Незаконні обшуки та затримання активістів у Криму 4 вересня 2018 року
4 вересня 2018 року представники силових структур півострову, підконтрольних РФ, провели обшуки у будинку громадського активіста Марлена Мустафаєва та Зеккія Куламетова, батька кримськотатарського активіста Герая Куламетова.
Того ж дня сфабриковані справи передали в суди тимчасово окупованого АР Крим, де вони вже були розглянуті. Марлена Мустафаєва, Зарему, Ріану і Зеккія Куламетових, обвинуватили у порушенні частини 1 статті 282 Кримінального Кодексу РФ, а також частини 2 і 3 статті 20 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ.
Українська Гельсінська спілка з прав людини вважає такі дії представників силових структур, підконтрольних РФ, непропорційним втручанням та порушенням прав на свободу та особисту недоторканість, а також свободу вираження поглядів. Систематичні дії окупаційної влади щодо тиску, незаконних затримань та притягнення до адміністративної відповідальность представників кримськотатарскої громади мають ознаки незаконних політично мотивованих переслідувань.
У зв’язку із зазначеним, Українська Гельсінська спілка з прав людини:
- закликає окупаційну владу РФ припинити політично мотивоване переслідування кримчан та громадських активістів в Криму.
- звертається до Уряду України з проханням провести ефективне розслідування обставин справ Мустафаєва та сім’ї Куламетовоих, вжити заходів щодо притягнення до відповідальності причетних представників влади, підконтрольної Російській Федерації, а також на системній основі вирішити питання надання державної допомоги особам, які переслідуються за політичними мотивами окупаціною владою та РФ.
Так, того ж дня в будинку громадського активіста Марлена Мустафаєва (п.Каменка Сімферопольського району) було проведено обшук, за попередніми даними ініційований ФСБ. За наявною інформацією, шукали зброю, наркотики і заборонену літературу.
Вчора в Київському районному суді, підконтрольному РФ, відбулося засідання у справі Марлена Мустафаєва, якому присудили 12 діб адміністративного арешту за порушення, передбачене ч.1 статті 282 Кримінального Кодексу РФ (Дії, спрямовані на розпалювання ненависті або ворожнечі, а також на приниження гідності людини або групи осіб за ознаками статі, раси, національності, мови, походження, ставлення до релігії, а рівно приналежності до якої-небудь соціальної групи, здійснені публічно або з використанням засобів масової інформації або інформаційно-телекомунікаційних мереж, в тому числі мережі “Інтернет”).
Того ж дня в Старому Криму поліція провела обшук в будинку Зеккія Куламетова, батька кримськотатарського активіста Герая Куламетова. У постанові, виданій підконтрольним Росії Київським районним судом Сімферополя, Ріана Куламетова, дочка господаря будинку, є свідком у справі про екстремізм, за яким було затримано активіста Марлена Мустафаєва.
Пізніше стало відомо, що на всіх членів сім’ї Куламетових заведені адміністративні справи за публікації в соціальних мережах “Vkontakte” і “Facebook” різного періоду.
Кіровський районний суд, підконтрольний Росії, розглянув справи Куламетових. Заремі і Ріані інкримінують діяльність, що підпадає під дію ч.3 ст.20 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ («Пропаганда або публічна демонстрація нацистської атрибутики або символіки, або атрибутики або символіки екстремістських організацій, або інших атрибутики або символіки, пропаганда або публічна демонстрація яких заборонені федеральними законами»). Зеккію – додатково ще й частини 2 статті 20 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ (“Порушення встановленого порядку організації або проведення зборів, мітингу, демонстрації, ходи, або пікетування”). За рішенням суду Зарема Куламетова визнана винною і призначив штраф в розмірі 1000 російських рублів, Ріана Куламетова повинна сплатити штраф за адміністративне правопорушення у розмірі 1000 російських рублів, а Зеккій Куламетов отримав 10 діб адміністративного арешту.