Публікація

Наталія Ісаєва (БО «Легалайф-Україна»): «Секс-працівники не є проблемою торгівлі людьми, а є частиною її вирішення!»

Напередодні чергового раунду слухань нових законодавчих ініціатив громадянського суспільства України в Комітетах ВР ми вирішили обговорити з директоркою БО «Легалайф-Україна» Наталією Ісаєвою перспективи правового врегулювання секс-праці в Україні, причини появи «Маніфесту секс-працівників України» та позицію спільноти секс-працівників до «Скандинавської моделі» криміналізації покупки секс-послуг.

На початку червня 2020 року на порталі БО «Легалайф-Україна» був оприлюднений «Маніфест секс-працівників України» в якому було значно розширене коло тем, запропонованих секс-працівниками для громадського обговорення. Чому ви вирішили опублікувати цей документ саме зараз, і чому вами було прийнято рішення розширити коло проблематик правового регулювання секс-праці в Україні?

Маніфест був опублікований 2 червня, в Міжнародний день секс-працівників. Це одна з чотирьох дат на рік для мобілізації зусиль спільнот секс-працівників у боротьбі за права людини на міжнародному рівні.

Я б сказала, що коло проблематик в нашому Маніфесті не розширене, а уточнене. Ми в БО «Легалайф-Україна», як і світовий рух секс-працівників в цілому, завжди орієнтуємося в роботі на особливі потреби і проблеми, з якими стикаються усі без винятку секс-працівники: гетеро/гомо/бісексуальні жінки і чоловіки, трансгендерні люди, люди, що живуть з ВІЛ чи з залежностями, корінні мешканці або ж мігранти. Саме тому під час розгляду варіантів юридичного регулювання секс-праці необхідно враховувати всіх, а не «забувати» в обговореннях цілу низку категорій людей, підтримуючи стереотипне уявлення про те, що в секс-праці беруть участь тільки жінки. Наприклад, чоловіків секс-працівників взагалі не враховують, оскільки вони не вписуються в «ідеальні» уявлення тих, хто бачить в секс-праці тільки форму експлуатації та насильства над жінками. Чоловіки не відповідають стереотипному уявленню про жінку-жертву, яка потребує порятунку та реабілітації від «проституції».

 

БО “Легалайф-Україна”

Протягом останнього року в вітчизняних ЗМІ і соцмережах активно обговорюється можливість прийняття Україною т.зв. «Скандинавської моделі криміналізації покупки» в якості варіанту правового врегулювання проблем секс-праці в Україні. У «Маніфесті» немає згадки про вашу позицію щодо цієї моделі. Яка позиція БО «Легалайф-Україна» по відношенню до можливості подібного регулювання?

Ми виступаємо категорично проти кримінального переслідування за покупку секс-послуг, тобто ми проти так званої «шведської/скандинавської моделі». Ця модель заснована на ідеології, купі неправдивої інформації, на моралізуванні і нехтуванні здоров’ям, безпекою та добробутом секс-працівників. Також ця модель нехтує нашим правом на вибір. На нашу думку, даний підхід («боротьба з попитом») є нікчемним.

Ми чітко відокремлюємо секс-працю, здійснювану повнолітніми людьми, від проблем експлуатації, торгівлі людьми та злочинів по експлуатації дітей.

На сьогоднішній день, на превеликий жаль, в частині країн кримінальне переслідування клієнтів секс-працівників стало частиною нової правової системи, призначеної для викорінення секс-праці/торгівлі людьми шляхом «ліквідації попиту». У 1999 році в Швеції було введено кримінальне переслідування клієнтів на тлі вже чинного кримінального переслідування третіх осіб. При цьому самостійне заняття секс-працею залишилося легальним. Сьогодні на багато країн здійснюється неймовірний тиск, щоб вони ввели цю модель, яка відома під назвами: «шведська», «скандинавська» або «модель ліквідації попиту». Та шкода, яку ця модель приносить здоров’ю, правам, умовам життя секс-працівників майже ніколи не обговорюється, а секс-працівникам та представникам організацій секс-працівників не дають права взяти участь в обговореннях.

З цього випливають і наші вимоги, викладені в Маніфесті:

  • Ми, секс-працівники України, заявляємо, що ми є. Ми добровільно приймаємо рішення надавати сексуальні послуги за винагороду, і визнаємо секс-працю – нашою працею.
  • Ми стверджуємо, що ми є експертами в своїх потребах і налагодженні свого життя, і ми здатні нести відповідальність за свій вибір.
  • Ми вимагаємо поваги наших прав і потреб. Ми не вимагаємо ніяких «особливих» прав, окрім тих, які гарантовані Конституцією України та описані в Міжнародних конвенціях, ратифікованих Україною. Права людини носять загальний характер: права секс-працівників – це права людини. Ми боремося за визнання рівних прав для секс-працівників:

 на самовизначення і свободу розпоряджатися своїм тілом, на вибір професії, на працю і об’єднання;

 на недоторканність особистого життя і свободу від втручання в неї;

 на захист закону;

 на свободу від насильства і дискримінації тощо.

