 липня Верховна Рада поспішно прийняла Закон „Про судоустрій і статус суддів” й чому 22 липня Голова ВРУ підписав цей закон.
Вони тим самим проігнорували
– Зауваження Головного юридичного управління до проекту цього Закону, як до першого, так і до другого читання, що вказують на невідповідність вимогам Конституції, Регламенту ВРУ та неузгодженість з іншими законодавчими актами:
– Сумніви щодо деяких моментів цього закону неодноразово висловлені не тільки українськими фахівцями, але й співдоповідачами Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), й окремими представниками Венеціанської комісії Ради Європи. Співдоповідачі ПАРЕ звернули увагу до „низки потенційно політично вмотивованих положень” й висловили стурбованість з приводу недавнього призначення Президентом Валерія Хорошковського, Голови СБУ та власника „Інтеру”, членом Вищої ради юстиції, „незважаючи на потенційний конфлікт інтересів, оскільки СБУ відповідальна за розслідування та обвинувачення проти суддів в Україні”
– Відсутність обіцяного висновку Венеціанської комісії. Це особливо дивно з огляду на зустріч у Страсбурзі 27 квітня ц.р. Президента Януковича з Головою Венеціанської комісії. Адже читаємо, що Президент „ініціював зустріч для обговорення процесу впровадження судової реформи в Україні та зважаючи на необхідність проведення комісією експертизи нашого проекту судової реформи”.
Ухвалення парламентом цього закону 7 липня відверто вражає, коли ще за лічені дні до голосування повідомлялось у багатьох ЗМІ про неоднозначні попередні висновки представників Венеціанської комісії щодо законопроекту, зокрема й про „проблемні моменти”. Аргумент, що було враховано чимало висловлених ними раніше рекомендацій видається не надто переконливим, по-перше, бо головні сумніви викликають новації, запропоновані новим Президентом у травні.
По-друге, виявилось, що Комісія отримала тільки законопроект у першому читанні. У відповідь на наше вимушене звернення до Венеціанської комісії, отримали лист, в якому Голова ВК повідомляє, що зауваження, з огляду на брак часу, були дійсно попередніми. „Вони також не стосуються остаточної версії ухваленого закону й не закону про порушення право на оскарження.”
З огляду на значні загрози судовій незалежності та доступу до всіх інстанцій справедливого судочинства, ми звертаємось до Президента з проханням заветувати Закон і повернути його до Верховної Ради зі своїми пропозиціями.
Треба було поспішати, й ми розіслали інформацію різними каналами, зокрема й за кордоном. Протягом лише 5 днів до звернення приєднались 130 громадських організацій та небайдужих людей, зокрема й з Канади, США та Австралії.
Всі усвідомлюють надзвичайне значення для розвитку та економічного процвітання України безсторонності суду.
Саме про те була мова під час згаданої зустрічі Президента з Головою Венеціанської комісії. Президент тоді цілком слушно зазначив, що „неможливо залучити іноземні інвестиції без дієвої та ефективно функціонуючої судової влади».
У зверненні наголошено, що у разі підписання Президентом Закону „Про судоустрій і статус суддів” у прийнятій редакції громадяни отримають швидке, але несправедливе правосуддя від залежних суддів.
Набуття чинності цього закону завдає суттєвої шкоди економічному розвиткові та становленню правової демократії в Україні, та її репутації в світі.
Допоможіть нам довести до влади, рішуче Ні політизації правосуддя!
Звернення http://www.helsinki.org.ua/index.php?id=1279436602
„Політичне правосуддя” http://helsinki.org.ua/index.php?id=1279539042
„Новий Закон про судоустрій: швидке і неякісне правосуддя від розумних, але залежних суддів”
І. Коліушко, Р. Куйбіда, Центр політико-правових реформ http://www.pravda.com.ua/articles/2010/07/15/5222168/
Лист до Венеціанської комісії http://www.kyivpost.com/news/nation/detail/74408/ http://eng.maidanua.org/node/1110