І далі детальніше про ті групи, про які на засіданнях з обговорення правового регулювання в Україні практично ніколи не згадується – про секс-працівників мігрантів і секс-працівників ЛГБТ.

“Будь-які форми криміналізації секс-праці ставлять мігрантів-секс-працівників під постійну загрозу насильства з боку поліції, арештів і депортації, позбавляючи їх права доступу до правосуддя.

Перешкоди на шляху освіти і зайнятості в цісексістских і гетеронормативних соціальних структурах часто призводять до того, що секс-праця є однією з небагатьох економічних і трудових можливостей ЛГБТ-людей. Закони, які криміналізують секс-працю, доволі часто використовуються для переслідування цієї групи, навіть незалежно від того, чи є ці люди секс-працівниками”.

 

Наталія Ісаєва

Оскільки в разі прийняття «Скандинавської моделі» коло кріміналізіруемих громадян України буде розширене, наскільки, на Вашу думку, це може ускладнити боротьбу з корупцією в Україні?

Цілком вірно, коло не звужується, так як в цьому випадку секс-працівники не можуть наймати і залучати менеджерів і організувати для себе безпечні умови праці, орендувати приміщення. «Треті особи» в моделі «боротьби з попитом» потрапляють під дію кримінальної статті як сутенери/звідники або організатори місць розпусти, а в країнах Скандинавії під кримінальну статтю потрапляють ще й родичі, ті, хто веде один сімейний бюджет або ж ті, хто отримує оплату від секс-працівниць, наприклад, за оренду машини – всі ці категорії також потрапляють під статтю. Внаслідок цього, сьогодні в Скандинавії власники квартир часто виганяють секс-працівників з орендованих квартир. Через те, що господарі квартир бояться потрапити під кримінальну статтю вони просто викидають секс-працівників на вулицю серед ночі, як тільки починають підозрювати, що за оренду квартири гроші зароблені в секс-індустрії. Все це однозначно шкідливі наслідки помилкового правового регулювання, пов’язані зі спрощеним і грубим розумінням особливостей секс-праці.

На противагу заявам, що «шведська модель» – це необхідний і ефективний спосіб захисту жінок від насильства і експлуатації, секс-працівники у той же Швеції відзначають, що посилюється негативний вплив закону на власну безпеку та добробут.

Щодо боротьби з корупцією. На мою думку, в результаті введення в Україні моделі «боротьби з попитом» в нашій правовій системі корупційна складова нікуди не дінеться, так як приціл корупції просто зміститься на інших можливих учасників для шантажу і здирництва.

БО «Легалайф-Україна» останнім часом активно бере участь в обговоренні різних варіантів законотворчого рішення проблем захисту прав секс-працівників. На якому етапі сьогодні перебуває процес розробки нового Законодавства, і як ви можете оцінити темпи та перспективи цієї роботи?

Ми, як самоорганізація секс-працівників, є ініціаторами обговорень, напрацьовуємо законодавчі ініціативи з активною і провідною участю самих секс-працівників, із залученням національних і міжнародних експертів, практикуючих адвокатів і правозахисників. На сьогодні нами проведено опитування секс-працівників на предмет того, як вони бачать вирішення цієї проблеми. Також ми проводили більш широкі опитування, в тому числі і співробітників правоохоронних органів, стосовно їх бачення способів регулювання секс-праці.

Темпи і перспективи врегулювання, на мій погляд, безпосередньо залежать від політичної волі і визнання того факту, що секс-праця таки існує, а секс-працівники – це працівники неформальної сфери праці. Також необхідно пам’ятати, що посиленням кримінальних статей всі неформальні працівники лише заганяються в тіньову економіку, де різко зростають ризики їх потрапляння в руки бандитських угруповань, і саме в цьому випадку секс-працівників прирікають на те, щоб вони стали жертвами експлуатації та торгівлі людьми.

Я хочу ще раз підкреслити одну просту річ – секс-працівники не є проблемою торгівлі людьми, а є частиною її вирішення!

Підготував Сергій М’ясоєдов (УГСПЛ)

Фото: БО “Легалайф-Україна”

Українська Гельсінська спілка з прав людини виконує проект «Розвиток правової мережі для захисту прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, представників ключових спільнот ЛЖВ та осіб, хворих на туберкульоз» за фінансової підтримки Благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» в рамках реалізації  проекту «Зменшення тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції через створення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики та лікування туберкульозу і його резистентних форм, розширення доказової профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, та створення стійких та життєздатних систем охорони здоров’я», що реалізується за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби з СНІДом, туберкульозом та малярією.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Сергій Мовчан (УГСПЛ): «Ми вчергове бачимо орієнтованість Управлінь Пенсійного фонду України на економію коштів, а не на виконання своїх прямих обов’язків»

До громадської приймальні УГСПЛ в м. Києві звернувся військовий пенсіонер, якому Управління ПФУ відмовляло у...

15 Липня 2020

Олександра Горчинська («Новое Время»): «Зараз важливо відходити від відокремлення ЛГБТКІ як окремої частини суспільства і показувати їх як середньостатистичних громадян»

Про складність соціальної тематики для ЗМІ та протидію дискримінації вразливих груп населення України розмовляємо зі...

09 Липня 2020

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: